Haemanthus

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti traiasca Iudit. Poti s-o pozezi cu totul? Adica sa se vada frunzele, tulpina, marimea ghiveciului... :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sigur ca da Corneila,dimineata o pozez.
Tulpina florii e foarte scurta si carna,frunzele relativ mici in comparatie cu planta mama de linga care am primit eu puiul.Vara asta am primit puiul,nu credeam ca va inflori asa de repede.A stat afara,la semiumbra si am udat-o destul de rar.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:wink: Parca ar fi un Phalaenopsis cu ... pamatuf! Poti sa-i pui un tutore ca sa stea tija dreapta.
 

marean

Active Member
:eek: Acuma vin de-acasa,stiu pe cineva care are planta asta si care se tot plange ca nu-i infloreste,plus ca l-am tot vazut inflorit de-a lungul liceului,in laboratorul de fizica :mrgreen: ,insa nu mi-a picat fisa :oops: !
Am incercat si eu sa prind un pui acum vreo 3 ani,insa l-am primit fara radacini si nu s-a prins !
Sa-l cresti cu spor Iudit ;-) !
 

magda

Active Member
Moderator
am si eu, am si eu.A inflorit toamna trecuta, dar acum nimic. Trebuie sa-l cert mai ales daca al tau a inflorit Iudit. Sa-ti traiasca si sa faca multi pui.
 

zamfira

Member
Foarte frumos Iudit
Ii palce la soare ?
Am primit si eu un piu in primavara , dar are frunzele cam pleostite . Nici n-a murit dar nici nu s-a dezvoltat . Sper sa reziste peste iarna si la anu sa miste cat de cat .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
L-am tinut afara la semiumbra,Gabi.Cert e ca nu-i place apa multa.
 
Sus