Gutui - Cydonia oblonga

dorela

New Member
As dori sa stiu mai multe despre gutui.
De unde vin ei? Care este tara lor de bastina? De cand se cultiva la noi?
 

dorela

New Member
gutui

Da, am citit si eu despre gutui ca au o boala specifica.
Sper sa nu dispara, pt ca fructele lui sunt adevarati sori in zilele cetoase de toamna, cum este cea de azi.

Doresc tuturor sa se poata bucura de o savuroasa dulceata de gutui!
 

geamby69

New Member
Am si eu o intrebare,am un gutui in ghiveci,are 1an.... si l-am "ciupit", oare mai creste in inaltime,sau ramane asa? va rog frumos daca stiti sa ma ajutati
 

adi o

Member
boala gutuiului

boala se numeste Focul Bacterian al Rozaceelor (Erwinia amylovora) si face ravagii in livezile de gutui si par.sunt atacate si unele soiuri de mar.este o boala foarte grava ,de carantina
 

dexim

New Member
informatii

Cine poate da informatii mai detaliate depre gutui ( boli, tratamente, taieri etc )?
 

popescu gp

Well-Known Member
gutui

Contra focului bacterian se stropeste gutuiul in perioada 13-17 iulie si se repata la 8 zile tratamentul cu Calipso480SC-0,02%+ Omite 570EW-0,1%+Score250EC-0,01% sau combinatiaKarate Zenon0,015%+Ortus5SC-0,1% + Topsin70W-0,1 %
 

bebe Iris

Active Member
trebuia sa inmugureasca deja ? l-am luat in toamna, la reducere, cred ca era pe jumatate uscat...si nu stiu daca intra mai tarziu in vegetatie sau e uscat de tot .
 

mama4you

Member
tocmai am fost anuntata pe mail ca un domn cu suflet mare o sa-mi ofere butasi de gutui japonez...sunt atat de fericita :)
 

mymo

Active Member
Mama4you,ce spui tu se incadreaza aici:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2935

Referitor la gutui,acum doi ani cand am luat terenul am scos un pui de langa un gutui batran si vai de el.L-am plantat in alta parte,a supravietuit dar intrebarea mea este daca o sa faca fructe ca si mama lui sau de calitate inferioara.
Asa mi-a spus un vecin atunci,ca-l mut degeaba ca o sa faca fructe mici.
Va rog,un sfat!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
La mine a crescut un pui de visin langa cel batran.Visinele sunt la fel.Cu gutuiul nu stiu cum este.
 
Cu boala gutuiului asa este cum a spus Adi o daca se instaleaza la pom acel pom este terminat (boala este ca sida la om nu egzista tratament pentru ia) cine vrea gutui e foarte sinplu in toamna taie o cracuta dintr-un gutui sanatos o pune in pamint si uda abundent,se prinde foarte repede ,gutuiul poate fi cultivat si pe solurile cu pinza freatica mai la suprafata sau solurile cu umiditate mare in pamint.
 

happy

Well-Known Member
Cred ca anul asta bat recordul la productia de gutui,l-am format ca bolta si inca de acum atarna gutuile :wink:

Mymo ,ma uitam peste ce spuneai tu in primavara,sa stii ca nu va face fucte mari pentru ca nu este altoit.Eu am luat de la cineva un puiut la fel cum zici tu ,respectivul mi-a garantat ca vor fi fructele la fel ca este gutui romanesc vechi.Vom vedea! :D Cel din poza este altoit de mine si face o frumusete de gutui!
 

victoria

Active Member
Sa le mancati cu pofta Happy.Frumoase gutui.Abia astept sa imi cumpar si eu unul sa il plantez in gradina.
De altoit nu ma apuc,ca nu ma pricep. :D
 

happy

Well-Known Member
Merci Victoria,gata ai terminat cu petrecerea?A plans micuta? :) Saptamana asta cred ca altoiesc in ochi 2,3 buc.Anul trecut am altoit la fel niste peri si acum au cca.1 m inaltime.Si ce mai fructe face pomul mama :hipnotizat: .Oare de ce nu poti spune pomul tata? :rofl: Numai zapacitul ala de american ,invitat la 'happy hour' este si tata si mama :?
Completz cu o gutuie zemoasa de toamna
si cu un sistem original de irigatie (de la vecini :rofl: )pentru pomi
 
Sus