Graptopetalum paraguayense

IZA

Active Member
Am vazut intr-un album aici la cineva aceasta planta si acolo scria " planta din Grecia". M-am gandit ca va place si voua ca mie tare mult imi place . Am primit-o de la o vecina . Am ramas surprinsa cand am vazut ca din frunzulitele cazute au aparut plantute. Ce drag mi-a fost sa le vad atat de mici. Le-am pus separat in nisip si au stat acolo pana au consumat toata hrana din frunze . Apoi le-am mutat intr-un ghiveci mic in pamant de gradina cu putin nisip deasupra.
Asa-i ca e interesanta?


http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... topetalum/
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Blitz a spus:
Dragilor, in periplul din weekend am vazut la o pensiune:



Mi s-a dat voie sa-mi rup doi lastari, i-am si pus direct in pamant (amestec gen cactus, asa mi s-a spus).

Ma ajutati si voi cu o identificare?

Multam fain :D
Edelweiss a spus:
Blitz a spus:
Am mai sapat- sempervirus nu pare sa fie, seamana cu ce am primit eu, dar nu e chiar la fel. Ceatza a devenit si mai mare... :oops: :oops: :oops:

Sunt curioasa daca se prind lastarasii :wink:
danya a spus:
Am si eu. Este sigur Graptopetalum.
Blitz a spus:
Multumesc mult, Danya. Acum daca tot m-ai ajutat, repede profit :oops: si as avea cateva intrebari:

1. Au sanse sa se prinda cei doi lastarasi direct pusi in pamant (ca asa mi-a spus doamna care a avut amabilitatea sa ma lase sa-mi iau lastari)?

2. I-am pus in pamanat aprox de cactusi, o fi bun?

3. Momentan sta afara pe braul de beton de la garaj, unde am "zburatacit" si cactusii. Soare pana la pranz. O fi ok pentru ea?

Sau mai simplu, sa nu te chinui: da-mi, te rog mult, un link sa pot sa ma documentez un pic. Ca "sapaturile" mele au avut doar succes partial :oops:

Multumesc inca o data pentru ajutor :D
danya a spus:
O sa caut si un link.
1. Se prind direct in pamant, nu apa multa.
2. E bun pamantul pt cactusi, e suculenta.
3.E ok unde sta.

Iarna are nevoie de repaus. Face flori, o sa-ti arat. :D
danya a spus:
Nu gasesc link cu informatii despre ea. :(

Asa infloreste cel pe care il am:


Mie imi place mult aceasta planta,deloc pretentioasa si dintre toate plantele ea atrage atentia tuturor. O am de cativa ani,tot incercam sa scap de ea dar nu puteam, pana am inceput sa o indragesc. :D
Blitz a spus:
Multumesc, sper ca voi avea noroc de ele. Aratau stil "curgatoare" si mi-au "furat" ochii. Nu aveam idee ca infloresc. Iarna ce regim au? As putea sa-i tin in holul de sticla fara sa ud? :?:
danya a spus:
Asa le "fura" ochii si musafirilor mei,nu stiu de ce, toti zic cand il vad: "Ia uite!", "Ia uite, ce e?" :rofl:
Iarna, daca nu au racoare le cad frunzele,dar primavara ies iar.
Eu il tin intr-un balcon racoros. Daca e racoare in hol,merge. Eu il ud o data pe iarna sau de doua ori dar merge si neudat.
Daca mai ai intrebari,iti raspund.
 

andre

Member
De fapt am cumparat-o de curand, si era deja inflorita in pachet. Avea multe tije florale uscate, asa ca sper ca e destul de florifera.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu-mi mai multumi :wink: ci ingrijeste-o bine si apoi pune-i poza aici ca s-o vedem cat de frumoasa este! :rofl:
Chiar e usor de ingrijit ....adica trebuie s-o uiti ....... cu udatul ! :rusine:
 

Blitz

Active Member
Eu abia ma abtin sa nu ud florile prea des, mai ales grapto :oops: Ca mi-e mila de ele- setea doare :rofl: :rofl: :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Blitz, nu numai la el trebuie sa te abti, ci cam la tot ce inseamna C$S! Sunt exceptii cand mor de uscaciune, dar "obisnuinte" (nu am gasit alt termen acum :oops: ) cand mor prin inecare ..... sau rezultatele ei! :nu-mi_place:
 

carmenushka

Active Member
Am pus si eu la inradacinat 3 lastari de Grapto in pamant amestecat cu nisip si pietris. Cine mi i-a dat mi-a spus ca se prins foarte repede
 

Blitz

Active Member
Tin pumnii, ai mei puiuti vad ca se prezinta binisor.

De fapt am numai unul acasa,



celalalt e la copii, la Timisoara. Si ei spun ca este ok.

Oare cat dureaza pana devine "planta" cu "acte in regula"?
 

Blitz

Active Member
Foarte faine, fetele- de cand le aveti? A mea a mai facut oarece frunze, arata bine, sta la piticul din hol in brate (acum de cand s-a facut prea frig afara), dar nu i-a venit ideea sa faca boboci :? Oare e prea tanara? O am prinsa din lastari de la sfarsitul lunii mai.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
ªi al meu a crescut mult de când l-am achiziþionat, iar acum se pregãteºte de înflorit. Ce-i drept doar o inflorescenþã a pregãtit, din cel mai bine dezvoltat mãnunchi.
 
Sus