Gloriosa

D

dyayzh

Guest
Am si eu o nelamurire..de fapt am milioane:rofl: dar cu aceasta ma puteti ajuta doar voi:) am cumparat si eu rizom de gloriosa..ok..l-am plantat..azi...din curiozitate, ca doar din asta am destula, l-am scormonit un pic...a incoltit intr-o margine. Dilema mea este..daca o las in vasul in care am pus-o initial nu are loc de desfasurare caci e dintr-un capat in altul al vasului, pot sa inclin rizomul??? si daca da, cu mugurasul nou in sus sau in jos??? acum e pusa perfect pe orizontal...multumesc
 
D

dyayzh

Guest
l-am plantat imediat ce l-am primit odata cu toata lumea:) o saptamana si un pic??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dintre cei care au primit gloriosa de la Mada,ma refer deci la cei care au plantat rizomii in aceeasi perioada.....in ce stadiu se afla?Au dat moate?Au crescut ceva?Ii udati mai des?
La mine nu se intrevede inca nimic.Un motisor rosu si atit! :cry:
 

IoanaM

Member
Si la mine are motisoru ala rosu, dar din care iese un mugurs miiiic, mic de tot. Secretul: rizomul se pune inclinat, la 45 de grade, cu varful afara. Ghiveciul il tin la 20 de grade (maxim 22), nu de alta, dar atat am acum in camera.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai asa am facut.....cu inclinarea....Dar de unde 22 de grade???
In fine...de cind cu atitea plante fitoase :rofl: m-am invatat sa am o rabdareeeeeeee!!!!!!
 

zamfira

Member
La mine unul are deja iesita plantuta de 4-5 cm , dar ceilalti 2 nu misca nimic
Eu i-am pus cam orizontal , am udat pamantu cand i-am pus si apoi nu le-am mai data apa .
Sunt in casa la 18-20 grade .
Ii astept si pe ceilalti sa miste :)
 

adrianam

Well-Known Member
Eu i-am pus inclinati cam la 70gr (adica aproape verticali) cu motisorul acela in sus, acum o saptamana, direct afara in ghiveciul mare. Deocamdata nimic, mai ales ca este frig afara noaptea.
 

IoanaM

Member
Adriana, nu stiu daca e ok inclinarea aceea .... Eu asa stiu ca se pun la 45 de grade, sau mai mult orizontal decat vertical.
Sfatul meu este sa nu ii tii afara, noaptea e inca foarte frig.
 
A

Anonymous

Guest
si eu sunt la faza de bobocei. attila tu o tii afara?
 

attila

Member
Sigur ca afara si mai am si cateva in pamant :wink:
As fi vrut sa programezi sa se infloreasca la rand :roll:
Vom vedea daca am facut bine :wink:
 
A

Anonymous

Guest
ce va mai fac "glorioasele"? a mea are 4 bobocei pe cele doua ramificatii. tot imi fac curaj sa o scot afara. cred ca we asta o sa purced la asa o treaba....mi-e frica sa nu-i rup tulpina cand o desfac de pe elasticul pe care s-a intins in casa...
 

zamfira

Member
Eu am dus-o sambata afara si creste frumos dar inca nu e asa mare ca a ta
Cea mai mare are vreo 30-40 cam iar cealalta vreo 10
Al treilea rizom s-a cam topit :(
 
Sus