Furnizori romani de camellii

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Super!!!!!! vreau si eu...
Unde e Decoflora, please? E langa Gradina Icoanei? Saru'mana de pont
:wink:
 

Viovett

Member
Da, e cea de langa gradina Icoanei. Daca nu le vezi intreaba, sigur le au ( dar " le-am facut dintii" aseara ca le tin in soare si le ard - poate au priceput si le pun mai la umbra, desi m-as mira/bucura...).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ajung si eu pe acolo saptamina viitoare......sper :? sa mai aiba pina atunci :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa urmaresti .Sa bintui peste tot........ :( .Inteleg ca cei de la Deco ca niste/ :x :eek:f: :x /au incurcat etichetele si ia un Jury's de unde nu-i :cry:
Cine vede camelii deosebite :!: si mai ales la preturi "normale" :wink: 50-60 lei (ca daca o fi si mai putin pe bune ca nu ma supar :rofl: )sa dea anunt la dependenti fiindca sigur vor fi doritori :D
 

Viovett

Member
Deocamdata de la Decoflora nu se mai pot lua. Au comasat tot ce a ramas nevandut si au facut etichetele/ghivecele varza.
Deci atentie mare ca nu mai au habar ce vand, pe langa Jurry's au avut si Japonica roz si Japonica Rosu etc , ca mai toate florariile.

Oricum nu mai este sezon de camellii. La toamna vor aduce din nou.

Topicul a fost deschis pentru a fi mai usor pasionatilor sa-si achizitioneze plantele, prin urmare, va rog, nu treceti in revista furnizori care au avut camellii cu n luni/ani in urma...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca e vorba de furnizori:Bricostore un alt asa zis furnizor sau mai bine spus distribuitor de camelii tinute in soare torid fara nici o denumire ca sa nu mai zic de culoare.Camelii mari la aprox. 70 de lei/buc cu frunze noi,frumoase.Pacat ca nu am stiut care-cum este :( .Oricum eram cu jumatatea deci nici nu se punea problema achizitiilor :evil:
 

vist

Member
camelii

Buna ziua
si bine v-am gasit in lumea cameliilor si azaleelor !!!!!!!!
Suntem la mijlocul lui oct 2010.Mai putem pune camelii acum in gradina?
Tineti cont ca io sunt din Roman, Moldova centrala! Oare rezista peste iarna? Iarna trecuta au fost -30 grd. Ce soi imi recomandati io fiind incepator!De unde as putea procura?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: camelii

Daca au fost -30 cu zapada mare , poate mai ai o shansa.

Singura care cred ca ar rezista in gradina cred ca ar fi camelia oleifera. Eu am pus citeva in gradina din semintze si urmeaza sa ma lamuresc daca sint capabile sa treaca peste iarna asta de pui, sau au nevoie sa fie camelii mature ca sa reziste la frig.

vist a spus:
Buna ziua
si bine v-am gasit in lumea cameliilor si azaleelor !!!!!!!!
Suntem la mijlocul lui oct 2010.Mai putem pune camelii acum in gradina?
Tineti cont ca io sunt din Roman, Moldova centrala! Oare rezista peste iarna? Iarna trecuta au fost -30 grd. Ce soi imi recomandati io fiind incepator!De unde as putea procura?
 

Aura

Member
Anunt iubitorilor de camelii ! Tocmai am cumparat din Auchan Titan 3 camelii, 17.50 Ron bucata !
Zic ca se merita, e un pret decent si arata chiar bine, au dimensiunea cam 20 cm si au bobocei, mugurasi si chiar flori, ce-i drept cam petrecute.
sA stiti ca mai aveau destule. Si cred ca sunt specii diferite, de exemplu eu am cumparat una cu floare roza si cu petale mai rare, alta de un rosu mai inchis si una putin cam batuta. Din pacate, pana acasa, doar floarea rosie a rezistat, la celelalte le-au cazut petalele.

cateva fotografii aici.

http://libellule.sunphoto.ro/camelile_mele

Aura
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am trecut in seara aceasta prin Baumax. Aveau cateva camelii interesante (nu am retinut denumirile, majoritatea erau in nuante de rosu, una alb cu marginile petalelor roz) la 60 lei, aratau foarte bine.

Cateva erau la reducere 16 lei: o Nuccio's Cameo - roz, inflorita si mai multe Dr. King. Cele la reducere nu aratau la fel de bine precum cameliile cu pret intreg, mai aveau frunze si varfuri lipsa, dar erau viabile.
 
Sus