Ferocactus...

crisu

New Member
Buna! Am un Ferocactus (asta am citit pe forum ca este :D ) cam de un an.
Am nevoie de niste sfaturi despre cum sa il ingrijesc mai bine pentru ca nu a crescut deloc si nu a facut flori. Cand l-am luat avea niste spini rupti:| De fapt de asta l-am si luat ...mi-a fost foarte mila de el. In varf are niste spini ff mici...aproape puf dar la cea mai mica atingere se prind de deget si cad.
As vrea sa stiu ce pot sa fac sa o duca mai bine. Cactusul nu moare....nu are paraziti (petele de pe el au fost de cand l-am cumparat si nu s-au schimbat deloc).
Aranjamentul i l-am facut eu..cam acum jumatate de an. I-am lasat ghiveciul original si am pus nisipul colorat in jurul ghiveciului.
Imi e cam frica sa il ud..pentru ca e foarte ingust ghiveciul lui si... nu vad cand este prea multa apa...de asta ii si pun destul de putina apa. As fi foarte fericita daca ar inflori. (iubesc nespus cacusul asta...vorbesc cu el...il mangai..:rofl: etc:rofl: )

p.s: sorry ca am scris romane:rofl:
 

andre

Member
Sunt putin ingrozita de ceea ce aud! Il ai de un an si nu te-ai interesat pana acum cum sa-l ingrijesti?
Si sper ca atunci cand vorbesti cu el nu stai la calculator, ca am auzit o conceptie total gresita cum ca teposii absorb radiatiile de la monitor si ca le-ar merge bine din cauza asta! :rofl: Dar al tau vad ca nu e etiolat, asa ca poate a fost pus acolo doar pentru poza! :nu stiu:
Sa vedem ce se mai poate face! In primul rand, ca sa-ti raspund strict la ce intrebasei tu, Ferocactusii infloresc dupa multi ani, eu nu am vazut nici unul din colectia mea cu flori si sunt mai mari decat al tau si cred ca si mai batrani.
Dar ce este foarte important: TREBUIE SCHIMBAT PAMANTUL!!! Trebuie inlaturata turba, cu grija sa nu rupi prea multe radacini, cel putin pe cele principale. Apoi transplantat in pamant cu nisip de granulatie mai mare.
Vara: in plin soare
Iarna: la 8-10 grade si neudati deloc.
Dar daca iei pagina mea la puricat vei mai gasi informatii, ca acum am vorbit prea mult.
Succes! Si salveaza-l daca tii la el!
 

crisu

New Member
Iti multumesc mult pentru raspuns si pentru sfaturi!
Iti dai seama ca nu e prima oara cand ma interesez. M-am informat in legatura cu cresterea si ingrojirea cactusilor...dar ce am gasit si am pus in practica a dus la moartea cactusilor. De asta nici nu am mai "ascultat" sfaturi de pe internet. Am vazut insa ca pe forumul asta sunt oameni care chiar stiu ce vorbesc..si am incredere in sfaturile pe care le primesc de aici.. Orice sfat este, deci, bine venit

M-am uitat peste colectia ta. Este SUPERBA! Sa iti traiasca toti si sa te bucuri de ei:*
 

andre

Member
Nu tineam neaparat sa ma laud cu colectia mea, eu vreau sa ajut pe oricine iubeste cactusii sa ii ingrijeasca bine si sa se bucure de ei si, uneori, de florile lor.
Dac o sa-l muti intr-un ghiveci mai mare o sa-l si poti uda pe langa el.
Pungi de pamant gasesti pe la florarii ( ai vazut de care sunt! ), iar nisipul de la materiale de constructii, cernut. Proportie de 3 la 1 sau daca nu esti sigura,pune mai mult pietris ca sa fie mai bine drenat.
 

crisu

New Member
Tocmai asta vroiam sa te intreb..de unde pot sa gasesc nisip. Mi-am cumparat deja pamant si o sa ii schimb cat de curand ghiveciul..trebuie sa gasesc si unul mai mare. Iti multumesc inca o data pentru ajutor!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Crisu, scuze ca ma bag, dar precum vezi sunt "tzep", deci nu pierd nici o ocazie sa intep! :nu-i nimic: Se pare ca esti foarte nerabdatoare sa te ocupi de cactusul tau, pentru ca nu citesti mesajele cu atentie pana la capat. Andre a spus clar:
nisipul de la materiale de constructii, cernut.
.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca esti membru nou si atunci dau vina pe faptul ca esti inca emotionat de intalnirea cu forumul........ :D Cand o sa te integrezi, sper ca scapi de stresul adaptarii si o sa fie totul ok. Daca te-am deranjat, imi cer scuze!
 

crisu

New Member
Pai am vazut ca a zis ca e ok ala de la materiale de constructii. Cred ca am scris eu gresit reply-ul...chiar citesc cu mare atentie sfaturile :)
 

andre

Member
Vazand ca sunt probleme cu procurarea pietrisului, m-am gandit sa pun niste poze cu site cu care puteti obtine diverse granulatii.
http://shaman.sunphoto.ro/aici_veti_gas ... re_cactusi
Prima sita a fost luata pentru a lua frunzele din bazinul de pesti, dar poate fi inlocuita cu plasa pentru tantari. A doua sita a fost luata din piata si este pentru a o folosi in bucatarie, dar eu i-am gasit alta intrebuintare. :rofl:
Crisu, daca ai un singur cactus si ti-e greu sa faci pamant pentru el, o sa-ti dau o punguta de pamant, numai sa-l transplantezi daca vrei sa traiasca! Si nu trebuie sa te cramponezi de un ghiveci, poti pune momentan si intr-un pahar de iaurt pana vei gasi ceva adecvat.

Si nu folositi farfurioare sub ghivece, pentru a lasa sa se scurga surplusul de apa, sau daca nu vreti sa patati mobila, dupa ce s-a scurs apa, inlaturati farfuria. Nici suporturile decorative in care se pot pune ghivecele nu sunt bune pentru cactusi, din aceleasi motive ca si farfurioarele.
 

crisu

New Member
Am noroc cu un magazin de constructii care este exact langa mine..deci am reusit sa gasesc nisip. I-am spus pentreu ce am nevoie si a stiut ce sa imi dea ...din cate mi-a spus a mai avut clienti care cereau pentru cactusi. Chiar asta seara am schimbat pamantul..si acum il las sa se linisteasca. Am inlaturat turba avand grija sa nu rup din radsacini. Ghiveciul nu este cu mult mai mare decat el.. are cu 2 cm in plus in diametru...am citit la tine ca nu trebuie unul f mare ca sa nu favorizez cresterea radacinii ci a copului. O sa va tin la curent cu evolutia lui.

Iti multumesc inca o data Andre pentru ajutor!!
 

andre

Member
Bravo! Ai facut o treaba buna.
Acum asteptam sa pui pozele cu cactusul in noua sa locuinta.
 

gino

Member
...Si daca mai ai intrebari si nelamuriri, nu ezita sa intrebi.
Planta te va rasplati mai tarziu asa cum stie ea cel mai bine sa o faca : cu flori splendide !
 

andre

Member
E bine! Eu l-as fi pus chiar intr-un ghiveci putin mai mare ca sa nu fii nevoit sa-l mai transplantezi si la anul.
http://shaman.sunphoto.ro/aici_veti_gas ... STSTUDBIPD
Ghivece de genul asta s-au mai gasit la Metro in primavara, mai rezistente fiind cele negre. Eu in asa ceva l-as fi pus, dar acum nu mai umbla la el.

Si mai am un sfat fara nici o legatura cu planta in cauza. Incearca sa-ti mai faci un cont pentru poze si in alta parte, Sun Photo, Picasa sau unde vrei si crezi ca e mai comod, pentru ca aici pozele se vizualizeaza greu, dureaza mult pana se incarca.
 

crisu

New Member
Momentan il las sa se linisteasca...
Ah..ca era sa uit... am avut anul trecut un alt cactus..nu stiu exact ce specie era(daca imi puteti spune specia...:-s )...In vara a murit dar nu cred ca era din cauza de putrezire..pentru ca ii puneam foarte putina apa..poate din cauza luminii din camera respectiva..
In fine.. cand mai avea fff putin si murea..l-am dus la mama la serviciu pentru ca acolo florile o duc chiar FOARTE bine. Acum..am trecut din nou pe acolo si am vazut ca au iesit cativa puisori. M-am gandit sa il mai las putin sa mai creasca iar apoi sa ii schimb si lui pamantul. Este ok?
 

dr Cactus

Member
Ferocactusul tau este Ferocactus hystrix si la vremea la care au fost facute pozele arata bine. Asta din cauza ca nu a mai crescut. Daca ar fi crescut la umbra, cum pare-se ca il tineai tu, s-ar fi tuguiat si s-ar fi uratit. Ferocactusii vor soare, aerisire buna (niciunui cactus nu ii place aerul stagnant), prefera vase destul de mari si late, mai late decat corpul plantei si nu prea inalte; crescand largimea creste suprafata de evaporare a apei si solul se usuca mai repede si riscul de exces de umiditate scade. Nu va fie frica de ghivece mari; in general plantele cresc mai repede in ghivece mari decat in cele mici.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

astazi inspectand plantele puse la "iernat" am observat la un Ferocactus latispinus un boboc de floare...
http://maranta.sunphoto.ro/Ferocactus/J ... UFIGYVHLAV
...nu se vede prea bine in fotografie (scuze) , intrebarea mea este credeti ca are sa mai infloreasca acum ca a trecut la iernat(fara apa , temperaturi mai mici , soare mai putin ) sau bobocul se va usca ? :(
 

dr Cactus

Member
Parerea mea e ca nu va inflori. Eu am patit asta 2 ani la rand pe ferocactusii latispinus ai mei, crescuti din seminte .La 6, la 7 ani au facut prin octombrie boboci, dar nu au inflorit; anul asta au facut din septembrie bobocii si au inflorit.
Poate esti mai norocos decat mine...
 

andre

Member
Bravo tie! Un Ferocactus cu boboc! Sper sa-l tina si sa ne arati pozele cu florea. Poate daca a ajuns la varsta infloririi, chiar daca va pierde bobocul asta, va inflori si la anul.
Desi am mai multi Ferocactusi, un latispinus chiar mare, nu am avut niciodata vreun boboc pe ei, dar nu e inca timpul trecut.
Asa arata al meu, o sa-l controlez sa vad daca nu-mi ofera si mie vreo surpriza.
http://shaman.sunphoto.ro/Ferocactus/ZP ... OVXYVPLKSD
 
Sus