ferigi de gradina

Sparow

Member
As dori eu vreo 6-7 bucati dar nu am idee cum facem cu transportul,eu sant din Timisoara.Cat ma costa expedierea?Poate e mai ieftin sa cumpar ferigi la ghiveci...daca alea nu mor iarna la -20
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca mult mai ieftin iesi daca dai o fuga pe la munte si iti aduci de acolo :)
 

mg

Member
Azi m-am dus si eu sa iau o feriga mult promisa ! Dupa spuse , o feriga mare :eek: , ma si gindeam cum sa o pun in masina sa n-o rup .... Ce credeti ca am primit ? sa fac infarct :arrow:
:x :x :x la asa ceva nu ma asteptam ! Credeti ca este ok sau ma agit degeaba ? Sa o plantez in gradina ?

Intrebare pt sorina ....poza cu feriga este poza sau pictura ? :? si daca este este poza , ce le dai sa " manince " de arata asa bine ? :eek:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mg a spus:
Azi m-am dus si eu sa iau o feriga mult promisa ! Dupa spuse , o feriga mare :eek: , ma si gindeam cum sa o pun in masina sa n-o rup .... Ce credeti ca am primit ? sa fac infarct :arrow:
:x :x :x la asa ceva nu ma asteptam ! Credeti ca este ok sau ma agit degeaba ? Sa o plantez in gradina ?

Intrebare pt sorina ....poza cu feriga este poza sau pictura ? :? si daca este este poza , ce le dai sa " manince " de arata asa bine ? :eek:
Nu ai de ce sa faci infarct. Odata ce incepe sa dea lastari cred ca o sa te bucuri.
 

mg

Member
popgeo a spus:
Nu ai de ce sa faci infarct. Odata ce incepe sa dea lastari cred ca o sa te bucuri.
Pina azi pt mine feriga insemna toata " chestia " aia verde si frumoasa ...asa nu vazusem :) Deci o plantez in locul cu soarele cel mai putin si gata ? sau trebuie sa mai stiu ceva ? Sa nu ziceti ca si ea este pretentioasa ! In ce perioada a anului " cheleste "? :x Nu rideti de intrebari ! ( crescut pe asfalt ....)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai in mod normal nu ar trebui sa cheleasca de loc.Unde NU AI SOARE DE LOC acolo ii este locul :)
Succes la plantare.
Nu e pretentioasa de loc .Apica ii place sa bea :) nu altceva :rofl:

Aoleu citi "de loc" am pus aici....scuzati :wink:
 

mg

Member
Gabiuta a spus:
Pai in mod normal nu ar trebui sa cheleasca de loc.Unde NU AI SOARE DE LOC acolo ii este locul :)
Succes la plantare.
Nu e pretentioasa de loc .Apica ii place sa bea :) nu altceva :rofl:

Aoleu citi "de loc" am pus aici....scuzati :wink:
Banuiam eu ca fara soare , dar umbra permanenta ???? nu prea . Acesta a fost motivul pt care am zis , cel mai putin soare ! Poate nu " tuseste ' daca vede soarele sau se " aclimatizeaza " ! :)
 

mg

Member
Cind m-am trezit cu feriga in punga , am crezut ca este o gluma asa ca am insistat sa vad in gradina .... Persoana respectiva mai avea doua tot asa chele , la una se vedea ceva ...parca incepea sa creasca ceva ! Deci cheleste ! :? :? :? Feriga este in gradina in Bucuresti , sa nu se creada ca este munte sau in alta parte . Nici nu pot sti cum arata , ce soi este , ca n-am poze cu ea pletoasa !
 

mirela06

Active Member
Pai asta este. Eu am auzit ca sunt si din acelea care nu ”chelesc”, numai sa ne spuna cineva cum se numesc :D
 

mihai_c

Member
Si crezi ca Dicksonia nu "cheleste" la -15oC de ex.? :mrgreen: La asa o temperatura deja se pune problema de supravietuire nu de ramas verde...
 

tzushuca

Member
mg a spus:
popgeo a spus:
Nu ai de ce sa faci infarct. Odata ce incepe sa dea lastari cred ca o sa te bucuri.
Pina azi pt mine feriga insemna toata " chestia " aia verde si frumoasa ...asa nu vazusem :) Deci o plantez in locul cu soarele cel mai putin si gata ? sau trebuie sa mai stiu ceva ? Sa nu ziceti ca si ea este pretentioasa ! In ce perioada a anului " cheleste "? :x Nu rideti de intrebari ! ( crescut pe asfalt ....)
eu am si la umbra si la soare (toata ziua)
si le merge bine la toate
iar frunzele au fost cam arse de frig
da scot alte nasucuri proaspete....numa sa vina caldura
 

fixpix

Active Member
mihai_c a spus:
Si crezi ca Dicksonia nu "cheleste" la -15oC de ex.? :mrgreen: La asa o temperatura deja se pune problema de supravietuire nu de ramas verde...
no pai amu io nu stiu................ ca nu asa ceva!!!
:rofl:
 
Sus