Euphorbia milii, (Coroana lui Iisus)

Prin noiembrie am primit un ghiveci cu o maaareee increngatura de spini cunoscuta in popor si sub numele de "coroana lui Iisus". Nici atunci si nici acum nu imi place cum se prezinta. Crengile au pastrat doar spinii, frunze sunt putine la varfuri, a avut flori pana de curand, dar aspectul este acela de floare uscata. Cred ca denumirea stiintifica este de Euphorbia, dar care din ele-nu stiu sa spun si atunci nici in cartea mea de plante nu am gasit instructiuni de cultivare, nici pe net, pe unde am intrat.
Imi poate da cineva vreo idee? Trebuie tunsa? Cum se inmulteste? Cum revine la viata, la verdele placut si florile mici si rosii?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Planta se numeste Euphorbia milli. Poti s-o tunzi cum iti place tie. In primavara or sa-i dea frunze noi si poate dupa aceea apar si flori. Sa n-o uzi prea mult si s-o tii la lumina. Crengutele taiate poti sa le folosesti pe post de butasi si sa le inradacinezi direct in pamant.
 

Arpi

New Member
Nu te descuraja. Eu o consider o floare rezistentă dar cu o creştere destul de lentă. N-aş spune că i-am acordat o atenţie deosebită dar cu toate acestea, cât e ea de mică (cam 20 cm) o lungă perioadă al anului trecut a înflorit. Acum, nu are flori doar frunze. Succes.
 
A

Anonymous

Guest
Cactusi & suculente

Liliana,tunde-o scurt,cam la 10cm. De unde tai,vezi ca , curge un latex.Cind faci operatia de taiere,ia cu tine o bricheta su chibrit,si cum tai,cum da cu flacara ca sa usuci latexul ala imediat;el scurgindu-se,devitalizeaza planta. De unde tai,va da ramuri noi si la scurt timp si floricele.Pe tijele spinoase de unde au cazut frunzele,niciodata nu mai apar frunze noi. Ce culoare au floricelele la tine? Daca ai altfel decit rosu,m-ar interesa.Raspunde-mi pe privat.
 

Gaia

Member
Ce fel de ingrasaminte prefera, pentru cactusi & suculente, pentru plante cu flori sau mai bine deloc?
 
A

Anonymous

Guest
Le-am pus ingrasamint de tip 'universal' sau 'pentru plante cu flori', dar foarte rar (cam la 2 luni) si sunt bine. Anul acesta, cel putin, nu am pus nici un fel de ingrasamant la nici o planta. Se pare ca nici nu le trebuie fiindca majoritatea au flori.
 

Alinuca

Member
Eu nu i-am pus nici un fel de ingrasamant si de la inceputul anului infloreste mereu si este foarte frumoasa.Are soare doar dimineata.
 

Roxana

Active Member
Euphorbia-Coroana lui Iisus

Pai Euphorbia este un ''tepos'' si in general se descurca bine si fara ingrasamant, dar trebuie tinuti la soare si caldura pentru a se dezvolta mai bine si a creste mai repede.
 
am si eu si anul asta nu mi-a facut decat vreo 8 floricele si e mare si bogata doar in frunze.ce sa-i fac sa infloreasca?nu am tuns-o niciodata.cand am plantat-o acum vreo trei ani planta mama era plina de flori.acum nu are nici o floare si nici un semn ca ar face.
 

rodica05

Member
Ar fi bine daca ai veni cu amanunte: pozitia, substratul folosit etc
Poate fi si din cauza caldurilor toride din vara. Ar putea inflori in aceasta perioada sau in primavara.

Rodica
 
o tin pe balcon,are soare dupa amiaza si pamant de flori de la florarie.o ud de cate ori este nevoie si totusi nu vrea sa infloreasca.
 

daisy111

Active Member
O frumusete,sa-ti traiasca! :clap: Am si eu una pusa din februarie si s-a facut maricica,deabia astept sa-mi infloreasca si mie,e rosie :wink:
 

claudya

Member
si ale mele sunt mereu inflorite eu le am la geam.si vara si iarna au flori mereu.eu nu le pun solutie eu le bag sub dus o data pe saptamana.am galbena,rosie cu flori mari si mici,alba cu flori mari si una cu flori mici ca a lui Rodica.si una roza.o sa fac fotografii.[/url]
 

daisy111

Active Member
Deabia astept sa ne arati poze claudya,eu sincer nu am mai vazut cu flori galbene :oops: iar la cele cu flori rosii mari si mici nu-mi dau seama cat emari pot fi...si asa ca astept sa vad pozici sa ma inebunesti dea binelea cu ele :pumni: ca deja ma gandesc cum or fi de frumoase :roll:
 
Sus