Eucharis - Crin de Amazon

cornelia

Fondator
Membru staff
In seara asta m-am facut cu un bulb de Eucharis. Nu-i prea mare dar are muguras. N-aveau toti asa ca am cautat atent un bulb cu mugure. Cred ca toate camerele de supraveghere din magazin erau pe mine. :rofl: Din ce-am citit e destul de greu de facut sa infloreasca. Prin poze am vazut ca frunzisul este destul de voluminos iar florile seamana cu cele de narcisa si pot sa apara de mai multe ori pe an daca i se respecta perioadele de vegetatie. Stiu ca Ani a avut la un moment dat ... si a reusit sa-l vada inflorit.

Cine mai are? Cine mai stie ceva? Cum sa-i convingem sa faca flori?
 

popescu gp

Well-Known Member
eucharis

Perioada de repaus ca la hipeastrum si spre primavara va infloridaca bulbul este matur ,daca nu putina rabdare
 

ani

Member
Este foarte frumosa floarea eucharisului. I-am dat un pui lui Ste, s-a facut mare, a inflorit si a facut pui.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Al meu a incoltit in pachet. Are o frunzuta de 5 cm inaltime, tija cam de 5 cm inaltime si un fel de teaca cu 4 boboci lungi cam de 2 cm. Sunt un pic palizi din cauza ca n-au avut lumina, dar acum ca am plantat bulbul sper sa "adune" si ceva clorofila.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se pregateste de floricele, uraaaa! Are 5 bobocei, unii mai mari si gata sa "pocneasca". O pandesc toata ziua. :visator:
 
D

dyayzh

Guest
Al meu da frunze si atat...si asta de 2 ani :cry: Astept sa vad si floarea in toata frumusetea ei :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Al meu are o frunza de 5 cm si atat. O frunza si tija cu boboci. Si eu ma speriasem sa se face mare si dezlanat. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.
In mod surprinzator nu are radacini formate. Sta bulbul in pamant si face flori... :astept:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda cam ciudat.
Dar daca face flori inseamna ca ii merge bine asa ca nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.Probabil ca le va face dupa inflorire cand isi va canaliza toata energia pentru asa ceva.
 
Sus