Echidnopsis

cornelia

Fondator
Membru staff
Acesta este cel imposibil de pozat:


Floarea este mai mica decat 0.5 cm. Si nu-mi dau seama cat dureaza. :?
 

marean

Active Member
Ce marfa este,merci de poza,arata superb de haios :wink: !
De-abia astept sa o vad si pe a mea,poate-mi face surprize-surprize curand :wink: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.
Of, tot nu s-a deschis a doua floare la stapelia aia. Si toata ziua am pandit-o cu camera dupa mine... :mrgreen:
 

Roxana

Active Member
floricica aia asa mica ramane? oricum este simpatica!
ai rabdare, cornelia ca o sa se deschida si a doua floare!
 

marean

Active Member
Uuuuf,iar imi aduc aminte ca mi-a murit asta iarna de sete :cry: ...de retinut ca acesteia nu ii place complet uscat iarna .
Felicitari pt floricele si pt poza reusita,Andre, se vede ca ai o camera buna,daca a iesit asa de clara .
 

andre

Member
Multumesc Marean! Anul trecut am sters toate pozele cu florile de aceasta planta, anul asta mi-a iesit ceva mai bine, dar tot nu asa cum ar trebui. Mie mi-a placut cum i-a iesit poza Corneliei.
 

marean

Active Member
Mie imi plac pozele amandurora,ca doar la amandoua au iesit foarte bine detaliile florilor :wink: .
 

gino

Member
Am si eu aceasta planta de cativa ani. Era inflorita acum cateva zile, dar nu am indraznit sa fac fotografii. Sper sa o mai prind inflorita la urmatoarea vizita si sa incerc, chiar daca nu am un macro prea grozav pe aparatul meu. Marean, la mine a iernat in conditii de uscaciune totala pe timp de iarna, la o temperatura aproximativa de 8 grade si nu a avut probleme.
 

marean

Active Member
Pai temperatura aia de 8 grade a fost extraordinara , in conditii de apartamanet nu cred ca e posibil sa oferim asa un repaos bun peste iarna . :wink: Eu am tinut planta mea cam la dublul tau,16 grade , si nu a rezistat (culmea ca nu a stat neudata decat o luna ) , noroc ca restul nu au fost asa de sensibile .
 

andre

Member
Eu imi iernez plantele pe un balcon, de fapt o logie inchisa cu un rand de geam si cornier, asa cum se inchideau pe vremuri. De fiecare cand m-am dus acolo erau 15 gradem probabil ca noaptea mai scadea.
Dar nu am udat decat putin Adromischusii si cateva Suculente, dar la Asclepiadee nu am pus pic de apa. Si au rezistat foarte bine, mai putin Tavaresia grandiflora care a inceput sa consume din rezerve si sa moara butasii de la varf si nu am mai putut-o salva.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:clap: :marfa: :visator: Efectiv nu mai am cuvinte! :? Totul pare ireal... :salivat:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Echidnopsis cereiformis

Iata-l, la prima floricica (a fost o tura de 2 flori, dar una s-a trecut mai repede).

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. M-a luat prin surprindere vineri seara. Udam pic cu pic prin ghivece cand zaresc un ... balonas. Cam galbior. Am crezut ca se vestejeste. Cand colo, nu. El se pregatea sa se umfle bine. Din pacate nu am prins 2 flori deschise (planta e la serviciu).
 
Sus