Dud - Morus nigra / Morus alba

victoria

Active Member
Va plac dudele?Mie da,foarte mult.La fel si baiatului meu.Asa ca mancam la greu cat tine sezonul lor.
Anul trecut m-am gandit sa fac si altceva din dude,asa ca am cautat pe net si am gasit reteta de dulceata.Nu va puteti inchipui cat este de buna.
Sau poate stiti :)
Dulceata se aseamana la gust cu cea de smochine.Sau cel putin,asa mi se pare mie.
Se mai poate face si sirop.Nu l-am incercat,dar cred ca voi face anul asta.

Iata ce informatii am gasit pe net despre dud si fructele lui:

In scopuri terapeutice se utilizeaza frunzele fara petiol recoltate in mai si iunie prin ciupire sau prin stringere, iar fructele mature proaspete.

Boli in care se utilizeaza: diaree, diabetul zaharat, gastrita, ulcerul gastric si duodenal, in cazul afectiunilor pulmonare, cit si la angine, stomatite, afte.

Fructul bine copt se recomanda contra constipatiei; fructele proaspete sub forma de sirop au efect laxativ si usor diuretic.

Infuzie: o lingura de frunze tocate, oparite cu 250 ml de apa clocotita. Se bea in 3 reprize dupa mesele principale, iar pentru diabet nu se indulceste cu zahar, ci cu zaharina sau ciclamat de sodiu.
Sucul fructelor extras inainte de completa maturitate contine 20-25 g acid citric la litru (se utilizeaza in sirop astringent pentru gargare contra anginelor, stomatitelor si aftelor)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cu ani in urma,in piata centrala din Paris dudele erau cele mai scumpe fructe.Am ramas uimita mai intai cand le-am vazut in galantar,iar mai apoi cand am vazut pretul :D :roll:
Pana acum nu am vazut dude de vanzare in pietele bucurestene. :idea:
 

victoria

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
Pai atunci vin eu in piata cu dude :)
In sat la mine e plin de duzi.Oamenii de acolo isi pun gard de sarma si,ca sa il sustina,planteaza duzi de jur imprejur.La fel avem si noi in jurul terenului.Pe o latura i-a taiat sotul meu si a scos radacinile.Mai avem inca 70 m liniari cu duzi din 50 in 50 cm si gata :D
 

victoria

Active Member
Pai care vrea poate sa vina,ca numai in jurul terenului langa gard sunt vreo 60-70 de duzi :) :rofl: :rofl:
Si acum serios,sa vad ce pui sunt,chestia este ca sunt amestecati,nu stiu care este alb si care rosu.
Sunt si 2 mari albi care fac niste dude imense,unele au lungimea cam cat jumatate din degetul aratator.Mananc cu baiatul meu tot sezonul.
De dat nu ar fi o problema,ca ii dau gratis doar ca nu ii pot deosebi puii. :(
 

alfa

Active Member
Nu scapi de mine :rofl: :rofl: si o iau si pe soacra-mea, ca e mare mancatoare..... si il iau si pe Taro, e singurul fruct pe care-l mananca :rofl: :rofl: cand era mai mic, mergeam in parcul Tineretului, acolo sunt multi duzi.... eu culegeam iar el statea langa mine si se uita in sus, cu gura cascata, numai bine sa-i asezi fructul pe limba :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Pai care vrea poate sa vina,ca numai in jurul terenului langa gard sunt vreo 60-70 de duzi :) :rofl: :rofl:
Si acum serios,sa vad ce pui sunt,chestia este ca sunt amestecati,nu stiu care este alb si care rosu.
Sunt si 2 mari albi care fac niste dude imense,unele au lungimea cam cat jumatate din degetul aratator.Mananc cu baiatul meu tot sezonul.
De dat nu ar fi o problema,ca ii dau gratis doar ca nu ii pot deosebi puii. :(
Poate puiutii de dud alb sunt acolo, aproape de planta-mama, nu? :? Daca sunt doi duzi albi unul langa altul ma gandesc ca poate puii nu sunt rosii...
 

victoria

Active Member
Alfa,nici o problema.Cand se coc te anunt si poti veni cu toata familia.Ca duzi sunt o gramada. :D

Claude ma uit si,daca sunt pui pe langa cei albi,apai ai vostri sunt.Promit. :D
Mnina,Elmo si Claude sunteti primii pe lista.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Alfa,nici o problema.Cand se coc te anunt si poti veni cu toata familia.Ca duzi sunt o gramada. :D

Claude ma uit si,daca sunt pui pe langa cei albi,apai ai vostri sunt.Promit. :D
Mnina,Elmo si Claude sunteti primii pe lista.
ultumesc, Victoria! Eu cand vad dude numai la copilarie ma gandesc, ca avea bunica unul in curte...l-a taiat la un moment dat dar acum cativa ani a rasarit langa gardul gradinii unul cu fructe negre...nu stiu de unde a aparut...si tare ma ling pe bot cand incep sa se coaca :)
 

pupu

Member
eu am un singur dud care era pe teren cand am cumparat, nu l-am curatat/taiat de loc si acum e cam inalt, dupa parerea mea (are deja cca 4 m)

intrebare: voi ii mai bibiliti/taiati/scurtati/aerisiti in primavara sau il lasati sa creasca asa cum vrea el?? ca pe mine ma manaca rau degetele sa "intru" in el cu foarfeca
 

elmo

Member
eu il mai tai dar nu prea mult, il aerisesc putin,il tai din inaltime . Am observat ca daca tai mai drastic nu mai fructifica o vreme.
 

pupu

Member
multumesc de sfat, asa ar trebui si eu sa fac. sa-l mai aerisec un pic si sa-l mai tund pe inaltime, ca s-a dus prea sus si n-ajung in varf nici cu scara.
 
Sus