Dracunculus vulgaris

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca se mai numeste si "Arum vulgaris" . :) Eu am avut "Arum italicum" si stiu ca le-am pus in gradina la umbra .Unul mi-a putrezit (in ghiveci fiind) fiindca l-am udat mai mult decit citisem undeva pe net :oops:
Banuiesc ca sunt frati/surori si se comporta la fel.Daca gresesc.........ma corectati cu alte informatii :mrgreen:
 

marean

Active Member
Se trateaza ca si amorphallus.
Pamantul sa nu-l acopere mai mult de 2 degete,ghiveci nu foarte mare,udat la inceput foarte rar,pana cand incepe sa vegeteze,apoi,dupa ce incepe sa iasa frunza,se scoate mai la lumina si se uda normal.
Bafta la noroc.
 

marean

Active Member
Ce frumuseti gasesti pe centura :mrgreen: :twisted: :oops: !Vasusem si la kertimag,dar inca nu stiu daca sa-mi iau sau nu ...
 
D

dyayzh

Guest
Pe centura sunt si frumuseti...dar eu ma uitam dupa florarii :wink: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Am comandat si eu la kertimag, dar deocamdata nu am nici un raspuns :( ...
Dya, din ce am vazut pe net, poti sa acoperi bulbul , dar pina la baza mugurelui..
 

fixpix

Active Member
d'apoi nu stiu, si eu am tot avut din asta, habar n-am de unde m-am pricopsit cu el, sigur nu l-am cumparat.... dar cert e ca mie nu mi-a inflorit niciodata... si precis il am de ani buni...
:(
 

marean

Active Member
Amu Calin,tu ii oferi perioada de repaos foarte necesara,la uscat,deci scos din ghiveci,de care are nevoie ?
 

fixpix

Active Member
LOL...apoi nici nu...
da explica-mi te rog cand si cum se face "uscarea" asta...
ca cred ca anu trecut nu l-am mai udat, da tot in ghiveci era, si cand am inceput iar udarea, tot numa frunze mi-a dat...
:?: :?: :?:
 

marean

Active Member
Poi toamna,dupa ce moare umbrela , bulbul se scoate din ghiveci,se curata bine si se pastreaza la rece .
Se tine asa,dezgolit,pana prin martie,aprilie,vei vedea cand face mugurasul ca vrea sa vegeteze.De asemenea,bulbul trebuie sa fie destul de mare ca sa poata inflorii ...
Bafta Caline !
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc primavara asta poate vad si eu ce e "vulgaris" la aceasta planta :wink: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiiiiiiiiiiiiii Dya ma faci sa gindesc "vulgaris" numai cind ma uit la ea :tavalit: se poate?
 

jkati

Member
La mine acest bulb traieste la fel ca lalelele.Lam pus in pamant acu 3 ani. Primul an nici nu si-a scos capul din pamant. Am crezut a a murit. Primavara viitoare a rasarit si a inflorit f.frumos. Chiar s-a inmultit, ca anul trecut deja au rasarit doua plante.
 
D

dyayzh

Guest
Cred totusi ca e foarte pudic :wink: De 3 luni plantat si nici un semn ca ar exista :cry:
 
Sus