Dracaena lemon

caed

Member
Buna :D. Am o dracaena lemon in apartament, dar am o problema. La aproape toate frunzele varfurile incep sa se uste. La baza mai toate frunzele s-au uscat si au picat. Am citit ca e ceva normal daca la 1 luna pica 2 frunze, dar nu pot face nimic ca sa nu mai mice? Incepe sa arate urat acel "bat" :rofl: Eu o tin chiar sub fereastra, lumina are destul de multa, iar soarele bate dimineata pe ea si seara (cand razele nu-s puternice) si in plus am geamuri fumurii, deci reduc din puterea razelor. Dar totusi de ce se usca varfurile? O ud cam de 2 ori pe saptamana si atunci pun apa in tavita de la ghiveci. Ma puteti ajuta va rog?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce o uzi in tavita? O poti uda normal, prin ghiveci, fara probleme.
Mie una mi se pare cam des udare de 2 ori pe saptamana dar nu stiu la ce temperatura o tii - oricum, iti arata ea cand ii e sete, nu mai sta asa infoiata si i se pleostesc frunzele.
Si stiu ca nu o deranjeaza chiar deloc lumina putina asa ca poate ii schimbi locul intr-o zona mai umbrita.
 

caed

Member
Infoiata nu sta niciodata. Poi in camera am cam 20 de grade, dar o tin chiar langa calorifer deci caldura e mai mare... O sa fac poze maine si o sa pun sa o vedeti.
 

caed

Member
Nu stie nimeni ce as putea face? Continua sa se uste intr-una frunzele... Azi am vazut alta frunza cu pete maro ca si de uscaciune...
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca aerul din camera e prea uscat pentru gustul ei ,asta daca nu cumva ai pus prea multa apa si au putrezit radacinile .Verifica si vezi cum stau ,daca sunt ok ,pune ghiveciul la lumina dar departe de calorifer ,cadura acestuia usuca frunzele asemeni razelor solare . Nu iubeste apa in exces ,iarna poti s-o uzi o data la doua saptamani,chiar mai rar , daca temp. camerei nu depaseste 25*.
Bafta ,sper sa-i fie bine ! e o planta frumoasa ,mie imiplace mult !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca problema este caloriferul. Cauta sa o muti de langa el. Nici una din plantele mele nu sa simtit bine cand a stat langa calorifer.
 
Sus