Dioscorea elephantipes

Sash

Active Member
Tocmai am "cazat" o frumoasa dioscorea elephantipes (multumesc Kati :rose: ) si m-am gandit sa v-o arat si voua :)
Stiu ca ghiveciul e un pic mai mare decat i-ar trebui dar am vrut sa ingrop o parte din caudex (am citit ca asa va creste mai repede) si... o sa incerc sa am mare grija cu udarile...

 

Kati

Active Member
Sa-ti traiasca Sash! Dar daca ai ingropat o parte din caudex riscul putrezirii este mult mai mare, decat daca il lasai afara, asa cum ti-l trimisesem eu initial. Uda-l doar de jos de acum incolo.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are un caudez extraordinar de frumos..........Planta in sine este minunata.Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :D
 

Sash

Active Member
Multumesc, multumesc.
I-am pus apa doar in farfurie si... stau cu ochii pe el... nu-i mai pun oricum prea curand si vreau sa vad daca continua sa stea in vegetatie sau daca vrea pauza...
 

Kati

Active Member
Pai nu vrea pauza, ca abia i-au dat frunzele! De acum si pana la anul prin mai-iunie o sa stea in vegetatie, doar dupa aceea va intra in repaus.
 

Sash

Active Member
Sper sa nu fi considerat drumul un semn ca tre' sa intre in repaus - ar fi tare frumos sa stea atata in vegetatie si... sa se ingrase :)
 
Sus