Datura

D

dyayzh

Guest
IoanaM a spus:
florisiplante
Membru de baza
MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 6:45 pm

In general nu este pretentioasa.
Deci iarna trebuie tinuta la o temperatura nu mai mica de 5-7C si udata cat mai putin.
Primavara se scoate afara. Iubeste f mult apa si lumina. Totusi cand afara este f cald, frunzele se ingalbenesc. deci ferita de razele directe ale soarelui. Cred ca in nordul tarii s-ar simte mai bine.
Ca daunatori este atacata de limaxi si musculita alba care se pot combate fara probleme.
Florile nu va pot spune ce miros au in serile de vara. Este ceva divin.

gabi_gabriella
Membru de baza
MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 7:13 pm

Se inmulteste prin butasi
Eu asa am obtinut-o pe a mea , am primit butasi toamna pecare i-am tinut in apa peste iarna si au facut radacini, iar primavara i-am pus in ghiveci
Intradevar, florile au un miros imbatator .
George a spus:
Angela06 Trimis: Mar Mai 02, 2006 9:06 am
Trompeta - ingerilor sau Datura arborea se tine in spatii bine luminate, aerisite, cu temperatura moderata vara, eventual afara, in aer liber, in gradina direct in sol sau ca planta de ghiveci. Se fereste, totusi, de insolatie puternica. Se uda din belsug vara si i se administreaza la 1-2 saptamani ingrasaminte pentru plante cu flori. In schimb, iarna se tine la rece (7 - 10˘ŞC), eventual in pivnite si se uda foarte rar, doar cat sa nu i se usuce radacinile. Tinuta la repaus puternic, isi pierde frunzele, dar este mult mai viguroasa si infloreste bine vara. Primavara devreme se tunde si i se indeparteaza ramificatiile uscate. Pamantul trebuie sa fie permeabil, poros, bine drenat, hranitor. Excesul de apa in sol produce putrezirea radacinlor. Daca pamantul este schimbat in fiecare primavara si este hranitor, nu e necesara fertilizarea. Pulverizarea cu apa pe frunze se face numai daca aerul e foarte uscat si cald, cand se dezvolta foarte bine daunatorii precum paianjenul rosu comun si musculita alba de sera, care o ataca in mod frecvent. Din acest motiv, periodic, trebuie realizate tratamente cu acaricide si insecticide (de exemplu CONFIDOR + NEORON) sau insecto-acaricide (TALSTAR). Mult succes!
George a spus:
lili Trimis: Joi Iun 29, 2006 3:32 pm
Da Andrada!
Brugmansia sau Trompeta ingerilor ....este corect. Diferentele sunt semnificative.
Datura este o planta care se dezvolta sub forma de tufa. Noile varietati ale Daturei nu sunt parfumate. Frunzele au alta textura si forma, sunt mai moi si pufoase. Florile sunt dispuse altfel.
Brugmansia este o planta care se dezvolta in inaltime.
Familia Brugmansiei este cu mult mai mare, iar hibrizii rezultati din incrusicarea speciilor de mai jos sunt foarte multi.
-arborea
-aurea
-candida
-flava
-insignis
-suaveolens
-sanguinea
-vulcanicola
Exista specia sanguinea care are florile de culoare rosie bordate cu galben. Florile au o forma mai speciala. Am reusit sa obtin din seminte, in aceasta primavara o plantuta
Mai jos am sa enumar cativa hibrizi cu floarea in nuante de rosu.
Hibrizii de Mountain Magic x Rosalie - sunt rosu coca-cola, Flamenco - rosu corai, Dark Rosetta - rosu, L"amour roz-rosu etc

Si eu sunt fan Brugmansia.
George a spus:
florisiplante Trimis: Joi Sep 21, 2006 6:59 am
Brugmansiile sunt plante foarte frumoase ale caror flori ne incanta prin marime, frumusete si parfum.
In verile toride trebuie udata abundent, expusa la lumina pentru a inflori. Daca frunzele cad isi va reveni repede. Ritmul de crestere este destul de rapid daca are apa si lumina suficienta.
Iarna trebuie tinuta intr-un mic repaus la o temp de minim 3-4C si udata f putin o data la 2 saptamani. Pentru o coroana frumoasa a plnatei primavara devreme se vor ajusta varfurile care sa pot pun le inradacinat.
silvia a spus:
Ingrijire:Udarea este lucrarea care se executa regulat,abundent vara si cu zgarcenie,iarna.
Fertilizarea nu este necesara daca se asigura un pamant bogat in substante.
Transplantarea se executa primavara numai daca este necesara.Inlocuirea pamantului de la suprafata se face in fiecare primavara.
Taierea de reducere a plantei in inaltime si inlaturarea ramificatiilor imbatranite si degarnisite de frunze se executa la iesirea din iarna,odata cu intensificarea cresterii.
Substratul de cultura poate fi orice pamant care se dreneaza usor la care se adauga mranita.
Are nevoie de caldura moderata vara si redusa iarna(7-10 grade).
Prefera locurile luminoase,chiar putin insorite,tolerand si o oarecare umbrire.Este otravitoare.
manuela a spus:
Ma iertati daca intrevin...nu stiu clar cum se numeste planta despre care dezbateti, dar...da! Gabitza are dreptate. Acea planta este mult mai mica, ca port, se ramifica mai mult pe orizontala si florile nu sunt atat de mari si nici atat de parfumate.

Niste prieteni o au la poarta in fata casei si eu cand am vazut-o pentru prima data am zis: "Ia uite ce floare comuna am eu...se gaseste pe toate drumurile! Si eu care credeam ca am ceva foarte special". Dar, nu e asa! Cea pe care am aratat-o in poza chiar e deosebita de descrierea la care face referinta Gabitza.


Eu am planta de la matusa unei prietene, care povestea ca o tine intr-un hardau pentru ca vara o scoate in gradina blocului unde ii merge de minune si face gramezi de flori care miros divin, iar cand se face frig o baga in casa peste iarna ca sa nu degere.

De inmultit am inmultit-o mereu prin butasi care se prind extrem de usor, doar ca marea ei problema este legata de paianjenii rosii si poate si de musculitele albe, cu toate ca a mea a fost ferita de acestea din urma.
Planta de gradina se numeste datura sau ciumafaie.
:gandit: Cea pe care o ai tu Manuela este Brugmansia sau Trompeta ingerilor.
Este abonata la musculita alba si paianjenul rosu :eek:f: ....dar compenseaza prin frumusetea si parfumul florilor :D[/quote]
manuela a spus:
Planta mea nu esti niciuna din ele doua poze pe care le-a aratat Gabitza. Are frunzele mult mai mari si mai deschise la culoare si nu sunt asa argintii. Dupa umila-mi parere...ambele plate din pozele http://www.mousemusings.com/weblogs/upl ... 765797.jpg si http://www.floralimages.co.uk/images/da ... um_bd3.jpg sunt datura. Cine stie mai bine sa ma contrazica...nu ma supar!
Gabiuta a spus:
Manu........a ta sigur este brugmansie :D
elena_luminita a spus:
Nu ca sunt capoasa(desi sunt taur :evil: :evil: :evil: ) dar acest sait cred ca ne lamureste

http://www.abads.net/Rich_Sanders/datura_1.htm
L-am gasit in prima pagina a acestui topic.
lelia a spus:
Fetelor, m-ati bagat in ceata , eu credeam ca am o datura superba cu flori duble si un miros divin....... dar cred ,conform saitului ca este brugmansia,am si o datura roz cumparata in primavara a crescut f mult si astept flori , este putina diferenta intre ele, am crezut ca din cauza culorii si nu ca sunt plante diferite.Oricum sunt fericita ca le am.
lelia a spus:
Mi-am facut abum , :oops: acum incerc sa postez link;sper sa reusesc :)
http://s281.photobucket.com/albums/kk230/lelia_2008/
 

mymo

Active Member
Nici n-o sa mai aduni,e prea tarziu si le trebuie timp sa se coaca.Am avut si eu anul trecut,dar asa bine am pus semintele ca in primavara nu le-am mai gasit.
Oricum,mie tot sora ei brugmansia imi place mai mult.
 

nutilepadat

Active Member
Si mie Mymo :D ,dar am zis sa incerc,nu spun ca nu este frumoasa florea dar este prea mica si ai mult de asteptat
 

nutilepadat

Active Member
Intr-adevar Cristina are culorile frumoase dar este mult mai mica decat brugmansia,eu ma asteptam la ceva asemanator :)
 

popescu gp

Well-Known Member
lamurire

Desi si datura si brugmansia fac parte din aceeasi familie ,datura creste sub forma de tufa din seminte de cele mai multe ori este anuala (greu poate fi pastrata peste iarna) florile tot ca o trompeta sunt pozitionate cu palnia in sus .Brugmansiile cres sub forma de arbust sau arbore ,poate fi bine pastrat peste iarna iar florile tot sub forma de trompeta sunt dispuse cu palnia in jos mai mari si parfumate ca cele de datura
 

mirela06

Active Member
Da . Asa este, doar ca Datura se poate tine si in gradina, dar este doar un soi, alb ci irizatii mov. Din aceasta caut eu, si cum nu mai ajung la Lugoj, la fosta locatie a surorii mele, nu mai am de unde lua asa ceva :(
 
Datura alba,cel putin, cred ca poate fi considerata perena pentru ca dupa ce a iesit din seminte, dezvolta in pamant radacini din care da in continuare in anii urmatori.Seminte pentru datura din cea aratata mai sus am vazut pe saitul celor de la ,,seminte de".Am avut si eu cumparata anul trecut de la Covasna dar a fost prea tarziu ca sa se coaca semintele, iar din radacini nu a dat in primavara :x :x
 
A

Anonymous

Guest
ciudat ce spui ca datura(aia de gradina) ar fi perena
la mine nu iese decat din semintze puse toamna sau primavara)
nici o radacina n-a supravietuit de la un an la altu
o fi ea saracutza ruda cu matraguna,da perena nu-i de fel
 
Sigur da si din radacini.In primavara am sapat locul unde am avut anul trecut o datura. Am dat peste radacina ei, am scos-o si am pus-o in alt loc. A dat din pamant si a inflorit toata vara.In ceilalti ani insa nu am scos din pamant radacinile si am dature care dau din aceeasi radacina de cativa ani.Sa fie la noi iernile blande si sa nu degere radacinile :? :? Am cumparat seminte de alte culori de la Anthesis, voi vedea daca se comporta la fel :D :D
 
A

Anonymous

Guest
io n-am reusit in vreo 8-9 ani sa pastrez niciodata o datura de la un an la altu
o fi mai frig la mine
dar din semintze puse toamna mi-au iesit o serie de frumuseti
anul asta am avut strat de daturi,vis a vis de dalii
 

albela

Active Member
Am si eu un pui de datura primit asta toamna. Are un boboc si va inflori curand. Este mov ca a lui Nuti. Sa o tin in ghiveci la vara sau sa o pun in gradina?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu zic la fel!
In pamant merg mult mai bine.
Ani de-a randul le-am pus in primavara in pamant si toamna scoteam niste matahale de numa'
acum de cativa ani de cand au crescut asa de mari am renuntat ca ne chinuiam prea tare cu ele si le-am pus in ghivece.
dar din pacate nu le merge asa de bine ca si in pamant afara in gradina.
 
Sus