Cyrtanthus

lelia

Well-Known Member
Findca a primit un nume (pt. care va multumesc) o rasfat cu un topic nou .Cred cred ca merita ,nu e spectaculoasa dar e delicata ,voi ce ziceti ?



 

albela

Active Member
E vorba de bulbisorii pe care mi i-ai trimis si mie nu? Foarte frumoasa. Sa-ti traiasca.
 

melu

Member
wow :eek: :eek: :eek: Lelia, este foarte frumoasa... :visator: sa-ti traiasca si sa faca mereu asa flori frumoase.
 

lelia

Well-Known Member
Are cred(caci am primit-o acum 2 ani ) 4 ani ,anul trcut a inforit in aceiasi perioada,insa nu a intrat in repaus ,chiar daca au fost perioade in care n-am udat-o ,chiar si o luna.
Poate din cauza substratului sau a umiditati din holul casei.Nu stiu prea multe ,n-am bagat-o in seama ,deci nu e greu de crescut si nici loc nu ocupa .
 
D

dyayzh

Guest
Cu adevarat frumos si delicat :D Sa te tot bucure cu flori :D si cu multi bulbisori :wink: :)
 

IZA

Active Member

Avem si noi!!! Ce ma bucur ca o vad ! Am cautat foarte mult sa gasesc denumirea ei si nimic. Il are mama decand eram mica. Mi-a dat si mie ca s-au mai inmultit. Ii trebuie cativa anisori pana face flori. Infloreste de obicei la sf lui august inceputul lui septembrie. Noi ii tratam ca pe amarilis :D
 

michaela

Active Member
Din comanda comuna de la Himalayan.... a inflorit cuiva...(cine a cumparat)?..... al meu Cyrtanthus mackenii pink.... nu cred ca va fi pink :)
 

magda

Active Member
Moderator
La mine a inflorit unul - culoarea un fel de rosu-portocaliu. Am uitat denumirea. Oricum a inflorit la circa o luna de la plantare.Floarea e micuta. Caut poza acasa.
 

michaela

Active Member
Superba Iza!!! :visator: Noroc ca am si eu ca..... :) :rofl: :salivat:
Magda.......... e.... super!!!! :D Sa o vad si pe a mea daca va face mai multe floricele zau ca are un simplu bobocel ca zephy :) insa probabil vor iesi mai multi din "teaca" :D - fiind atat de firavel.... ma impacientasem
Ce observ ca al tau... era nerabdator dom-le sa infloreasca! nici nu avea frunzite :D :D
 

magda

Active Member
Moderator
Acum are frunze si atat. Celalalt nu a facut decat frunze. Oricum tija si floricelele sunt micute. Tija la al meu a avut sub 20 cm, iar floricele un diametru cam de 1 cm. Ma asteptam la ceva mai mare.
 

michaela

Active Member
Da e Cyrtanthus mackenii :D .... sunt frumosi mai multi in ghiveci(grupuri) in timp au multe floricele pe tija, eu credeam ca nu am mackenii :rofl: Astept sa deschida si al meu boboc.... :) :visator:
P.S- Magda se zice despre el ca are si un miros placut.....e asa? :)
 
Sus