Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

renata

Member
ok,mersi mult :* ,stateam asa in cumpana nitel,ca io zilele trecute ma gandeam sa-i fac loc undeva la caldurica dar daca zici ca e bine mai la racoare acolo ramane :rofl: :rose:
 

mikiduzza

Member
N-ai pentru ce :hug:
Sarselia iti poate da mai multe sfaturi..ea e experta cu cymbi..ii tine intr-o camera neincalzita si ii infloresc foarte frumos.. :visator:
 

renata

Member
da stiu ca sarselia e experta :hug: ,am de la ea un dendrobium care acum se pregateste sa-mi faca floricele :rose: :rose: :rose: :hug:
 

edgji

Member
Am cumparat de Baumax doua Cymbidium care nu mai au flori si as fi tentat sa-l replantez macar pe unul dintre ei care este atat de inghesuit incat a deformat ghiveciul :?: :gandit:
 

geodezia

Well-Known Member
ferice de voi ..cu magazinele astea ..eu am vazut aici o vanda la o florarie cerea si pe mama si pe tatal 120 ron albastra frumoasa da mi se rupse sufletul sa dau atita ..si mai era ceva ca ea dar cu flori rosu caramiziu si aia pusa intr-un vas de sticla fara nimik doar radacinile lor in vas .. da vanda aia avea florile mari albastre cu picatele albe frumoasa imi ramase sufletul la ea ..da scumpa rau
cu orhiile astea eu am dat rateuri ca mi se pare anapoda sa nu aiba o planta pamint si nu prea ma impac cu ele da vanda aia frumoasa rau
 

edgji

Member
Hmmm...la 12o e ''pomana''....la Brico sau Baumax...nu mai stiu precis, am vazut vanda redusa de la 210 la 165 :incapatanat:
 

Camik

Active Member
Cymbi al meu cel puturos are 3 cresteri noi.As putea spera ca una macar este tija florala?
Inca nu i-am vazut florile la mine ci doar la persoana care mi l-a dat.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Renata daca pana acum ai tinut Cymbi in acel loc si ai vazut ca ii merge bine,nu il muta.Lasa-l acolo ca nu are nicio treaba daca e racoare.
;-)
Camik draguta de tine.Stiu ca tare mult iti doresti sa il vezi inflorit.
Din pacate e cam devreme sa ne pronuntam...insa parca-parca ar semana cu tije.Aici ma refer la poza 1 si 3 insa nu garantez.In aceasta faza tijele seamana extrem de bine cu viitorii pseudobulbi asa ca eu zic sa mai astepti putin.
Bafta mare!
 

renata

Member
Sarselia multumesc ,asa am facut,l-am lasat in hol.Daca te rog sa ma ajuti cu o informatie ,tija florala la cimby.e de cca.15 cm dar am observat ca parca se vede prin ea ca si cum ar fi goala pe dinauntru.O fi patit ceva ?E prima data cand imi face tija :?
 

Camik

Active Member
Multumesc Sarselia!
La cum se misca de incet imi par a fi de plastic.Melcul e rapid fata de cum cresc minunile alea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
renata a spus:
Sarselia multumesc ,asa am facut,l-am lasat in hol.Daca te rog sa ma ajuti cu o informatie ,tija florala la cimby.e de cca.15 cm dar am observat ca parca se vede prin ea ca si cum ar fi goala pe dinauntru.O fi patit ceva ?E prima data cand imi face tija :?
eu una zic sa mai astepti ca poate doar ti se pare ca e goala pe dinauntru sau poate cine stie,inca nu si-a format bobocii.
multa bafta si asteptam pozele cu frumusetile voastre!
 

renata

Member
camik sa sti ca si al meu cimby se misca in reluare,din decembrie cand a dat tija ,(nici nu stiam ca e tija ori alt puiut) a crescut doar vreo 14-15 cm .Incetuc dar sigur :rofl: ,sa speram ca vom vedea si floricele :rose:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus