Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

andreiacamelia

Active Member
E udata excesiv de muuuult.
Se vede ca are mugurei de crestere, dar ai mare grija la udat, mai ales ca acum e iarna si trebuie destul de rar.
Daca ai subtrat de orhidee, schimba substratul.
Cum sunt radacinile, ca din poza nu iti poti da seama, sunt moi sau tari?
 

adelinapaun

New Member
asa am gandit si eu ca este udata excesiv, mai am orhidee si stiu ca nu suporta umezeala insa asa am primit-o.
sunt cam moi radacinile, insa am scos tot ce a avut substratul vechi, am curatat-o frumos si am pus-o intr-un substrat nou si uscat.
sper sa se salveze, ca mi-e drag de ea, am vazut ca are si 3 mugurei mici la ei radacinile sunt chiar foarte bine, frumoase, tari si verzui.
 

andreiacamelia

Active Member
Ai grija sa nu mai uzi o perioada. Introdu un betisor din acela de frigarui in substrat si cand betisorul nu mai este umed atunci vei uda. E cel mai sigur asa.
 

MASCHA

Active Member
Re:

MASCHA a spus:
As vrea sa mut cymbi intr-un ghiveci mai mare,in cel de acum nemaiavand nici un pic de substrat,as vrea sa stiu daca pot sa-i mai tai din radacini,sa ud noul substrat si la ce temperatura sa-l tin dupa ?Multumesc ! :D
Am facut aceasta operatiune in primavara :D Am taiat 1/3 din radacini ,cu cutitul ca pe felia de paine,l-am plantat intr-un ghiveci mai mare cu vreo doua degete decat vechiul ghiveci,toata vara si toamna a stat afara,iar drept rasplata a facut trei tije florale ,anul trecut a avut doar una

http://mascha.sunphoto.ro/cymbidium/83829869
 

puffy80

Member
Arata minunat!! Mie mi se pare o orhidee care e mai pretentioasa, care reinfloreste mai greu, asa ca, din acest motiv, apreciez si mai mult felul cum ai ingrijit-o. :clap:
 

ghia_don

Active Member
Bravo Mascha, ce frumos e cymbi-ul tau! :)
La primavara ma gindesc sa le aplic si eu acelasi tratament alor mei, ca-s tare inghesuiti.
 

nely

Member
Felicitari :clap: este f frumos, are cumva si parfum? am si eu unul in culori deschise dar nu miroase...
 

MASCHA

Active Member
Camik eu il primesc cu drag,dar sa stii ca fratele acestui cimbidium (in sensul ca au fost cumparati amandoi acum patru ani) desi a beneficiat de acelasi regim nu vrea sa infloreasca,cei drept are mai putini pseudobulbi decat fratele lui :? tot atat de adevarat este ca mai aveam un altu (spun aveam pentru ca m-a pus :evil: si l-am udat in februarie si a putrezit ) care avea 4 pseudobulbi si a facut doua flori ,vorbesc de acesta
http://mascha.sunphoto.ro/cymbidium/52946638

Nely are parfum :D nu stiam nici eu dar anul acesta il tin intr-o incapere la max.15 gr.si i se simte mirosul in aer.Nu este un miros dulceag mie imi sugereaza ceva iute,dar placut
 

renata

Member
Fetelor va rog un sfat.Am achizitionat in vara un cymbidium foarte necajit,acum arata super bine a facut si o tija ,are cam 6-7 cm deja il tin intr-un loc unde nu este prea cald .Intrebarea e ar trebui sa-l bag in casa la cald /in coditia in care eu in casa am cca.23-24 grade?sau va inflori acolo la rece unde e acum?am observat ca-i merge tare bine la racoare :rofl: .
Pana la sf.lui noiembrie a fost afara in gradina atarnat intr-un copac :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus