Cum se pot conserva bulbii?

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma intereseaza sa aflu cateva metode de conservare a bulbilor din aprilie-mai si pana in septembrie-octombrie.
Aveti idei? V-ati confruntat cu o astfel de situatie? Ce ati facut?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca sunt bulbi de plante care sunt in mod normal in repaus in perioada aia n-ar trebui sa ai nici o problema cu conservarea lor, un loc racoros, intunecos si uscat ar trebui sa fie suficient. Unii se descurca bine daca raman in ghiveci, neudati, pana la replantarea din toamna, de exemplu freziile
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu, e vorba de o cantitate mare de bulbi, in jur de 10 mii bucati, din cei care ar trebui plantati in aprilie-mai.
Vor fi neplantati, in pachete de celofan.
 

happy

Well-Known Member
Cred ca cel mai bine se pricepe sonia care are o multime de bulbi de tuberoze.Doar ca ea nu prea urmareste.
Apropo de bulbi,cei de amarillis de ce nu infloresc la mine.De exemplu am unul acum care infloreste.Ce trebuie sa ii fac sa infloreasca si la anul?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai cum sa-i ingras? Ca sunt neplantati. Cum vin de la furnizor asa trebuie tinuti vreme de cateva luni.
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
il ingrasi bine cu K la vara
Mersi Dan asa o sa fac!
Cornelia cu bulbii tai eu cred ca cea mai buna metoda este o remorca de nisip si tinuti la undeva la intuneric(beci,subsol bloc) ;-)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si care ar fi temperatura maxima la care sa se poata pastra bine?

In 16-18 C ar fi suficient?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am nevoie sa-i pastrez sanatosi din aprilie-mai si pana in septembrie-octombrie, fara sa fie plantati.
N-am treaba cu iarna.
 

Dixisor

Member
Gasesti un prieten (sau 2,3) cu un beci racoros si ii ceri ajutorul. Ca sa economisesti spatiu te intinzi pe verticala si ii pui in ladite pe rafturi improvizate din caramizi si scanduri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma indoiesc ca se gaseste pe perioada de vara un beci cu 2-5 grade...poate doar vreo camera frigorifica :?

Da' de ce vrei tu sa tii la repaus tocmai bulbi care trebuie plantati? Si la toamna ce faci cu ei, din moment ce ala ar fi momentul cand ei intra in repaus? Nu stiu ce sa zic, mi se pare cam nastrusnica treaba, practic tu trebuie sa-i sari peste un an de viata, nu?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Trebuie sa-i sar peste vreo 6 luni de viata. Nu e ceva ce decid eu si nici nu e in interes personal.
E o dilema profesionala pentru care mi s-a cerut sfatul. Si eu am zis sa va intreb si pe voi ca poate veniti cu o sugestie care poate nu mi-a trecut mie prin cap.

Daca ar fi dupa capul meu, i-as lua si as face o super-gradina cu ei. :rofl:
Dar unii nu gandesc ca mine. :nu stiu:
 

Dixisor

Member
Dar de ce sa-i pui in time out tot nu pricep, ca doar e mai economic statul in gradina decat statul in frigider :rofl:
 
Sus