Cum se face palinca de prune, pere, mere, cirese, gutui,

interval

Active Member
cris_nicol35 a spus:
eu chiar apreciez cunostintele tale....si imi place ca acel paharel de palinca are o intreaga istorie,chimie,biologie,stiinte pe care le stapanesti foarte bine....tu nu bei un paharel ci faci o intreaga arta din :clap: acest miraculos lichid :wink:
Multumesc de apreciere, fata mosului. Si cand aprecierile vin din dulcele targ al Iesilor, au o valenta in plus.
 
interval a spus:
cris_nicol35 a spus:
eu chiar apreciez cunostintele tale....si imi place ca acel paharel de palinca are o intreaga istorie,chimie,biologie,stiinte pe care le stapanesti foarte bine....tu nu bei un paharel ci faci o intreaga arta din :clap: acest miraculos lichid :wink:
Multumesc de apreciere, fata mosului. Si cand aprecierile vin din dulcele targ al Iesilor, au o valenta in plus.

mosule???sa inteleg ca trebuie sa vorbesc cu dumneavoastra la cei ...???cati ani???ca peste 80....n-ai....n-aveti...eu abia de la 80 spun ca a trecut viata peste om...
 

interval

Active Member
cris_nicol35 a spus:
mosule???sa inteleg ca trebuie sa vorbesc cu dumneavoastra la cei ...???cati ani???ca peste 80....n-ai....n-aveti...eu abia de la 80 spun ca a trecut viata peste om...
N-am 80 de ani, fii linistita, dar imi doresc sa fim pe forum si atunci. Cand o sa implinesc anii o sa te anunt ca sa stii ca a venit vremea sa te adresezi cu 'dumneavoastra'.
 

interval

Active Member
VioletaB a spus:
Daca tre' un voluntar pentru degustari (repetate :) ),ma ofer
Multumesc de oferta, dar sa stii ca nu e mare sfaraiala. Printre cei care lucreaza in palincarii (palincii) este raspandita ciroza, care poate fi considerata ca un fel de boala profesionala. Ea este cauzata de aburii de metanol, acetona si alti compusi care sunt inhalati. O sa vedem la capitolul distilare, cand vom ajunge acolo.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai cred ca exista o gramada de documentatie pe tema asta si nu cred ca trebuie cautata pe forumul asta....dar orientativ...
NU am mai facut de 20+ de ani... da din ce imi amintesc se incepe cam asa:

Faza 1
Se ia un butoi (sau recipient mare ) de lemn , plastic, sticla, metal (inox) (preferabil sa se evite plasticul sau metalul) in care se pun fructele sfaramate (de obicei rupte in doua la prune sau cirese sau zdrobiite in cazul strugurilor) sau in cazul fructelor mai mari (gen gutui, mere, pere..) taiate ...

Se umple recipientul pina la maxim 75% cu fructele sau amestecul de fructe si se lasa la fermentat cam 2-3 saptamini (functie cit e de cald si/sau cit de repede fermenteaza fructele respective)..amestecind aproape zilnic pt a vedea evolutia borhotului.
Se poate pune extra apa sau extra zahar/miere sa dea o fermentatie mai buna functie de consistentza amestecului de fructe.
Trebuie echilibrat bine amestecul (e esential) daca vrem sa iasa o bautura de calitate... atit din punct de vede al consistentzei de lichid cit si din punct de vedere al cantitatiii de zaharuri..(gutuile singure fara apa si miere/zahar nu prea fermenteaza bine).
La prune si cirese de obicei nu e nevoie de zahar sau miere ci numai de apa.


Faza 2:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Faza 2:
Consideratzii
Trebuie determinat momentul optim de distilare.... de obicei amerstecul de fructe sfarimante se umfla si emana miros specific pt respectiva faza, e mai greu de expicat prin cuvinte cum se determina momentul optim... plus ca se poate controla fermentatia adaugind ceva apa sau zahar/miere in ultimele 3-4 zile. Orientativ, la prune amestecul se umfla si apoi se lasa putzin . Cind se lasa atunci e oarecum indicatia ca fermentatia a fost suficienta.
Dupa ce se determina ca fermentatia a fost suficienta se pregateste operatiunea de distilare:

In principiu e nevoie de resursele urmatoare:
Apa rece curgatoare
Lemne taiate pe diferite dimensiuni (conteaza si esentza lemnului respectiv)
Recipiente de colectare
Cazan de distilat borhotul ( de conceptia si materialele folosite depind multe).
Spirala de condensare si
Recipient de racire.
Instrument da masurat taria alcolului..

Cazanul e bine sa fie dintr-un material cit mai inert (preferabil sticla).. dar cele de sticla sint FOARTE rare. Majoritatea sint din metal, cele din alama cam lasa de dorit pt ca lasa partcule de cupru in bautura... si exista un standard stric cit cupru trebuie sa fie maxim in bautura.
In pricipiu cele din inox sint mai bune.

Ideea principala este ca trebuie sa controlezi focul si debitul de apa rece. Debitul de apa se controleaza usor... focul nu prea... de aia e bine sa ai lemn de brad taiat pe dimensiuni in asa fel incit sa poti controla focul pe baza dimensiunii.

E o intreaga poveste aici...
Trebuie tinuta seama ca prima tzuica dintr-un cazan(primele zeci degrame) intodeauna se considera toxica si se recicleaza sau arunca...

Dar ca idee generala se fierbe borhotul in ture la foc molcom (optim) si constant.
Exista momentul de incepere de colectare a boutrii la o tura si momentul opririi colectarii... apoi se arunca fiertura si se pune o noua tura de borhot din butoi.

Fiertura din care s-a scos alcolul se poate folosi ca ingrasamint in gradina si este considerat foarte bun.

Urmeaza completare...
 

interval

Active Member
Asaaa ... Ultima oara vorbeam despre zahar. Nu e bine sa pui, pentru ca se 'porceste' palinca, adica isi pierde din gust si calitate. Meseriasii in ale palincii sustin ca ei simt zaharul dupa gust. Cine pune zahar, pune ca sa faca mai multa licoare. Si mai proasta.

Totusi, multi mi-au spus ca merele nu fermenteaza tocmai bine fara un pic de zahar. Daca merele sunt bine coapte si au beneficiat din plin de soare in livada, atunci ar trebui sa fermenteze bine si fara. Celelalte mai trebuie 'ajutate'. Dupa ce se taie in bucati mai mici, merele merg date si prin zdrobitorul de struguri. Altii le lasa 10 zile la maturat dupa care le zdrobesc cu mâinile si se pun la dospit fara zahar. Dupa 21 de zile de fermentare se adauga un sirop de zahar cu apa în raport de 1:2 si se amesteca bine în primele zile apoi se mai lasa 8-10 zile sau pana cand musculitele nu mai roiesc în jurul butoiului.

Cand am intrebat cam cat zahar, majoritatea mi-au raspuns ardeleneste 'apăi, cam cât trebă'. Nu cred ca o spun cu rautate, decat ca nu-si inchipuie un barbat care sa nu stie cum e cu palinca.
 
Sus