Cum ii tund?

sorins

New Member
Daca am gresit locul unde trebuia sa postez (poate era mai indicat la pomi fructiferi sau nu stiu) rog un moderator sa mute postul
Am plantat toamna trecuta cativa pomisori, meri, peri, pruni si vreo 2 ciresi.
pe vremea aia erau doar niste bete, am crezut ca n-o sa iasa nimic din ei, in iarna i-am "bandajat cu niste folie din aia cu pernite de aer si au rezistat gerului care a ajuns si la -16, -18 grade. Apoi au inceput sa se dezvolte frumos. Problema e ca ar cam trebui sa incep sa-i tund, sa-i dirijez, nu vreau sa ajunga foarte inalti, mai degraba cu o coroana frumos proportionata. Postez cateva foto cu cei mai dezvoltati dintre ei, cu rugamintea sa-mi indicati cum, de unde si cand trebuie tunsi si aranjati. Unul dintre ei, un cires (vezi foto 1), a luat-o complet razna dupa o perioada de ploi si soare si a ajuns cu 2 ramuri la vreo 3 metri inaltime, in rest e destul de...chel. Deci, orice sfat este binevenit, ba chiar cu indicatii direct pe foto, multumesc anticipat!




 
A

Anonymous

Guest
In primul rind pomii fructiferi, copacii, arbustii (inclusiv trandafirii) nu se tund, ci se taie...Fie si pentru faptul ca nu au par.
In alta ordine de idei, lasa pomii tai fructiferi asa cum sint pina in primavara viitoare.
Taind acum, gresesti.
Bine ai venit !
 

sicora fabian

Active Member
Din câte am înţeles eu, Sorin nu vrea deloc să-i taie, abea i-a plantat! Alfa are dreptate, ne vom cunoaşte reciproc! :D
 

sorins

New Member
noiDoi+ a spus:
In primul rind pomii fructiferi, copacii, arbustii (inclusiv trandafirii) nu se tund, ci se taie...Fie si pentru faptul ca nu au par.
In alta ordine de idei, lasa pomii tai fructiferi asa cum sint pina in primavara viitoare.
Taind acum, gresesti.
Bine ai venit !
noiDoi+, bine te-am gasit, si pe tine si pe restul forumistilor! Ok, taiere daca asa e zicerea, nu tundere, mea culpa! Culmea e ca au par! Si nu unul singur, chiar mai multi! Adica au...printre ei! Peri! Untoasa Hardy si inca nu mai stiu exact ce alt soi! :wink:
 

tranda09

Member
noiDoi+, bine te-am gasit, si pe tine si pe restul forumistilor! Ok, taiere daca asa e zicerea, nu tundere, mea culpa! Culmea e ca au par! Si nu unul singur, chiar mai multi! Adica au...printre ei! Peri! Untoasa Hardy si inca nu mai stiu exact ce alt soi! :wink:[/quote:
.................................................................................


Simpatica gluma ta, mi-a placut! Bun venit!
 
A

Anonymous

Guest
....sa incerci un epilat ??? :)
Pina la primavara stati cuminte, atunci va voi un material la dispozitie. Sfatul meu este ca sa gasiti pe cineva prin zona, care stie sa o faca profesionist.
Insa pina atunci, undeva prin octombrie, le-ar prinde tare bine un tratament cu sulfat de cupru.
Mult succes.
 

sorins

New Member
Ok, atunci stau cuminte pana la primavara!
Si cu tratamentul, chiar ma gandeam ca vine vremea si pt asa ceva, multumesc de sfat!
 
A

Anonymous

Guest
Inca ceva, nu exclud ca nu stiti: pastrati gradina cit mai curata, stringeti cit puteti de des frunzel si crengutele cazute pe sol.
M-am uitat atent la fotografii, in primavara urmatoare plantatului au fost taiati pomii fructiferi la 60-80 cm ?
 

sorins

New Member
noiDoi+ a spus:
Inca ceva, nu exclud ca nu stiti: pastrati gradina cit mai curata, stringeti cit puteti de des frunzel si crengutele cazute pe sol.
M-am uitat atent la fotografii, in primavara urmatoare plantatului au fost taiati pomii fructiferi la 60-80 cm ?
Nu prea am avut ce taia , pt. ca asta a fost aproximativ inaltimea pomisorilor la plantare!
Au "explodat" efectiv incepand cam din aprilie-mai si nu am taiat nimic din ei
 
A

Anonymous

Guest
OK-ei, cred ca trebuia.
Infine faptul este consumat. O sa va spun in primavara, dar atentie...nu voi pretinde sa procedati intocmai. Eu doar propun.
Pina atunci nu aveti mare lucru de facut. Un tratament destul de simplu in octombrie (a doua parte), altul la sfirsitul iernei...iar apoi 2-3 tratamente preventive. Atit.
In urmatorii trei ani va trebui sa distrugeti toate florile de la pomii fructiferi.
Mi-am amintit, sapati bine/afinati solul pe o suprafata cu raza de 35-50 cm in jurul pomilor fructiferi (nu exista nici "pomisori fructiferi")
 

sicora fabian

Active Member
Doi+, de ce nu te limitezi la trandafiri în ceea ce priveşte lucrările speciale? Sorin, în toamnă fă lucrările generale pe care ţi le-a spus 2+, iar din primăvară vei începe să le formezi coroana şi-ţi voi arăta cum, pe pozele tale! Dacă apar, să laşi florile în pace.
 

sorins

New Member
noiDoi+ a spus:
OK-ei, cred ca trebuia.
Infine faptul este consumat. O sa va spun in primavara, dar atentie...nu voi pretinde sa procedati intocmai. Eu doar propun.
Pina atunci nu aveti mare lucru de facut. Un tratament destul de simplu in octombrie (a doua parte), altul la sfirsitul iernei...iar apoi 2-3 tratamente preventive. Atit.
In urmatorii trei ani va trebui sa distrugeti toate florile de la pomii fructiferi.
Mi-am amintit, sapati bine/afinati solul pe o suprafata cu raza de 35-50 cm in jurul pomilor fructiferi (nu exista nici "pomisori fructiferi")
Interesanta asta cu florile, n-am stiut-o! Singura chestie asemanatoare pe care am mai auzit-o e ca cica nu e bine sa tii primii pui ai unei catele! Acuma, sincer, nu stiu daca se refera la primele 2-3 generatii.... (joke!)

Oricum, multumesc pentru restul sfaturilor pe care le gasesc totusi mai...productive!
 
A

Anonymous

Guest
Acuma depinde unde inveti, ce profesori ai, unde continui, si nu in ultimul rind din ce anturaj iti ei seva (ce mentori ai), daca esti "open mind".

@sorins, evident ca faci cum crezi de cuviinta, eu nu vreau ca sa acaparez, ci doar sa te ajut sa-ncepi cu dreptul. Sa te deprinzi sa-nveti, sa lucrezi corect si ca la carte.
Nu exista "lucrari speciale".
Sint foarte putini care efectuiaza indepartarea bobocilor la trandafirii tineri. Cei mai multi nu stiu, altiii nu cred, iar pe o alta parte nu-i lasa inima.
Revenind la pomii nostri fructiferi, explicat foarte simplist, iar este vorba iar despre fitohormoni. In primii ani de viata al pomului fructiferi trebuie sa ne gindim unde va fi el peste 3-5 ani. De aceea nu are rost sa-i lasam florile, deoarece ei vor genera din acestea citeva fructe, pe care le va avorta mai tirziu. Decit sa se intimple asta, mai bine canalizam dezvoltarea plantei in tot intregul ei.
Ce-am facut noi ? In primii ani (in primul de inflorire, insa nu), am lasat pentru placerea ochiului pomii fructiferi sa infloreasca, apoi ceva mai tirziu, le-am rupt cu grija pe toate.
Inca ceva, in principiu sa nu ei de bun ce se scrie pe forumuri. Daca gasesti ceva care ti se pare interesant, mai intii verifica. In acest caz, un curs de pomicultura se gaseste usor. :D
 

alfa

Active Member
noiDoi+ e chiar enervant ca-ti modifici posturile! Citim un post, apoi peste cinci minute e modificat :|
 
A

Anonymous

Guest
I-mi cer scuze, corectez/ajustez fraza, nu vad foarte bine, ochelarii sint "decalibrati" .Sensul nu-l schimb absolut deloc.
Am incercat evident cu "preview", dar nu ma descurc.

PS: v-am trimis pe PM pentru comparatie, textul initial al postarii.
 
Sus