Copacei crescuti si modelati in sol

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pun-sai - copacei crescuti si modelati in sol

"saracul" ... :marfa: arata super dar pune si tu o mana de azot sa fie mai verde :nu-i nimic:
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Pun-sai - copacei crescuti si modelati in sol

sicora fabian a spus:
Pun-sai este un arbore modelat in teren?
Un arbore modelat in teren este un arbore modelat in teren... fie ca te intereseaza o crestere viguroasa, fie o dezvoltare rapida pt "a fenta" cativa ani, fie ca radacinile nu au fost inca suficient lucrate, este un copacel ce nu este pregatit sa-si primeasca vasul (nici macar pe cel de antrenament). Nu stiu daca tre' sa aiba neaparat un nume.
Despre pun-sai...
Iata ce zice Robert J. Baran http://www.bonsaiempire.com/bonsai-history
 

sicora fabian

Active Member
Re: Pun-sai - copacei crescuti si modelati in sol

danero2004 a spus:
"saracul" ... :marfa: arata super dar pune si tu o mana de azot sa fie mai verde :nu-i nimic:
Acele sunt verzi, Dane, dar din cauza soarelui si a nepriceperii fotografului par ingalbenite! :)
Deci pun-tsai este denumirea originala chinezeasca a bon-sai-ului japonez (tehnic vorbind, nu spiritual).
Cum niwaki este arta tunderii, atunci pinul meu ramane doar un copacel crescut si modelat in sol! :rofl:
Nu am de gand sa-l trag in ghiveci. Doar l-am "transplantat pe loc", adica l-am scos cu balot si l-am ridicat, caci era plantat prea adanc!
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Cum niwaki este arta tunderii, atunci pinul meu ramane doar un copacel crescut si modelat in sol!
Nu am de gand sa-l trag in ghiveci. Doar l-am "transplantat pe loc", adica l-am scos cu balot si l-am ridicat, caci era plantat prea adanc!
Ca si termenul bonsai care defineste atat "activitatea de miniaturizare" cat si "produsul finit", la fel si niwaki, se refera atat la activitatea de tundere si modelare a copacilor de gradina, cat si la produs, in sine.
Daca nu ai de gand sa-l tragi in ghiveci (niciodata) si vrei sa-l pastrezi ca pe un copacel de gradina frumos condus, atunci poate va deveni un interesant niwaki si te poti referi la el in acest sens. Daca insa vrei sa-l miniaturizezi dar consideri ca mai are nevoie de formare direct in pamant si ca nu e inca momentul sa treci la faza "in ghiveci", atunci e clar ca ramanem in sfera bonsai.
Termenii japonezi sunt inselatori uneori... e bine sa-i cunoastem, sa stim la ce se refera, dar nu e obligatoriu sa ramanem foarte legati de ei.
Adica, nu cred c-ar trebui sa mergem atat de departe incat sa gasim un termen pentru fiecare etapa prin care trece copacelul nostru... sau sa incepem sa ne referim la ramuri cu ichi-no-eda (prima ramura), ni-no-eda (a doua ramura), san-no-eda (a treia ramura), ushiro-eda (ramura din spate), sau mae-eda (ramura din fata).
Atunci, la fel de bine pinii ar putea deveni matsu, ulmii nire, iar artarii momiji :) Dar, deja am fi la granita snobismului

Insa, repet, e bine sa-i cunoastem...

EDIT: pt cei curiosi, imagini cu niwaki http://www.google.ro/search?hl=ro&newwi ... 81PmIZY3Wg
 

sicora fabian

Active Member
Eu am fost curios. Prin unele locuri se intersecteaza cu bonsai, prin unele cu toppy-art.
Topiarele fac parte din stilul peisager francez si au inceput prin modelarea plantelor care au destula plasticitate in forme geometrice si zoomorfe. Mult mai tarziu au aparut si formele"ciudate", probabil sub influenta muzei asiatice, insa nu sunt toppiare clasice, de aceea m-am ferit sa-l numesc asa . . .
Sigur, in toppy-art plantele pot fi crescute direct in sol sau in containere, pentru a putea fi mutate, deci si Europa are ceva traditii in cultivarea plantelor lemnoase in conteinere, dar fara latura spirituala japoneza.
 
Sus