Coleus blumei

Roxana

Active Member
Am rupt din greseala 2 ramurele de la Coleus si as vrea sa le pun la inradacinat. Le pot pune direct in pamant sau trebuie puse in apa?
 

lili

Member
Poti incerca ambele variante....asa de dragul experimentului!!!!! :wink:
Inradacineaza usor in ambele cazuri.
 

Roxana

Active Member
Coleus

L-am pus in apa si vad ca s-a pleostit rau de tot :oops: Cred ca o sa-l pun direct in pamant. Multumesc, lili.
 

Roxana

Active Member
Coleus

Asa o sa-l inradacinez si eu, multumesc, iulia. Oricum trebuie sa-l mut intr-un ghiveci mai mare ca incep sa iasa radacinile pe afara si nu cred ca ii place prea tare.
 

Roxana

Active Member
Coleus

Da, sigur ca da. Asa fac la toate plantele. Le pun cu tot cu pamantul lor. Trag usor de tulpina si planta iese imediat si o pun intr-un ghiveci cu putin pamant pe fund, pun planta si umplu spatiile goale cu pamant. pana acum asa am facut si nu am dat gres.
 

Roxana

Active Member
Pamant

Am cumparat o punga cu pamant. Trebuie sa mut si Coleusul, Rhoe si Dracaena ca ies radacinile pe afara.
 

Roxana

Active Member
Coleus

vad ca puisorii pe care i-am pus in pamant nu mai sunt asa de pleostiti si vad ca le merge bine deocamdata. Sper sa o tina asa si sa faca si flori ca mama lor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator




Toate prinse prin cele doua metode + cumparate de Dyana de la Iasi....
Fara a fi o planta speciala este una decorativa......prin frunze!!!! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca vreti sa va pastrati plantele frumoase va trebui sa suprimati florile. Dupa inflorire plantele mor.
 

Roxana

Active Member
Coleus

:shock: La mine a inflorit de cateva ori si chiar se simte bine. Nu da semne de boala. De unde ai auzit asta, Cornelia?
 

Roxana

Active Member
ella a spus:
Am si eu un coleus mic si prapadit :D
Daca sta in soare direct nu o sa reziste prea mult. Si eu l-am avut in geam si frunzele erau cam palite si arse. L-am pus langa geam unde are multa lumina si este mai bine.
 

ella

Member
Pai, nu prea sta in soare direct, are doar lumina cat sa semene frunzele a coleus. Este mic si prapadit fiindca are doar 3 luni si este crescut din seminte. :rofl:
 

Roxana

Active Member
Coleus

AA, daca e obtinut din seminte e normal si e bine asa cum e. Lasa ca o sa se faca mare, frumos si o sa faca si flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Roxana n-am auzit si nu e vorba de o boala. Coleusul se comporta ca o planta anuala. Daca vrei s-o pastrezi mai multi ani, n-o lasa sa infloreasca.
 

Roxana

Active Member
Vad ca iar vrea sa faca flori Coleusul, dar din pacate trebuie sa i le suprim :oops: si imi este asa de mila cand stiu cat de mult s-a straduit sa le faca. :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fii fara mila Roxana!
Vei avea in schimb frunze cu duiumul.........Si inca ceva:ciupeste-i virfurile.Se va face mult mai bogata si mai frumoasa.
 

Roxana

Active Member
Coleus

Da, stiu. Deja are multe frunze. :tavalit: Cum adica sa-i ciupesc varfurile: sa o mai tai?
Si gand te gandesti cat m-am chinuit sa-l prin (am incercat de 3 ori)
Au vrut sa infloreasca 3 sau 4 ramuri, dar am rupt tijele florale.
 
Sus