Coacaz negru, rosu - Ribes nigrum, Ribes rubrum

happy

Well-Known Member
Poftiti la o portie de ...grimase!La cat sunt de acre de la vitamina C atat sunt de bune in combinatie cu agrise sau visine! :D
 

victoria222

Active Member
Suuuper, Happy! Pofta buna!! Eu sunt mare amatoare de coacaze negre, dar mai ales de dulceata de coacaze :salivat: , dar inca nu am apucat sa plantez vre-o tufa. La toamna trebuie sa cumpar in primul rand asta.
 

happy

Well-Known Member
Victoria pot sa-ti trimit coarde de coacaz(la fel ca la vie)la toamna,eu asa le-am prins acum 5 ani,si acum curg de fructe.Sau pot sa-ti dau tufa cu radacina ,de la tara cred ca am ceva de dat,acolo nu mai manaca nimeni asa ceva! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu in gradina, acum sunt in al doilea an, au facut cam o farfurioara de fructe, dar mi-e nu-mi plac :( :( sunt naspa rau la gust!
dulceata de coacaze nu am mancat, ziceti ca e buna? :?
 

happy

Well-Known Member
Da Daniela,asa sunteti voi fetele( :rofl: )aveti papilele gustative foarte sensibile,dar la altele...Glumesc!Mie imi plac in combinatie cu alte fructe mai dulci! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D anul viitor voi incerca sa fac dulceata, acum sunt prea putine ca sa pot face ceva din ele :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
am si eu in gradina, acum sunt in al doilea an, au facut cam o farfurioara de fructe, dar mi-e nu-mi plac :( :( sunt naspa rau la gust!
dulceata de coacaze nu am mancat, ziceti ca e buna? :?
Daniela, nu-s bune da-s foarte sanatoase, din cate zic stiutorii! :wink: Asa ca 'amenajeaza-le' cu miere sau altceva si...asteapta beneficiile aduse sanatatii tale! :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ete ca din asta am si eu in gradina de imi ocupa ditamai locul .Si nici macar nu imi plac la gust.Asa e Daniela :D iti dau dreptate....
La toamna ii fac vint.Cu sapa nu cu evantaiul
:mrgreen:
 

victoria222

Active Member
Fa-i vant Gabiuta...la mine in gradina ca eu o sa-i fac cu evantaiul :) sunt innebunita dupa ele. Cand eram mica si copilaream pe la bunici era o padurice de coacaze din astea la o margine de campie si toata ziua stateam acolo de mancam vitamine pe vremea asta. Daniela, daca pui doua linguri de zahar peste ele si le lasi cateva ore, o sa-ti schimbi complet parerea, de dulceata nu mai zic ca e de vis peste inghetata sau cu fulgi de ovas dimineata, iarna e tare buna la raceala, etc.. Happy, sa stii ca ma faci tare bucuroasa daca gasesti vre-o radacina la tine la tara, ca sa nu astept chiar 5 ani pana sa fac dulceata :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am incercat aseara sa mananc coacaze presarate cu zahar..... :bolnav: :bolnav:

Nicoleta, o sa incerc si varianta cu lasatul 2-3 ore in zahar...poate-poate :?
 

iris

Active Member
Si eu am in gradina si coacaze negre si rosii dar din pacate pe cele rosii mi le-au papat fazanii de cele negre nici nu sau atins cu toate ca sunt tufele una langa alta . Domle' fine intestine pot avea si fazanii de nu le plac coacazele negre .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Iris, se pare ca sunt ca si noi...pot sa aiba vitamine cat cuprinde, daca nu-s bunute la gust... :rofl: :rofl: smecherii de ei!
 

iris

Active Member
Nu-i bai ca daca le vin de hac ce friptura trag eu pe bulanele lor...... :salivat:
 
Sus