Cestrum

cornelia

Fondator
Membru staff
Monica am vazut ca ai Cestrum.


Pentru ca ma tenteaza si pe mine sa-mi cumpar, spune-mi cum te-ai impacat cu el:
- este necesara tundere corectoare asa incat sa creasca tip arbust?
- cum suporta lumina scazuta?
- cum reactioneaza la dereglarile de udare?
- dar la temperaturile foarte ridicate?
- cat spatiu ocupa? Stiu ca este o planta voluminoasa.
- de unde ti l-ai cumparat pe al tau? Cand?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Monica. Imi place ca aspect dar ma tem ca se face mai mare decat spatiul pe care pot sa il aloc eu. Ma mai gandesc. Poate ajung si eu la sera aia si vad exact cum stau lucrurile. :wink:
 

attila

Member
Nu nu este deloc o planta cu fite dar stii la mine raritatiile la mine merg mai bine decat cele simple :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: vad ca numai eu am postat aici................ :? .Stiu ca mai sunt posesori :)

vroiam sa va arat cit de vrednic este ca nu a incetat sa infloreasca nici in conditii vitrege :wink: frig si ploaie .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiiiiii tuuuuuuuuuuuu.....m-am rusinat de-a dreptul :rofl: .
Pai vrei sa il trec cu vederea?
Tu nu vezi ca timpul asta rece i-a inghetat pe toti????Adica toti posesorii de plante.
Zisei si eu de dinsul sa mai fac cite o copca in gheata asta instalata de citva timp :oops:
 

fixpix

Active Member
e frumos luciana. cum arata planta per-ansamblu?
incerci sa il faci copacel? sau ti-e mila sa tai?
 

Luciana35

Member
Nu prea stiu ce sa fac cu el....anul trecut nu a inflorit, a facut si daunatori asa ca anul asta nu prea l-am bagat in seama. Acum m-a surprins cu floricele, am sa ii acord mai multa atentie.
 

fixpix

Active Member
hm. frumusel. dar are nevoie de o tunsoare cred... daca vrei sa-i dai o forma.
daca nu, e bine si asa...
oricum ca sa ii dai o forma "cosmetizata" ar trebui sa tai toti lastarii aia de jos.
si crec ca te doare inima!
:mrgreen:
dar depinde cum il vrei tu. poate vrei sa fie cat mai plin si atunci e ok asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta tare nebagata in "zama" si nu inteleg de ce.
Cred ca numai eu,Luciana si George o avem :( si daca tot o avem macar sa o laudam ca e frumoasa si infloreste toata vara.
Spre disperarea multora o s-o aratam ca dehhhhhhhhhhh......mi-e mila de ea sa ramina codasa ............

Si la mine Luciana e plin de bobocei
 

George

Member
Gabiuta a spus:
Este o planta tare nebagata in "zama" si nu inteleg de ce.
Cred ca numai eu,Luciana si George o avem :( si daca tot o avem macar sa o laudam ca e frumoasa si infloreste toata vara.
Spre disperarea multora o s-o aratam ca dehhhhhhhhhhh......mi-e mila de ea sa ramina codasa ............

Si la mine Luciana e plin de bobocei

Al meu a murit anul trecut :( Dar nu ma las si tot imi mai cumpar unul :D
 
Sus