Carnivore

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cea mai populara planta carnivora

Dintre toate plantele carnivore Dionaea muscipula este cu siguranta cea mai populara. Popularitatea ei se datoreaza modalitatii unice in lumea plantelor prin care aceasta reuseste sa prinda insecte pentru a se hrani.
Adevarata minunatie a naturii, Dionaea, numita popular Venus, este cunoscuta oamenilor de putina vreme. A fost descoperita pe data de 2 ianuarie 1760 de catre Arthur Dobbs in timpul unei plimbari prin padurile Carolinei de Nord, cand acesta a devenit martorul unui eveniment uimitor: chiar la picioarele sale o planta ciudata reusea sa prinda insecte cu ajutorul unor capcane. La fel de uluit a fost sa vada ca in ciuda faptului ca planta reprezenta sfarsitul vietii lor, insectele erau atrase de ea parca hipnotizate. In jurnalul sau el a numit-o �cea mai mare minune a regnului vegetal�.
Dionaea a generat mai multe teorii referitoare la mecanismul ei de hranire, unele de-a dreptul mistice. S-ar parea ca aceasta planta se gaseste (coincidenta sau nu) in regiuni in care de-a lungul timpului au cazut meteoriti, si ca originile ei s-ar putea gasi pe o alta planeta. Oamenii de stiinta au venit insa cu explicatii mult mai pamantene.
Dar sa vedem cum funcioneaza aceste capcane.
Suprafata interioara a capcanelor este rosie si secreta un miros care atrage insectele. Tot aici se afla niste perisori sensibili la atingere. Daca o insecta atinge un perisor de doua ori consecutiv sau doi perisori in acelasi timp, capcana se inchide, victima ramanand prinsa inauntru. In timp ce aceasta se zbate pentru a scapa, perisorii sunt stimulati in continuare, iar capcana se strange si mai tare, sigilandu-se de jur imprejur. Planta secreta apoi sucuri digestive cu care dizolva prada. Dupa cateva zile capcana se deschide, iar resturile ramase din insecta, aripile si exoscheletul sunt spalate de ploaie.
Inchiderea capcanei fara ca prada sa fie prinsa inauntru slabeste puterile plantei din cauza consumului mare de energie risipita. Viata unei singure capcane este limitata, ea se va inchide doar de 3-5 ori, apoi se va innegri si usca. Daca o capcana s-a inchis totusi fara a prinde ceva, aceasta nu va secreta sucuri digestive ci se va deschide in scurt timp.
Prin mecanismul de inchidere/deschidere a capcanei, Dionaea este planta cea mai apropiata de regnul animal prin aceasta actiune reflexa a capcanei. O alta asemanare cu lumea animala este acidul enzimatic cu care planta dizolva tesuturile vii transformandu-le in hrana.
Cathode Ray a venit cu o explicatie stiintifica in ceea ce priveste aceasta uimitoare planta: se pare ca inchiderea capcanei este generate de un impuls electric, generat de electricitatea statica. Miscarea se face cu viteza de 1.22m/sec.
Dionaea muscipula isi are originea in zonele mlastinoase ale Americii de Nord. Asemeni ei toate plantele carnivore au suferit aceasta adaptare la mediu datorita solului sarac, lipsit de nutrienti, specific regiunilor lor. Dintre toate plantele carnivore Venus este singura care poseda capacitatea de a se lupta pentru hrana ei.
Ea poate fi crescuta cu succes si in apartament daca i se asigura conditiile optime de viata.
link ptr fisa plantei si fotografii:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=369
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
weekendul trecut a avut loc la baia mare deja cunoscuta sarbatoare a castanelor. la targul de flori am vazut niste exemplare de nephentes superbe, cu 70 ron. din motive financiare nu am cumparat nici una, sper sa nu regret
 

rodica05

Member
ruxitzika a spus:
la targul de flori am vazut niste exemplare de nephentes superbe, cu 70 ron.
Momentan sunt foarte scumpe. Nu cred ca am vazut undeva mai ieftin, dar asteptam sa scada pretul... Eventual poate vin si ei cu plante mai mici?!

Rodica
 

michaela

Active Member
Carnivorei mele incep sa i se usuce capacelele!!???? O pulverizez aproape zilnic... oare care sa-i fie problema? n-as vrea s-o pierd :( :cry:

Ciudat este ca despre ea stiu ca rezista bine pana la temp mari peste 30* asa cum poate supravietui pana la -5*?
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor, va rog sa nu rideti prea tare, dar m-am gindit ca o planta carnivora ar fi cea mai "eco" solutie impotriva musculitelor care ma capiaza. Voi ce parere aveti? E suficient de harnicuta sa ma scape de ... :) ?
 

Claudiavis

Active Member
Rodica, mai ai carnivora aia? I-as oferi eu casa si masa :rofl: , daca nu-ti place. Chiar arata bine planta, nu pare sa aiba gusturi carnivore.
 

marean

Active Member
Ventricosa e un hibrid primar intre alata si ventrata,deci,teoretic,ar trebui sa fie mai toleranta.
Probabil ca in ciuda pulverizarilor tale dese,umiditatea e prea scazuta,altfel capcanele par prea tinere ca sa moara (de ca timp sunt capcanele?) .
Daca ai un acvariu/borcan mai mare,baga planta acolo si pune-i si un strat de apa pe fundul vasului,astfel incat ghivecul sa nu stea in apa permanent (chiar daca nu le plac carnivorelor substraturile uscate,nici baltite nu se simt prea bine) ,si acopera cu un capac cu gaurele,aerisind zilnic .
Alta chestie e udarea prea abundenta .Carnivoree provin din zone mlastinoase,insa acolo pamantl e permanent umed,nu apos,deci mare grija !
Bafta multa !
 

michaela

Active Member
Iti multumesc Marean pentru sfaturi. Primul lucru pe care l-am facut dupa ce am aruncat intrebarea a fost sa verific substratul si pentru ca era turba simpla... l-am inlocuit cu spagnum si substrat de orhidee(scoarta +turba)
Capcanele nu sunt tocmai batrane au pana in 2 luni???!! parca...
Acum urmatorul pas va fi cel cu minisera....macar pana o pun pe picioare....
 

marean

Active Member
Nu supstrat de orhiddee,e prea putin retentiv !
Foarte bun sphagnumul,el creste in turbarii mlastinoase. Cred ca poti face un amestec de turba,sphag si perlit,trebuie sa fie mereu umed,insa nu mustind de apa !
Bafta la sera,sunt niste plante minunate,care merita !
 

michaela

Active Member
:) deja i-am schimbat substratul.... asa ca la viitoarea transvazare o sa tin cont....Am trecut-o in minisera, acum astept rezultate , s-o vad frumoasa. Inca odata multumiri!! :D
 

marean

Active Member
Sa fie intr-un ceas bun,michaela !
Vio,pai mai antreneaz-o putin,dai un sef sa prinda gustul si apoi te-ai scos !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii despre cum se ingrijeste o pinguicula? Ce fel de lumina are nevoie? Cat de des se uda? Care sunt conditiile si perioada de inflorire... Are nevoie de pulverizare?

Mai am o nephentes, dar aceleia cred ca i-am dibuit secretul. :) Totusi a avut cineva o nephentes care sa formeze urne in conditii de apartament?
Multumesc :D
 

michaela

Active Member
Pai urnele s-au format odata cu dezvoltarea frunzelor....la planta mea.. in conditii de apartament unde altundeva?
Si merci Marean deja frunzele au devenit mai verzi nu mai sunt galbui... 8)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Altundeva... in sera :)

Am vazut poza cu planta ta. Inteleg ca acele capcane le-a format la tine acasa? Arata super! :D

A mea are multe frunze noi, insa desi se vad muguri de capcane in varf, pana acum niciunul nu a crescut... Mai astept 8)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Marean :D.

Ai dreptate, nu este deloc o planta spectaculoasa. Eu am luat-o pentru ca m-a intrigat delicatetea ei, care parca nu se potriveste cu denumirea de planta carnivora. Voi reveni mai tarziu cu o poza. :D
 
Sus