Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
iudit a spus:
Aceasta specie de Cambrie este superba.Nu mai spun ca are un parfum suav.Din pacate este destul de pretentioasa la capitolul apa. Radacinile plantei sunt foarte fine.Un strop de apa mai mult decat trebuie si acestea sunt compromise.Este superba.... Insa rata de supravietuire a plantei ani in sir este redusa.
 

angela draganoiu

Active Member
Irina te rog da mai multe detalii legat de udare pt ca am avut una si mi-a murit pt ca n-am udat-o corespunzator. cum ai udat-o tu ?
 

IRINA2714

Member
eu o ud odata cu celelalte 80 de surori
nu ii acord un regim special.am primit-o in februarie, era inflorita, i-am schimbat substratul imediat chiar daca florile s-au terminat mai repede.era mut burete in ghiveci,asta ar fi o problema la ele.de atunci a tot inflorit
e la a 3 a tura de flori a dat o groaza de pui sii ii merge bine.pot sa spun ca e mai la soare si apa se evapora oarecum mai repede ca la restul.cand vad ca substratul e ud nu ii mai pun apa, sau la udare ii pun mai putin ca ala restul, insa nu am avut probleme deosebite cu ele.
 

CristianG

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
multumesc de sfaturi Irina, insa a murit cam de mult si nu-mi mai aduc aminte.
Stiam eu ca problema este apa...Am avut si eu una...A pierdut toate radacinile...Foarte greu se regenereaza...Substratul in care sunt cultivate aceste plante este ca un burete.Retine multa apa.Problema apare inca de la cumparare.Cei care comercializeaza aceste flori sensibile la apa, nu sunt constienti ca nu trebuie sa le puna exagerat apa.De altfel nu prea ii intereseaza. Nu va uitati la planta ca are frunze verzi si ca este plina de flori....In substat se intampla totul.Adica multa apa.....Din start riscati sa o cumparati cu radacinile putrezite. Slabe sanse sa va reziste in casa...Este o planta sensibila care ar trebui sa se ia de mana cu Miltonia.Sunt ca doua surori.
La o cantitate de apa mare poate sa putrezeasca si frunzele...Sunt superbe insa excesiv de sensibile.Nu recomand sa dati banii pe ele.La fel nu recomand miltoniile. Am vazut miltonii superbe la comercializare. Inflorite frumos, parfumate.Substatul este ingrozitor.Inca de la comercializare aveau radacinile compromise!!! :roll:
 

IRINA2714

Member
depinde si cat stau in magazin.
repet a mea e foarte bine, i-am schimbat imediat substratul si nu am avut surprize.
cei pasionati de orhidee nu se pot abtine daca le place o planta sa nu o cumpere.
eu recomand o vizualizare atenta la radacini,eventual daca se poate verifica vreuna ar fi foarte bine si achizitionarea unei plante cat mai bogate pentru a avea putere de regenerare in caz de necazuri
 

angela draganoiu

Active Member
Irina a ta e foarte bine pt ca ai avut buna inspiratie sa te uiti in ghiveci si sa-i schimbi substratul.
acel asa zis burete este pus intentionat de producatori pt ca planta sa reziste pina la cumparatorul final. numai ca la magazine li se pune in continuare apa pt ca asa uda ei toate plantele fara sa se gandeasca nici o clipa sa faca o selectie a plantelor in functie de necesitatile de apa ale acestora. am vazut in mutle magazine plantele baltind de apa nu avea importanta ca sint mai sensibile la apa sau nu.
 

angela draganoiu

Active Member
Cristian ai dreptate insa nu toata lumea stie toate lucrurile astea si le cumpara nu musai din dorinta de a avea orhidee ci pt simplul fapt ca sint atit de frumoase.
degeaba ne lamentam noi aici pt ca toti cumparatorii de plante ar trebui sa fie avertizati despre substratul pe care il au unele plante sensibile la udare si pe care producatorii le protejeaza, pt transport si pina la cumparatorul final, cu acel substrat. eu zic ca asta trebuie sa aducem la cunostinta doritorilor de plante.
 

mymo

Active Member
Eu nu am decat vreo 3 cambrii dar chiar nu am avut nici o problema cu ele si culmea e ca le ud la fel ca si pe celelalte.
Mie la catleya mi se pare ca necesita mai mare atentie si la miltonia i-am schimbat substratul cand am cumparat-o,deoarece era cu buretei.
In schimb,eu am omorat o vanda,la tine Cristian vad ca le merge superb,eu zic ca e fitoasa,dar tu i-ai gasit leacul asa ca cred eu,depinde cum le ingrijim.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca problema reala se pune asa: sunt orhidee care ajung pe piata noastra gata bolnave. Si oricat de drag ne-ar fi noua de ele, nu le putem salva. Mi s-a intamplat si mie cu miltonia, cambria, onicidum si cattleya. N-are rost sa ne contram pe tema asta. Dupa mine cambriile sunt printre cele mai rezistente orhidee, dar daca vin bolnave, mor repede.
 

marean

Active Member
Eu cred ca toata lumea are dreptate in felul ei ... evolutia unei plante,insa,depinde mult de crescator,sunt de parere ca trebuie incercate toate speciile pt a putea observa care se preteaza conditiilor si felului nostru de a ingriji plantele .
Asta nu inseamna ca unii sunt mai priceputi decat altii,insa o planta poate sa se obisnuiasca la o varietate de conditii de mediu si stiluri de ingrijire ,insa nu se obisnuiesc la toate ,nu avem ce sa facem in astfel de cazuri de nepotrivire decat sa reincercam.
Am primit in primavara o miltonie.Era o diviziune mica,toate radacinile erau putrezite ,frunzele erau acordeon ,insa actualmente are 2 psbulbi in crestere (incet,dar sigur) si suficiente radacini incat sa pot spune ca se recupereaza frumos.
Toamna trecuta am cumparat un hibrid de tip cambria enorm,aveam cam 8 psbulbi si radacinile nu erau excelente. In primavara am separat planta in 3 (pt ca nu aveam un ghiveci transparent suficient de mare-le prefer transparente) iar acum la una dintre diviziuni am o tija de peste 30 cm in crestere,iar ghivecele transparente imi arata niste radacini sanatoase , desi folosesc un mediu retentiv care sta aproape mereu ud,atat la cambria aceasta,cat si la miltonia amintita .
Acuma ca am reusit a fost o intamplare,am avut si esecuri numeroase(radacini putrezite in numeroase ocazii,psbulbi putreziti asemenea,insa am descoperit problema la timp si am putut sa intervin la momentul potrivit sa le salvez),insa aceste plante au reusit sa se acomodeze stilului meu ; insa sunt enorm de multi factori de luat in considerare , asa ca ele nu se acomodeaza oriunde din prima .
Perseverenta e mama invataturii , cu putina atentie cred ca ne putem bucura de plantute fericite . :wink:
 

marean

Active Member
Kati, Cambria desemneaza o mare sfera de hibrizi, de aceea eu prefer sa zic despre aceste plante ca sunt hibrizi de tip cambria .
Adevarata Cambrie este Vuylstekeara Cambria 'Plush' .
Sfera de hibrizi numiti cambria include amestecuri intergenetice cu odotoglossum ca baza genetica,in principal ,si oncidium,miltonia si alte asemenea nebunii :mrgreen: :wink: .
Practic,miltonidium este tot un hibrid de tip cambria,dar termenul de cambria desemneaza acum,in principal hibrizii in amestec cu odontoglossum sau pe cei cu peste 2 parinti (de exemplu,aliceara e o cambrie care are in compozitie oncidium,miltonia si brassia ) pt a usura pt cumparatorii de rand corvoada retinerii unui nume ( eu nu pot sa retin ,spre exemplu,numele unei orhidee care imi place la nebunie, cycnoches , asa ca trebuie sa tastez pe Gogu un nume aproximativ si sa ma uit la imagini pana recunosc planta pt a vedea numele) .

Kati a spus:
Interesant este ca, tocmai Vuylstekeara Cambria Plush seamana cel mai bine cu Miltonidium Bartley Shwartz. Cand am spus adineauri ca cele doua seamana foarte mult, exact la aceste doua specii ma refeream.
Seamana ,dar nu rasare :mrgreen: .
Intre hibrizi sunt,uneori,diferente imperceptibile,difera anumite nuante sau marcaje,insa atat de putin incat abia se observa .
Din nou,unele incrucisari sunt atat de vechi incat sunt reinregistrate cu un alt nume ulterior de alt hibridizator,astfel aparand aceeasi planta cu alt nume , pt ca hibridul vchi,original,nu mai e,foarte probabil , in circulatie .
 

marean

Active Member
Ce ai primit tu acolo e o superba Beallara , inca mai caut hibridul exact,unele surse ar identifica-o ca o variatie de Eurostar,altele chiar ca o variatie de Peggy Ruth Carpenter , insa nu sunt lamurit complet .
 

marean

Active Member
Kati, nu cred ca e Tahoma Glacier , este intr-adevar cea mai apropiata de nuanta alei tale , si eu tot la ea ajunsesem,probabil e un hibrid neinregistrat care are,prin amestecul genetic,si Tahoma Glacier :wink: .
 

Kati

Active Member
Probabil. De fapt cel mai mult conteaza sa vrea sa infloreasca din nou, cand va fi timpul... :wink:
 

Leanna

Member
Am cumparat o asa zisa cambrie la reduceri, cu o singura tija iar in virf doua floricele semiuscate. Substratul era foarte ud, asa ca am hotarit sa vad ce are. Din pacate toate radacinile erau putrede, asa ca am taiat tot, a ramas o radacinuta scurta de vreo 2 cm.. :( Citisem ca pentru a obtine radacini noi ar fi bine de pus plantuta in mini sera cu sphagnum umed. Nu am avut la moment muschi, asa ca am pus bulbii in scoarta. Baza ghiveciului am pus-o in punga. Sper sa se faca bine :rugaciune:
Iata asa arata la cumparare
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus