Callicarpa - o scurta istorie

cornelia

Fondator
Membru staff
Shohin Trimis: Dum Apr 30, 2006 11:08 am Titlul subiectului: Callicarpa - o scurta istorie

--------------------------------------------------------------------------------
Anul trecut pe la sfarsitul toamnei am achizitionat de la Ecohorticultura o Callicarpa japonica. Era frumoasa si plina de fructe, dar greu de imaginat ca bonsai. A trebuit sa ii reduc drastic dimensiunile (nu avea muguri decat la capatul ramurilor, ceea ce e catastrofal pentru un "potensai" - candidat la rangul de bonsai) si, in plus, ramurile crescusera drepte ca trase cu rigla. Nici dupa transplantare si dupa prima tundere nu am fost multumit: avea un "cot" la 90 de grade (eu numesc o asemenea caracteristica inadecvata "conducta"), deci avea o conducta si un trunchi drept. Imposibil de "strambat". Ca sa ii dau o forma cat de cat acceptabila pentru un bun start, am facut in trunchi o incizie de forma <, cam pana la jumatate, apoi am reusit cu ajutorul unei sarme rasucite, prinsa de o ramura si de o radacina, sa ii dau un aspect mai interesant. In acelasi timp, cotul initial inestetic a devenit nederanjant deoarece i s-a imprimat o dinamica ascensionala care nu mai frapeaza ochiul. Sper ca operatiunea sa nu fi afectat viabilitatea partii superioare.
Care este morala acestui experiment? Ca si "ratustele urate" pot fi transformate in lebede daca gasesti procedeul prin care sa ajungi la o forma rezonabila. Evident, acum nu arata inca bine; mai am de lucru la dezvoltarea ramificatiilor, dar in structura actuala micul meu potensai incepe sa promita. Am rezolvat cateva probleme care altfel ar fi compromis toata dezvoltarea ulterioara. Deocamdata trebuie doar sa mai astept ca planta sa isi revina si sa se dezvolte, urmand sa modelez in timp tinerele ramuri. In vreo cativa ani, cu putin noroc, s-ar putea sa am un mini-bonsai caruia toamna sa ii pot admira micile bobite de culoare violet aproape nefiresc, care ii confera Callicarpei un farmec cu totul aparte.
Ca de obicei, va arat aici o singura poza cu planta la momentul achizitiei, iar restul povestii il gasiti in albumul meu de pe Yahoo! la capitolul Callicarpa.



canna indica Trimis: Dum Apr 30, 2006 11:19 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
experiment de nota 10 ...imi place rezultatul ...am salvat ...
potensai ..acum am inteles ce si cum..


Shohin Trimis: Dum Apr 30, 2006 11:27 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc de aprecieri. Din pacate, aparatul meu foto (de fapt un webcam de doi lei) nu poate face poze de buna calitate . De aceea, sper sa fiu tratat cu indulgenta la acest capitol (eu fiind de altfel un fotograf destul de talentat, cred, ceea ce este cu atat mai frustrant).
 
Sus