Calathea crocata "Candela"

ruca

New Member
Buna!
am si eu o superba calathea crocata candela care e destul de marisoara, a avut niste flori portocalii superbe dar care acum s-au uscat si ma intreb oare care este ciclu de inflorire al acestei plante, ca eu pe net nu am gasit nimic.
Mai are cineva?
Si eventual cum se ingrijeste..
Mersi mult
 

acacia

Member
Eu am o calathea crocata si o calathea zebrina.
Pe amandoua le ingrijesc la fel:
- temperatura camerei cam 16- 20 grade, am citi ca de fapt trebuie tinute intre18-20 grade..
- le tin intr-o camera luminoasa, langa un acvariu( acvariu este luminat), astfel suplinesc lumina :),nu le place sa le tii in ,,bataia,, soarelui, la inceput eu le-am tinut si frunzele lor aveau culori mai palide :D
-ghivecele sunt asezate intr-o farfurioare in care am pus pietricele cu apa, dar apa sa nu urce niciodata deasupra pietrelor, astfel le asigur umezeala.
-le pulverizez la doua zile apa pe frunze.
-atat apa cu care le ud cat si cea cu care pulverizez este pusa la decantare cu cel putin 3 zile inainte.
-le ud de 3 ori pe saptaman, iar o data pe saptamana le pun ingrasaminte lichide.
- cam la doua saptamani le curat frunzele cu un burete cu apa.
Am observat ca daca nu le pulverizez cateva zile frunzele se rasucesc.
Asa imi intretin eu cele doua Calathea:)
 

ruca

New Member
multumesc tare mult. uite treaba cu pietricelele si apa din farfurie nu o stiam. 8) despre inflorire stiic eva? abia astept s amai face niste flori ca sunt tare simaptice!
mersi
 

acacia

Member
Ai grija ca apa din farfurioara sa nu depaseasca pietricelele, radacinile sunt sensibile la apa si pot putrezii.
Despre inflorire nu stiu nimic:( a mea nu a inflorit inca. Am sa caut sa citesc desprea asta prin carti si am sa-ti spun maine ce am gasit.
 
D

dyayzh

Guest
marmona a spus:
Am o Calathea Crocata care era foaaaarte frumoasa dar de ceva timp a inceput sa i se usuce cate o frunza la doua zile.
Nu stiu ce are!! I-am pus si pietris cu apa pentru umezeala, o stropesc zilnic, dar degeaba.
Ma poate ajuta cineva? :cry:


Kati a spus:
Au mai fost discutii pe tema Calatheelor si a suratelor lor in acest forum. Din pacate e bine de stiut ca aceste plante, deosebit de sensibile, nu rezista bine, doar in sere. In casele noastre nu traiesc mai mult de 2, maxim 3 ani. Cel mai rezistent este Ctenanthele, pe care o am de ... multi ani, nici nu mai tin minte de cand, si traieste bine mersi.
Acestea sunt parerile mele personale, poate sunt gradinari la care Calatheele rezista mai multa vreme in casa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Crocata eu o ud o data pe saptamina,direct pe pamintul din ghiveci si o tin mai departe de geam.Deci nu lumina puternica.Vad ca ii merge foarte bine si asa.Pe frunze nu am udat-o niciodata :?
Insa ca sa fie "ca la carte" trebuie de procedat ca Acacia :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am primit si eu astazi o Calathea crocata inflorita...o splendoare! N-am cercetat-o in amanunt, maine ma ocup de asta - n-am mai avut o asemenea floare si pare a fi destul de dificil de ingrijit dar ma voi stradui :D
 

lelia

Well-Known Member
Este o planta superba ,sa-ti traiasca :D
Este tinta perfecta pentru daunatori in rest nu e prea pretentioasa ,bafta .
 
Sus