Bulboase - care dintre ele rezista peste iarna?

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O mare problema care ma framanta pe mine - si cred ca nu sunt singura - si va propun sa facem un centralizator - care dintre bulboasele de primavara/vara rezista peste iarna?
- Sparaxis
- Ranunculus
- Ixia
- Tigridia
- Frezii
- Irisi (cu bulb, cu rizom)
- Gladiole
- tuberoze
- crini

Rezista vreuna peste iarna? Ce scoatem din gradina si punem la pastrare pana ala primavara? In ce conditii??
Asteptam parerile celor care au experimentat deja..

Din ce stiu eu, crinii, ranunculus si irisii rezista peste iarna afara. Restul se scot...asa e??
 

mena

Member
Si eu am aceeasi problema ca si tine, Gradinar1, nu stiu ce sa fac cu bulbii peste iarna.
Sa speram ca fetele cu mai multa experienta o sa ne ajute cu mai multe informatii. :D
 

alfa

Active Member
Gladiolele si tuberozele sigur nu rezista. :!: Trebuiesc scoase.
Bulbii de gladiola se pastreaza la loc racoros si uscat. Nu e nevoie sa fie puse in rumegus sau nisip, doar sa nu stea in umezeala, ca mucegaiesc.

Din cate stiu, irisii cu rizom rezista bine peste iarna, dar o protectie nu strica ( asta pentru ca le place sa fie plantati mai la suprafata), bulbii in schimb trebuie scosi.

La restul nu ma pricep. :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, alfa! Despre tuberoze stiam ca trebuie scoase, un semn de intrebare aveam insa la gladiole.
Despre frezii si sparaxis ce stiti? Am gasit informatii contradictorii - unii zic ca sparaxis sunt perene si rezista peste iarna, altii ca trebuie scoase...cum e mai bine?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pt buna paza puteti sa scoateti si bulbii de frezii.
Si crinii orientali de asemenea.
As mai intreba despre bulbii de anemone.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mnina, dar freziile nu sunt flori de primavara? La mine in gradina au inflorit vara, e drept, dar ceea ce cumparam noi in martie sunt flori de sera? din cultura? intreb si eu :? ...
Iar crinii stiam ca raman in gradina si doar ii protejam cu un strat de mulci - parca nu trebuie scosi deloc, chiar le dauneaza ...
Popgeo stie sigur asa ca il asteptam sa scrie si aici :D
Despre anemone si dalii chiar nu stiu...
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am scris crinii cei orientali,eu stiu de la Cornelia ca trebuie sa-i scoatem din pamant pe timpul iernii.
Cu freziile am fost patita.
Daliile si gladiolele nu rezista stiu de la altii ca nu rezista.
Irisii cei cu bulbi stiu ca sunt mai sensibili.
Alium rezista.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinii orientali nu trebuie scosi din pamint. Daca vrei ceva eventual ii muti in ghivece pe care le tzii in beci dar in nici un caz nu ii lasi afara din pamint. Cel mai bine e sa le dai un strat de protectie din frunze uscate sau cetina de cam 10 cm. Crinii sint bulbi care nu sint niciodata in repaus, odata ce sint scosi din pamint pierd in mod accelerat din resurse.

E bine sa fie scoase:

- Sparaxis
- Ranunculus
- Ixia
- Tigridia
- Frezii
- Gladiole
- tuberoze

Unele din ele ar putea sa reziste daca sint protejate FOARTE bine dar daca au parte de o iarna uscata. NU rezista la frig si apa.

Irisii cu bulbi rezista,de obicei cu pierderi, dar sint mai pretentiosi la conditiile de mediu si de aia nu infloresc in anii urmatori.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Si radacinile tuberizate de dalie(gherghina) se scot dupa caderea brumei si se pastreaza in beci, in nisip. O prafuire cu un fungicid nu strica.
 

mihai63

Member
Am de gand sa pun in doua ghivece un mix de bulbi(crocusi,zambile si lalele) pe care i-am cumparat duminica aceasta de la magazinul Baumax din Bacau.
Intrebarea mea este:rezista peste iarna in ghivece?
Precizez ca aceste ghivece sunt din teracota....cel putin asa sustine producatorul :rofl:
 

mihai63

Member
Te referi la planta sau la obiectul respectiv cu care bei apa?
O spui din experienta ta proprie sau vrei sa ma necajesti? :rofl: :rofl:
 

alfa

Active Member
mihai, cat de mari sunt ghivecele?Cu cat mai mari cu atat mai mari sansele!!!! Ai putea sa le captusesti cu folie cu bule de aer si apoi sa pui pamantul. :wink:
 

mihai63

Member
Pana la urma ma lamureste si pe mine cineva?
Eu voi pune bulbii in ghivece si mai vedem ce se intampla,poate rezista.
Apropos,chiar nimeni nu a mai procedat asa?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bulboasele de primavara rezista in gradina bine-mersi - in ghiveci depinde f mult de cantitatea de pamant...
La un ger de -15 grade, probabil ca pamantul din gradina va ingheta cam 5 cm la suprafata si temperatura la 10 cm adancime va fi superioara cu mult celei din ghiveci...nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa.
cam asta ar fi - in ghiveci risti sa inghete daca iarna va fi geroasa.
 

alfa

Active Member
Mihai, dar nu ai putea sa muti ghivecele alea, mai pe langa peretele casei? Numai pe timpul iernii, apoi le pui la loc.
 

IZA

Active Member
Na hai sa te lamuresc eu.Desi voiam sa te las in pace. Nu-i pune in nici un fel de vas (numai in cel foarte foarte mare asa cum il ai tu pe cel din mijlocul gradinii) ca ingheata. Am pus eu si toti au murit . Trei pungi de crocusi, ghiocei , pana si panselutelor nu le-a placut. Erau puse in jardiniere groase de ceramica. Doar cativa bulbisori de ghiocei au tait dar necajiti tare. N-au mai incaput si am pus si in gradina cativa. Doar de ei m-am bucurat. Asa ca nu, nu pune in vase bulbi peste iarna ca nu stii sigur nici cum va fii iarna. Mama a pus intr-un cos mare de nuiele dar mare, si au rezistat.
 
Sus