Bradutii nostri

irinabv

Active Member
Moderator
Bradul meu, picea omorika, cumparat in ghiveci si impodobit de Craciun, incepe sa piarda acele. Inca e in casa. Oare pot sa-l plantez acum in gradina, sau e prea frig? :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
in casa se deshidrateaza, Irina, din cauza caldurii
eu zic ca-l poti scoate afara, dar trebuie sa-l obisnuiesti, sa nu sufere un soc termic din cauza frigului :|
 

irinabv

Active Member
Moderator
L-am mai udat, nu foarte des. Probabil trebuia sa il si pulverizez. :( Poate prind o zi mai calduroasa in week-end sa-l scot afara.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Revin cu molidul meu. Acum i-am scos podoabele si s-a scuturat intr-o veselie. Pana il scot de la locul lui si il cobor in gradina o sa raman chel. Crengutele sunt inca verzi, ca am taiat cateva, si are si niste mugurasi care nu imi dau seama daca sunt uscati sau nu. Oare isi mai revine, sau sa nu ma mai chinuiesc sa-l bag in pamant in gradina?
 

nick1971

Active Member
eu zic sa nu te chinui pana nu vezi exact ce face, eu bradul de anul trecut l-am pierdut :( l-am scos afara si s-a uscat incet si sigur
 

sicora fabian

Active Member
Nu vad de ce s-a uscat, Irina. Probabil atmosfera a fost foarte uscata.
Am avut si eu molizi in interior, la 24 de grade, i-am scos direct la -2 grade si sunt sanatosi. Si anul trecut am procedat la fel, au trait iar de Craciun iar la caldura. Dar zilnic i-am pulverizat cu apa si saptamanal cu foliar.
Daca ai unde, scoate-l afara cand nu este ger, dar cu tot cu ghiveci, cel putin deocamdata! Pana atunci, pulverizeaza-l zilnic.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu nu l-am pulverizat si nici foarte des nu l-am udat :( Am crezut ca e mai rezistent daca are radacini. Imi pare rau pt. el ca era tare frumusel...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Irina, planteaza-l, se va adapta. Oricum e mai bine afara decat in casa.
Important e sa nu fie inghetat pamantul, altfel el va fi ok
 

ghia_don

Active Member

ghia_don

Active Member
Da, da...acum ma gindesc sa-mi fac urmatoarea predictie : voi cistigaaaa poootul cel maaaare la loootooo...in 2011 :) !!!!!!!!!!
Acum astept sa se implineasca :rofl: ...
 
Sus