Bonsai de gradina

sicora fabian

Active Member
Bine, Vasile, sa nu crezi ca nu-mi plac niwaki! Marea lor majoritate sunt adevarate opere de arta, sunt fantastice, insa imi plac ca topiari!
Bonsai, este cu totul altceva!
 

vasile

New Member
Am mai postat cateva poze pe blogul meu cu ,,big bonsai'' sau ,,grosse bonsai'' sau ,,macro bonsai '' sau ,, ,,grand bonsai'' ( toate aceste denumiri le puteti gasi usor dand cautare pe net ).Din ce-am vazut eu , la stilul ,, niwaki'' ( topiar ) se incadreaza plante tunse dupa sabloane ,,bine-nfipte-n creier '' , unde creativitatea tinde spre zero , iar precizia executiei este bine cotata si de -asemenea acele legari pe cadru din sarma ...N-am vazut delimitari precise , de-aceea imi iau libertatea de a nu fi f conformist atata timp cat lumea foloseste mai multe denumiri , dupa cum se stie practica o ia de multe ori inaintea teoriei .
M-asteptam sa vad mai multe opinii , as fi dorit documentate .

http://bigbonsairo.blogspot.com/


De un lucru sunt foarte sigur , ca nimic nu este sigur . Parafrazez , nimic nu este definitiv , totul este provizoiriu .
 

sicora fabian

Active Member
Termenul de "bonsai" este originar si tipic nipon. Daca nonjaponezii s-au folosit de faptul ca este cunoscut si arhicunoscut pentru a-si promova creatiile iar neavenitii si necunoscatorii il iau ca atare si inghit galusca ori continua aceeasi politica denaturand si manjind aceasta arta straveche doar de dragul facilitarii comercializarii unor topiari, nu inseamna ca este si adevarat! Si toppy-art, arta modelarii arbustilor, este foarte veche! Documenteaza-te si nu mai spune prostii doar pentru ca asa ai vazut pe net!
 

vasile

New Member
Vad ca ti-a sarit tandara, vezi ca te transformi intr-un bonsai .Posteaza si rezultatul muncii tale ,( ca in afara de comentarii nu prea avem ce vedea ) nu doar al ,, gurii '' necontrolate . O parte din ,, biblioteca " mea este net-ul , a ta care este ?

Fabian
Termenul de "bonsai" este originar si tipic nipon. Daca nonjaponezii s-au folosit de faptul ca este cunoscut si arhicunoscut pentru a-si promova creatiile iar neavenitii si necunoscatorii il iau ca atare si inghit galusca ori continua aceeasi politica denaturand si manjind aceasta arta straveche doar de dragul facilitarii comercializarii unor topiari, nu inseamna ca este si adevarat!

Mai lipseste sa spui ca nu sunt veritabili bonsai decat cei din plante specifice Japoniei si ca ceea ce fac ,,nonjaponezii ' (termenul e neologism pentru mine ) ca de ex europenii ,nu sunt bonsai dom'le ! Chiar si natura este veritabila doar in Japonia ,padurile noastre sunt surogate , sunt kitsch-uri ?Ca sa facem si noi un bonsai autentic trebuie sa ma inspir neaparat din Japonia ?

Opinia mea este ca orice copac de oriunde , poate sa-mi placa , ma poate inspira sa fac un bonsai ( mai mult sau mai putin reusit si asemanator cu cei ,, made in Japan'' ) chiar daca unora le plac clasificarile si postura de ,, teacher '' .Arta straveche japoneza ( cu radacini in cea chineza ) este mai pretioasa daca se universalizeaza .

Asa ca ma consider ,, victima'' a universalizarii acestei minunate , hai sa-i zic , ocupatii de timp liber ( pentru mine ).


Ca sa nu deschid un nou topic , vin cu adaugiri , si va rog sa vizionati Noelanders Trophy XII :

http://www.bonsaicafe.be/Noelanders%20Trophy%20XII/

Dupa cum se poate observa , ponderea exponatelor din plante asiatice este mica , predomina bonsai din plante autohtone ( pinus silvestris , pinus mugo , taxus baccata, larix , crataegus ( ,, banalul '' paducel supranumit si ,, planta inimii '' in fitofarmacie ) , foioase europene . Sa apreciem ce avem , sa constientizam ca detinem plante poate la fel de valoroase ca cele de oriunde din lume .
 

vasile

New Member
Bonsai

Ca sa nu deschid un nou topic , vin cu adaugiri , si va rog sa vizionati Noelanders Trophy XII :

http://www.bonsaicafe.be/Noelanders%20Trophy%20XII/

Dupa cum se poate observa , ponderea exponatelor din plante asiatice este mica , predomina bonsai din plante autohtone ( pinus silvestris , pinus mugo , taxus baccata, larix , crataegus ( ,, banalul '' paducel supranumit si ,, planta inimii '' in fitofarmacie ) , foioase europene . Sa apreciem ce avem , sa constientizam ca detinem plante poate la fel de valoroase ca cele de oriunde din lume .



Toate ideile geniale sunt simple , dar nu toate ideile simple sunt geniale .
 

sicora fabian

Active Member
Vasile, le amesteci de nici tu nu mai stii ce spui.
Important este ca stii ce-i un bonsai! Deci termenul de "big-bonsai" este pentru tine doar o fortare voita a notiunii pentru a capta atentia!
Pentru mine, net-ul este doar o sursa orientativa, nici pe departe o biblioteca, iar cel mai "batran" exemplar de care ma ocup are doar 6 ani, inca nu poate fi numit bonsai! Mai ales ca termenul de "bonsai" nu se refera doar la planta in sine!
 

ovidium

Member
nu am intrat in discutia asta, da acum ma intreb daca din ianuarie si pana acum ai tot cautat chestia asta. Sau pur si simplu ai gasit acei copacei pe ebay (super de altfel) si te-ai gandit ca poti folosi oportunitatea pentru a te intoarce la thread-ul asta si a improshca cu noroi. (by the way 'dupa patru luni...')
Dragul meu, in materie de pomisori atat ce face Mircea Rosian cat si ce face Fabian, eu sau tu sau oricare altul aici, acolo; ieri sau azi sau miine; (ce - cum - cand - unde sunt doar parametri) este un lucru pozitiv, fie el recunoscut de mine, de tine sau de oricare altul. individ sau "parte" etc.
Tot ceea ce facem noi, indiferent de rezultatele imediate se chema: stiinta, invatare, respect, placere, visare si multe altele lucruri cu care thread-ul asta nu prea are nimic in comun.
Daca tie ti-au luat patru luni ca sa te intorci si sa continui ceva ce trebuia sa fie clar de la bun inceput: conteaza ce crezi tu, nu ce iti confirma altii ca e adevarat sau nu.
Noi romanii avem o mare problema: Nu ne putem obisnui cu ideea ca nuexista un singur adevar, sau o singura opinie, sau o singura explicatie ci o multitudine. Si asta e de altfel un lucru extraordinar. De aici si progresul. Da nu ala comunist de-ti punea ochelari de cal si-ti arata directia lui.
Daca tu ai o problema cu dreptul la opinie al altora atunci forumul unde o vei rezolva nu este asta ci unul in care stai de vorba cu un profesionist...
Get that straight in your head pal!

PS
apropo copaceii sau bonsaii de gradina prerzentati de tine erau cool, ce pacat ca nu vorbim despre ei si batem campii pe alte teme.....
 

ovidium

Member
.....
cred ca nu ma vei intelege gresit si te vei gandi inainte de a scrie ceva pe aceeasi linie.....
ovidiu
 

pork

Member
Dl. Vasile, inainte sa scrii "bonsai made in Romania" intepandu-l pe Fabian poate trebuia sa citesti mai cu atentie partea asta:


sicora fabian a spus:
cel mai "batran" exemplar de care ma ocup are doar 6 ani, inca nu poate fi numit bonsai! Mai ales ca termenul de "bonsai" nu se refera doar la planta in sine!
Pare-se ca tandara sarita e de la matale.
 

sicora fabian

Active Member
:) Multumesc, Vasile, dar pentru comparatie, cauta plante care sa nu depaseasca 20 cm inaltime - minsai . . . La bonsai, valoarea nu este data doar de valoarea intrinseca a plantei, ci mai ales de aspectul sau - vas, pozitionarea plantei, muschi sau pietre in vas, suportul pe care este asezat vasul si nu in ultimul rand, arta fotografierii . . .
Eu am doar plantele, celelalte imi lipsesc cu desavarsire . . . :oops:
 

vasile

New Member
Chiar ca e pueril ce comentarii vad .Accept observatii de la cei care au facut ceva si arata ,discutiile prelungite ca e alba sau neagra nu ajuta pe nimeni. Ba ca nu-i fac eu , ba ca nu sunt bonsai , ba ca e alta categorie , etc.... Poti avea opinie intr-o zona practica fara sa arati nimic ? Bonsai la care lucreaza de 6 ani ! Sa-i arate . Pe Mircea Rosian il urmaresc de 2 ani , il admir si apreciez f mult ce face in Germany ( ce face nu ce vorbeste ). Sunt ff ocupat , am sa intru mai rar , forum fara poze nimic nu e ( imi cer scuze fata de cei care asteapta poze , poate la toamna , iarna , am sa postez cate ceva ).PS :Va rog , nu adoptati aere de superioritate gen ,, dragul meu ,, etc.Apreciez remarca : ,,Nu ne putem obisnui cu ideea ca nu exista un singur adevar, sau o singura opinie, sau o singura explicatie ci o multitudine ''. Super. Te rog aplica ceea ce afirmi .Prea multa teorie si prea putina practica .
 

pork

Member
Pueril a fost gestul de a dezgropa un topic mort doar pt a intepa pe cineva asa aiurea...asta apropo si de aere de superioritate.

vasile a spus:
Sper sa nu mai apar vre-o 3 luni .
Cand probabil vei reveni la fel cu vreun ghimpe.
 

sicora fabian

Active Member
De ce nu intri mai des si sa prezinti copaceii ori tehnicile pe care le folosesti tu? Rerciteste toate postarile de pana acum si vei vedea ca toti am apreciat si apreciem ceea ce faci!
Lasa rautatile, ca nu-ti vrea nimeni raul!
 

ovidium

Member
Toti suntem ocupati Vasile.
A fi parte dintr-un forum mai inseamna sa vii sa prezinti, sa inspiri, sa explici, (mai ales cand vorbim de tehnici pe care altii ar dori sa le cunoasca si ei), sa raspunzi la intrebarile altora, sa pui intrebari atunci cand e cazul si sa cunosti opinia altora
Cu valuri si cu fotografii (sunt convins ff bune) nu obtii nimic.
Sharing is caring!
u do the maths
 

vasile

New Member
Re:

ovidium a spus:
Toti suntem ocupati Vasile.
A fi parte dintr-un forum mai inseamna sa vii sa prezinti, sa inspiri, sa explici, (mai ales cand vorbim de tehnici pe care altii ar dori sa le cunoasca si ei), sa raspunzi la intrebarile altora, sa pui intrebari atunci cand e cazul si sa cunosti opinia altora
Cu valuri si cu fotografii (sunt convins ff bune) nu obtii nimic.
Sharing is caring!
u do the maths

Prea multa teorie si prea putina practica .
 

nico9079

Member
Doresc sa fac un bonsai sau copac de gradina, cum vreti sa-i spuneti, dintr-un artar japonez, vreau o piesa speciala in gradina, din experienta voastra se preteaza orice specie de artar?
 

vali

Active Member
Moderator
Cam toate soiurile de artar japonez au o talie mult mai mica decat cea la care ne gandim noi cand pronuntam cuvantul "artar". Deci, pentru "un erou" al gradinii, ar merge cam orice varietate. Totusi, pentru a-ti fi mai usor la realizarea si mentinerea formei copacelului, ar fi indicat sa te orientezi catre varietatile pitice si, implicit, cu frunze mai mici. Sunt o sumedenie.
Cateva aici http://www.mendocinomaples.com/index.ph ... 11&start=1

Si spor! :D
 
Sus