Bambus norocos

IoanaM

Member
alinixovici
Vizitator

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2004 3:55 pm

Stie cineva cum se ingrijeste un bambus? Am unul intr-o sticluta cu apa si nu stiu daca trebuie plantat in pamant (si in ce fel de pamant) sau se tine intr-o vaza (am citit asta intr-o prezentare despre aranjamente cu plante). Planta are cateva firicele de radacina.
 

IoanaM

Member
Daiana
Membru de baza
MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 11:35 am

Bambusul este o planta rezistenta la frig (rezista pina la minus 25 grade),ii place soarele si nu are nevoie de ingrijiri speciale;are nevoie de un pamint normal,fara imbunatatiri speciale;incearca si-ai sa vezi ca o sa-i placa daca-l ingrijesti cit mai simplu!
 

IoanaM

Member
Vizitator
MesajTrimis: Sam Ian 08, 2005 7:35 pm

Am si eu o intrebare referitoare la bambus.
stie cineva cum se inmulteste? daca ii rup un muguras si il pun in apa (am obs ca deja face un fel de radacini) se prinde, e ok?
 

IoanaM

Member
tina
Moderator grup
MesajTrimis: Lun Feb 21, 2005 10:28 pm

Salut,

Bambusul pe care il am eu acasa a crescut f. greu, desi era in pamint normal, zic eu. Adica i-a mai dat un muguras, cam anemic si dupa mult chin.
Ducindu-ma intr-o vizita, am vazut un bambus, care statea in apa. Mugurasul lui era mult mai mare si mai frumos decit al bambusului meu de acasa (era mai verde si mai inalt).
Acum, depinde de tine daca il tii in vaza sau in ghiveci (in vaza parca e mai ornamental, nu ?)
 

IoanaM

Member
angela draganoiu
Consilier

MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 2:00 pm

Iata ce articol am citit in ziarul Evenimentul Zilei de ieri 19.04.2006 privind ingrijirea bambusului norocos.
"Ingrijirea bambusului norocos
Una dintre plantele cele mai potrivite in casa sau la birou este planta numita “bambus norocos” sau “lucky bamboo”, in fapt o varietate de Dracaena sanderia originara din Camerun.
Conform principiilor Feng Shui, aceasta este o planta aducatoare de noroc, in cultura chineza bambusul fiind simbolul fericirii, bunastarii si sanatatii. Dincolo de aceste conotatii, este bine sa stiti ca o astfel de planta este usor de ingrijit.
Apa , lumina si temperatura.
In principiu, bambusul are nevoie de 2-3 cm de apa (in bolul in care are radacinile) si de lumina. Planta poate fi achizitionata din florarii, tunsa si aranjata in diverse forme – fie pe tulpini spiralate, fie dispuse pe doua-trei niveluri, cultivata in ghivece cu sau fara pamint.
Odata adusa acasa, ea trebuie plasata intr-un loc luminos, dar fara soare direct. Si udata numai cand cantitatea de apa din ghiveci scade la jumatate. Un mic secret al gradinarilor consta in faptul in a pastra tot timpul apa proaspata in ghiveci, schimbind-o saptaminal. “Lucky bamboo” prefera temperaturile de 15-21 grade C.
Cit priveste fertilizarile aplicate bambusului, ocazional se recomanda adaugarea unei solutii slabe de fertilizant lichid de acelasi tip cu cel folosit pt violetele africane.
Una dintre problemele cel mai des intilnite consta in ingalbenirea frunzelor. Acest lucru poate avea doua cauze : fie planta este plasata in plin soare, fie este udata cu o apa care contine multe saruri sau care este prea fluorurata, caz in care se recomanda udarea cu apa filtrata.
Inmultirea.
Daca se doreste inmultirea plantei, acest lucru se poate face prin taierea cu un cutter a unei tulpini nou formate. Plasati butasul astfel obtinut intr-un pahar cu apa proaspa pina cind acesta produce noi frunzulite.
Ce orice planta, bambusul poate fi transplantat intr-o vaza sau ghiveci cu 4 cm mai mare in diametru decit cel initial sau poate fi plantat permanent intr-un substrat de nisip si pamint care sa sigure un drenaj bun. Pentru a evita putrezirea radacinilor, nu udati din nou daca pamintul de la suprafata nu s-a uscat.

Feng Shui
Alegeti un bambus cu 3 tulpini pt a va aduce fericirea, unul din 5 tulpini pt bunastare sau unul cu 6 tulpini pt sanatate.
Evitati alegerea unui bambus din 4 tulpini, deoarece cuvintul “patru” in chineza, suna similar cu “moarte”
 

IoanaM

Member
carla_ro_b
Observator
MesajTrimis: Joi Apr 20, 2006 2:14 pm

Are cineva idee cum se realizeaza tulpina spiralata la bambusul norocos? Am citit undeva ca se aseaza langa o sursa puternica de lumina si se tot roteste pe masura ce tulpina a crescut. Eu am incercat sa-l pun la o fereastrta sudica dar nu da nici un semn de curbare . Banuiesc ca nu trebuie o veioza.
 

gabichi

New Member
IoanaM a spus:
alinixovici
Vizitator

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2004 3:55 pm

Stie cineva cum se ingrijeste un bambus? Am unul intr-o sticluta cu apa si nu stiu daca trebuie plantat in pamant (si in ce fel de pamant) sau se tine intr-o vaza (am citit asta intr-o prezentare despre aranjamente cu plante). Planta are cateva firicele de radacina.
Eu am primit un astfel de bambus acum... 3-4 ani (?) - nu prea am tinut sirul anilor. Mi s-a explicat ca trebuie sa-l pun in apa si daca voi avea lastari de la el.... voi avea noroc. M-am conformat si l-am pus in apa. A avut un lastar de care m-am bucurat, i-am mai tot pus apa si a crescut destul de mult. Intre timp i-am mai taiat putin radacinile care ocupau tot mai mult vasul in care l-am "plantat eu". Nu l-am pus niciodata in pamant, desi, anul asta abia, mi-am pus si eu problema: oare nu i-ar fi mai bine daca l-as planta in pamant? Inca nu am facut-o. Si pentru ca abia acum el are un al doilea lastar si pentru ca cel initial se dezvoltase asa de mult incat exista riscul sa imi cada vasul in care e el pus, l-am taiat, si am acum 2 bambusi in vaza. Pe toata tulpina cu frunze are radacini mici care se dezvolta de cand am pus-o si pe ea in apa.

 
am vazut in cora bambusi tinuti in vaze cu o apa colorata,de obicei ciclam. stiti ce fel de lichid e acela? am vrut sa cumpar unul, dar m-am gandit sa-ntreb inainte. in unele vaze sunt si fel de fel de aranjamente cu pietricele, dar solutia aceea colorata m-a nedumerit,deoarece pana acum in toate florariile am vazut bambusii pusi in apa.
 
A

Anonymous

Guest
"bambusul norocos "e in in vaza,in apa...il am de un an...
ii schimb apa o data la o saptamana-doua...cu apa plata
ii pulverizez si frunzulitele..
e tinut in lumina indirecta...
frunzele se ingalbenesc incepand cu varful..si au o culoare galben pal as putea spune...
si..am observat ca din locul din care incep sa cresca frunzulitele i.au aparut niste "radacinutze" ca niste "viermisori" si a inceput sa se ingalbeneasca si acolo ..
 
A

Anonymous

Guest
Eu am citiva bambusi de astia, pe care i-am tinut cam un an in apa. Au dat lastari. Apoi i-am pus in ghiveci cu pamint de flori ,universal. Lastarii au crescut mult(mai multi pe aceeasi spirala) ,dar aspectul pe ansamblu al ghiveciului nu mi-a placut. Am operat o despartire a puilor de mama lor cu o lama. Puii i-am pus in apa si cind au facut radacini am tot daruit,explicind si cum sa-l faca spirala ca sa fie mai decorativ. Plantele mama,au dat iar lastari. Daca sint doritori....cu placere!!!
 

schlucky

Member
si eu am tinut mai bine de un an in apa un ornament din bambus norocos, era in vas micut, ca cele de bonsai rotund, iar bambusii asezati pe nivele de formau o pidamida, apoi a inceput sa se ingalbeneasca si toate incercarile mele au fost in zadat
cand l-am cuparat tipa mi-a spus ca nu vine pus in pamant ca nu rezista, asa ca i-am aruncat desi erau plini de radacini

acum am unul de mai bine de 2 ani in pamant, dar are o crestere extrem de lenta, poate 2cm pe an, motiv pt. care banuiesc ca nu ii place ceva, caci vecina mea, (ea mi-a spus sa il pun in pamat ca e ok), are mai multi si cresc destul de bine, fata de al meu f. bine se poate spune.

de curand am vazut in magazin un ingrasamant pt. bambusii tinuti in apa, nu m-am uitat exact ca nu ma interesa, mi-a sarit in ochi caci era sticla mica tare, si scumputa la cantitatea aia, poate daca incerci cu asa ceva :?:
 

blueheart_d

Member
cum mai stati cu bamboosi? la mine merg foarte bine, frunzele le cresc destul de bine si chiar repejor. sincer nu am incercat sa-i plantez de vreme ce in vaza arata si se simt foarte bine. am insa o problema cu cel de la mama. este unul cu varful spiralat si de ceva vreme i s-a uscat spirala de tot inclusiv un smoc de frunzulite din varf. am taiat partea uscata si l-am pus din nou in apa. oare va supravietui? ai mei sunt in vaza de sticla transparenta, iar cel bolnav sta intr-o vaza de ceramica total opaca. conteaza?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"cum mai stati cu bamboosi?"......
Eu personal merci prost :( .Cresc foarte incet desi ii tin in apa..........Unul l-am pus in nisip umed permanent si nu a rezistat iar cei doi pe care-i mai am......nici macar frunze noi nu vor sa faca.Stau la aceeasi dimensiune de luni de zile.
sa fie oare un semn? :rofl: :rofl: :rofl:
 

bibacj

Member
Al meu sta in pamant decorativ. Avea 2 lastarasi: unul a crescut si e f
frumos, celalalt cam amarat.
 

miki70

Active Member
Am si eu un aranjament din bambus din sept 2007. Acum vad ca au inceput sa-i ingalbeneasca cateva frunze :( . Cred ca o sa-i fac o baitza buna si ii pun apa plata pt ca pana acum ii puneam apa statuta. Am citit undeva ca se poate pune ingrasamant pt plante acvatice. Voi ati vazut pe undeva? Sau se poate cumpara de pe net? Vreau tare mult sa-l insanatoshesc.
Eu i-am pus pietricele in vas si nu-i pot schimba apa f usor. Se vede ca s-a acumulat sare pe tulpinitze. Cred ca o sa-i curat usor sarea aceea , ii spal pietricelele, ii pun apa plata si apoi incerc sa-i schimb apa cu o siringa odata pe sapt sau la 2 sapt.
 

blueheart_d

Member
am patit si eu asa ceva cu bambusii mei, dar am rupt partea uscata si si-au revenit. la mine se uscau tocmai in varf, partea cea mai "cruda". apa le pun doar plata, acum s-ar putea sa trecem pe apa de ploaie.
 

ditta

New Member
am un bambus norocos de vreo doi ani, a fost foarte frumos pana acum 4 luni, cand a inceput sa ingalbeneasca frunzele.l-am scos in geam, rezultatul este si mai dezastruos. cum as putea sa-l salvez?
 

daisy111

Active Member
Buna,
Am primit si eu un bambus norocos intr-o sticla(ca cea de bere dar cu gatul mai lunguet si e putin mai mica in burta) argintata,are 2lastari in varf,frumusei :wink: Ar trebuii sa-i schimb vasul in unul mai mare si transparent? :? Are o bogatie de radacini si stau cam inghiesuite :gandit:
Gabriela Jalba te rog spune-mi si mie cum sa obtin spirala,am citit ca sti cum trebuie sa procedez .:rugaciune:
Cu stima,
:* :* :*
 
Sus