Asclepia currasavica

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai tuns-o ca sa se ramifice? Ca la mine crescuse inalta si nu se ramifica deloc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da, am mai tuns din ea.Este cam suie saraca acum dar sper sa se dezvolte frumos in continuare.Cind se va acoperi de frunze nici nu se va observa :evil:
 
D

dyayzh

Guest
Frumoase!!!...si daca are toata lumea o sa incep sa caut si eu :wink:
 

Roxana

Active Member
Frumoase foc plantulele voastre! Sa va traisca, sa creasca si sa va bucure cu florile lor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca aveti Asclepia ca planta de interior merita sa aveti grija la colapsul fungic. Fara vreun motiv anume planta se vestejeste vazand cu ochii. Se recomada transplantare rapida, ghiveci un pic mai mare si administrare de fungicid (pe planta si pe pamant).
 
D

dyayzh

Guest
Iudit.....esti o norocoasa sau...inca nu a vazut Vichy planta ta :rofl: :rofl: Nu o vad la cerut lastar. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stai linistita, ca planta de interior e dificila. Eu sunt la a doua incercare si tot nu e in regula. Ieri am gasit-o pe jumatate vestejita desi nu s-a schimbat nimic in conditiile ei de mediu. Nu avea pamantul uscat, avea lumina dar nu soare direct ... Am banuit ca e colaps fungic. Azi va trebui sa iau masuri.
 

rodica05

Member
Bravo, Iudit, foarte frumoasa.
Am avut si eu, imi facuse si seminte, dar a murit peste iarna, iar semintele nu au germinat...
Asta se intampla acum multi ani, inainte sa am habar despre germinari etc. Pe-atunci aveam mania bonsailor si tot ce se numea copacel si-mi pica in mana trecea la bonsaizat. N-a reusit decat un copacel sa reziste, dar l-am trecut in gradina si acum e copac in toata regula: un Rhus typhina (Otetar).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este una din cele mai putin fitzoase plante pe care le-am avut si cu inflorire abundenta.Tota vara a stat in plin soare cu apa in farfurie si udata din belsug si a crescut mai bine de juma de metru in vreo doua luni.
Acum este frezata.Seminte din belsug.
Mie mi-a placutsi ca aparitie (desi creste cam haotic) dar si pentru flori.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place,infloreste intr-una si cum zici tu,Gabiuta,seminte berechet.Unele dintre ele eu cazut pe pamant si in cateva zile au si rasarit.
 
D

dyayzh

Guest
Se pare ca o parte au noroc cu planta, altele nu...dar oare mi se pare mie sau cele norocoase au si ceva gradina? :?
 
Sus