Aristolochia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu exista topic deschis special pentru aceasta planta asa ca.......il incep eu.
In sfirsit pot spune ca dupa citeva incercari nereusite am reusit sa o prind.Astept evolutia:


O mai tin inca cu petul si la caldurica :D .Mi-a facut o mare bucurie.
 

George

Member
aristolchia

In sfarsit! Ma bucur tare mult, stiam eu ca pana la urma vei reusi :wink: Am si eu un lastar pus la prins de vreo 2 luni si vad ca nu da semne de uscaciune.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
George multumesc.Odata ca nu m-ai abandonat in cersitul periodic al lastarilor si doi ca ai avut incredere ca in sfirsit voi reusi. :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Oare din seminte ,cum o fi?
Am vazut pe un site,nu mai stiu care,ca au seminte de vanzare.
 
D

dyayzh

Guest
eu am vazut pe un site puiuti la vanzare...sa cautam si noi draga Iudit :D
 

George

Member
Aristolchia mea e din seminte. Am pus vreo 4 seminte la germinat, insa n-au vrut sa incolteasca decat doua, in momentul de fata au ajuns la vreo 6-7m si s-au ramificat destul de mult.
iudit si dyayzh, daca vreti va pot da eu lastari.
 
D

dyayzh

Guest
Ai auzit Iudit??? se poate din seminte...unde spuneai ca vazusi???
 

George

Member
Am uitat ca am si seminte din recolta proprie, lasati-mi adresa pe mp si va trimit imediat cum se mai incalzeste putin afara.
 
D

dyayzh

Guest
Uite ca ne da seminte..multumim George...cum vine prima raza de soare mai calduta asteptam..eu trimit acu' mp sa fiu sigura :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iupiiiiiiiiii..............o sa facem o gradina de aristolochia pe egradini!!!
 

marean

Active Member
:idea: Am aflat in sfarsit ce planta era in avatarul tau,George!
Banuiam ca e o specie de nepenthes , si vad ca e asemanata cu ea la modul de capturare a insectelor si la forma florii (la nepenthes nu-i floare,e o protuberanta a frunzelor :mrgreen: ,dar tot se aseamana :wink: ) , chiar daca sunt specii fara legatura .
Sa va creasca sanatoase !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cat de greu este daca folosesti seminte? Georgica m-a onorat si pe mine cu cateva si nu m-am priceput sa le bibilesc. Pana acum. :mrgreen:
 

lili

Member
Eu din seminte am obtinut planta. Doar ca trebuie sa fie seminte proaspete , iar procentul de seminte sterile este relativ mic. In cazul meu din 6-7 seminte am obtinut 3 plantute.
 

lili

Member
Stai linistita...ca te taxez eu cu un Recas!!!!! :ingeras:
In alta ordine de idei....vezi ca ieri am muncit la planul viitoarei tale gradini :wink: ..... acum ramane ce alegi tu...daca te hotarasti sa alegi varianta mea, eu te voi indruma pasa cu pas :D :D :D

Ps. Graiul tau e prea frumos ca sa ne privez de el :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Violeta !!!Sa nu crezi ca-ti iese "din prima" asa cum iti doresti.Sigur ca va dura putin. :wink:
Precis in timp vei vrea sa aduci imbunatatiri sau schimbari uneori chiar radicale.
Dar daca astea nu s-ar petrece care ar mai fi farmecul? :?

Sa ma ierte moderatorii .Acum mi-am dat seama ca nu e la locul potrivit interventia mea.
 
Sus