Ardei ornamental

karmenutza

Member
Capsicum anuum se numea si cel din seminte pe care l-am cumparat eu si e comestibil. Asta nu e? :? Imi place ala mov din tufa aceea colorata, in al doilea link.
 
E comestibil si foarte usturat!!! Eu am avut o tufa doi ani, in primul an nu a facut decat flori, anul urmator mi-a facut si ardeii...erau simplii rosii, cu floricele albe.
De unde ai luat semintele pentru cei colorati? Ca de mult vanez si eu tufa multicolora!!!
 

gomez99

Well-Known Member
am avut si eu. isi schimba culoare pe masura ce se coc. sint deosebit de iuti si cind sint necopti au un usor gust amarui. i-am pus in gardina si s-au dezvoltat nebuneste. sufera de aceleasi boli si daunatori ca orice leguma.
 

fixpix

Active Member
cool... galbeni, rosii si mov ... chiar is colorati.
io n-am decat d-astia... mov-negrii.... florile is si ele mov deschis
de iuti nu stiu cat is de iuti ca n-am indraznit sa-i incerc, desi imi plac mancarurile condimentate...
:mrgreen:
 

ghimpe--

Member
Niste ardei foarte frumosi si comestibili pe deasupra am vazut la cineva. Au forma de clopotel 8) Nu stiu cum se cheama si nici nu am poza cu ei, dar poate un cunoscator ne ilumineaza.
 

numauita

Member
Fixpix, eu nu am mai vazut asa mov-negrii.
Gimpe, ardei de aia in forma clopot cred ca stiu, parca aveau bunicii mei in gradina, stiu ca ii cultivau numai ca leguma, sau poate e vb de alt soi. Dar si aia sunt foarte haiosi.
 

adana

Member
eu am de 2 ani galbeni,dar sunt rotunzi.tot timpul anului erau cu flori si ardeiasi.si saptamana aceasta am primit de la gabi_tavi_vali,rosu.abia astept sa faca aredeiasi.mi-ar placea si violet :)
 

gomez99

Well-Known Member
din cei in forma de clopotel am pus eu anul asta. astept sa vad ce iese, mi s-a spus ca nu sint prea prolifici.
 

Roxana

Active Member
Mie mi-a dat o prietena un puisor de Capsicum pe la inceputul primaverii si a crescut, a inflorit si apoi au aparut si fructele. Eu le-am consumat....dar erau iutiiiiii. Toamna tarziu a inceput sa se usuce si apoi am aflat ca este o planta anuala, asa ca am recoltat niste seminte pe care le-am plantat acum cateva zile. Sper sa iasa macar cateva.
 

daisy111

Active Member
Am avut si eu doi ardeasi galbeni,primiti la intalnire,cred ca de la tine adana (scuze ca nu mai stiu sigur de la cine :oops: ),dar nu mi-au rezistat nici unul :cry: si nu stiu ce nu le-a placut la mine :( :( De seminte,nu mi-a trecut prin cap sa iau de la un ardei. :(
 

fixpix

Active Member
pai cam toti ardeii is anuali? nu?
io am incercat cu unu din astia mov si a trecut cu bine prima iarna, primavara l-am plantat afara in pamant dar nu i-a mers bine deloc.
cred ca un an merge, iei seminte, si la anu plantezi semintele.
oricum ardeii cresc repede.
si in fiecare am poti avea o planta "matura".
 

adana

Member
eu mai am unul de anul trecut.i-am dat pe ceilalti.au stat toata vara si toata iarna infloriti,si cu ardei.o placere sa ii privesti.s-au cam suparat pe mine,ca i-am tot fatait,din ghiveci,in ghiveci,cand dadeam cate unul,ii deranjam pe toti.acum ,cel ramas este la fel de frumos,cu floricele,si 2 ardei.am inceput sa ii ciupesc varfurile.incerc sa fac copacel mare.asa l-am luat din grecia ,ditamai copacelul.
daisy daca doresti,iti pot trimite eu seminte.
 

fixpix

Active Member
da roxana...

da aia ii cumpar ca sa imi infierbant gura si gatleju... ca sa pot bea un pahar de cola ca sa ma arda si mai tare....
nu de ornament!
desi ... uneori e mica diferenta!


oare si de la aia din borcan or fi bune semintele?

:rofl: :rofl: :rofl:

apropos....daca vrea cineva din astia mov inchis... am seminte. merg trimise prin plic.

sunt ornamentali... desi cresc mai mari ca tufa si lungime a ardeiului decat piticii aia colorati.
 
Sus