Arborele de cauciuc

George

Member
tina Trimis: Mie Apr 13, 2005 9:12 am
Salut,

Iti povestesc din experienta proprie care e cam "dupa ureche" nu fiindca as fi citit undeva...
So, eu tineam arborele de cauciuc la geam in soare (S-V), de udat il udam de 2 ori pe saptamina.. in rest, nu stiu ce sa iti zic, eu nu l-am mutat din locul lui deloc (il tineam la birou) si ajunsese la aproape 2 m. E drept, ii mai cadeau frunzele, dar nu in mod ingrijorator. Am inteles ca trebuie taiat, pt o ramificatie bogata, numai ca eu l-am lasat sa creasca cum a vrut.
Ingrasamint nu i-am pus deloc. Cind l-am capatat avea vreo 20-30 cm.. si nu stiu daca modul meu de ingrijire a fost cel bun sau am avut doar noroc..
Bafta multa,

Tina
 

George

Member
Cornelia Trimis: Mie Apr 13, 2005 9:15 am

As putea sa spun eu cate ceva

Incearca sa nu-l uzi in asa fel incat sa baltaesca apa la radacina pentru ca in mod clar nu-i place. I se va muia tulpina si va pierde frunze masiv. Temperatura poate sa scada pana la 10 grade dar cu cat temperatura e mai mica cu atat trebuie udat mai putin.

Ce inseamna la tine "temperatura normala"?
Normala pentru ce si pentru cine si mai ales unde?
 

George

Member
D3rutat Trimis: Sam Apr 16, 2005 10:47 pm
E prea putin o ora pe zi, ii trebuie mai multa lumina, incearca sa ii oferi minim 4 ore de lumina.
 

florisiplante

New Member
Caderea frunzelor am obsevat-o si eu de cativa ani la Arborele meu de cauciuc si am constatat ca variatia de temperatura este motivul caderii frunzelor. Trecerea brusca de la cald la frig, insa chiar dupa o perioada de stat la rece isi revine spectaculos. Deci nu va speriati daca isi pierde frunzele, isi va reveni.
 

simionana_2104

New Member
despre cauciucul meu

da si eu am un arbore de cauciuc si am observat ca ii place foarte mult lumina, chiar si soarele direct, dupa o expunere progresiva, bineinteles,
isi revine de fiecare data dupa caderea frunzelor, poate este metoda lui de aparare, ca la toate plantele, de obicei se intampla in perioada de iarna, il am de 2 ierni... :D
si nu ii place apa in exces...
nu este pretentios deloc. si e o planta deosebita, mie imi place ca e verde, si umple spatiu, desi in conditiile actuale de la mine de acasa , are frunzele cam mici ca nu are soare, si in viitorul apropiat nu am cum sa il tratez altfel, dar cine stie, poate are si el noroc pe langa mine la o casa mai luminoasa, cred ca s-ar sui pana in tavan :wink:
spun toate astea dupa ce l-am tot observat, si l-am si taiat de cateva ori si am dat la tot cartierul...
la inceput imi parea rau sa indraznesc..dar vad ca nu s-a suparat prea tare :)
 

paula

Member
este una din cele mai nepretentioase plante , se acomodeaza repede la conditiile pe care le ai , se inmulteste foarte usor , nu cere prea multa atentie este o planta care stie ce are de facut , sa creasca si sa fie tot timpul verde . Caderea frunzelor nu este o problema , atunci cand ii cad frunzele trebuie si coroana tunsa , taiat fara mila pentru ca atunci el creste mai frumos . Acest lucru se intimpla in fiecare primavara . Eu am un arbore de cauciuc de citiva ani si in fiecare primavara ii asez coroana asa cum vreau fara nicio problema .

cine vrea pui sa spuna
 

valentyna

Member
o vecina ma stia amatoare de flori si mi-a adus un puiut,vazusem la diferite persoane si parca imi dorea inima unul. :D
 

Roxana

Active Member
si al meu a crescut inalt si as vrea sa il tund ca varfurile se lasa in jos, dar mi-e teama sa nu-l pierd.
 

isabella

Active Member
Am primit si eu saptamana ast o minunatie de puiut de arbore de la IZA ,careia ii multumec inca o data :* Imi place foarte mult acest copacel, deja il indragesc tare mult :D

Am citit postarile de mai sus si m-am linistit pentru ca incepuse sa se ingalbeneasca doua ,trei frunzulite insa din cate vad , e normal pana la acomodare :D Il tin cam la 22*C
 

Roxana

Active Member
nu-ti face griji pentru puiutul tau. este o planta care nu este pretentioasa, cel putin din punctul meu de vedere. sa ai noroc cu ea! :wink:
 
si eu am o experienta de vreo 2 ani cu aceasta planta...primita initial ca lastar cu 4 frunze, acum este un copacel stufos...e cam pretentios la taieri/tunderi, dar isi revine treptat. Al meu se supara si cand ii fac dus, dar in 2-3 zile e ok. L-am tinut toata iarna langa calorifer si nu s-a suparat!
 
Sus