Am nevoie de substrat pentru Cactusi

xcore

Member
Va salut,
Vin la voi cu o rugaminte.
Rog pe cineva din Bucuresti care are posibilitatea sa imi dea niste substrat pentru cactusi. Nu caut nimic deosebit. Sa fie doar acceptabil din pct de vedere calitativ.
Ieri am terminat tot substratul pe care il mai aveam si am ramas cu vreo 20 ghivece goale. Cantitatea de care as avea nevoie este de 10 Litri dar accept si mai putin.
Ofer pretul corect.
Multumesc mult.
 

cory_helen

Active Member
din cate stiu, pentru cactusi se pune 1/3 pamant de flori, 1/3 nisip si 1/3 perlit... unii pun pamant si nisip 50/50...

eu asa ii tin si sunt foarte ok... incearca cu cativa cactusi si vezi cum se prezinta in timp... :D
 

xcore

Member
Cory cu tot respectul dar stiu cum trebuie sa arate un substrat pentru cactusi. Al meu are/a avut vreo 8 ingrediente. Ideea este ca am ramas cu vreo 20 de plante pe afara si am nevoie urgent de substrat gata facut. Nu am timp sa prepar acum. :D
 

Maranta

Member
Salut ,

xcore ...cu tot respectul acordat unui colectionar de ce nu-ti faci amestecul singur ? Daca nu ai timp sa-ti faci amestecul inseamna ca nu ai timp nici de plante ... :wink:...parerea mea !
Cory_Helen , nu te supara pe xcore , asa sunt marii colectionari..mai teposi ! :wink:
 

Blitz

Active Member
Da ce nu iti iei pamant de cactusi dintr-un magazin de tip Bricostore, Baumax, Hornbach, etc. - ca aveti destule din acestea in Bucuresti?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pamantul de cactusi de la magazine nu este ce-a mai buna alegere pentru plantele noastre. :(
Colectionarii au tot incercat si au studiat reactia cactusilor la diferite amestecuri si cei mai multi dintre ei isi prepara singuri amestecul sau il achizitioneaza de la altii chiar in functie de gen. :incapatanat:
Si asta face diferenta dintre noi amatorii cu cateva plante si ei colectionarii care indiferent de numarul de plante au alte metode de ingrijire.
 

Blitz

Active Member
Tzep, sigur ca ai dreptate, dar in lipsa de timp tot este o solutie. :oops: / mai buna decat nimic :oops:

Nici eu nu am prea mult timp, si- mai grav- nici nu ma pricep, dar ai mei 20/ 30 de"tzeposhi" au un substrat "inventat" de mine> ceva pamant din curte, nisip "cersit" de la vecinii de vizavi, pietricele la fundul vasului- si cam atat :oops: Dar se pare ca merg pe principiul "daca nu capatam altceva, hai sa ne adaptam" :wink:
 
Sus