Am nevoie de idei

alien.alin

Member
Ok, luand in considerare sfaturile voastre, am revenit asupra copacelului si l-am mai tuns un pic...Acum sper sa nu se supere prea tare pe mine :rofl:
 

alien.alin

Member
Asadar...am taiat crengutele luand in considerare si sfaturile voastre...
Problema pe care consider eu ca o am acum este ca inca nu vad nici un mugur nou, din pacate. M-am uitat la crengute, sunt inca verzi, si chiar pana la aproximativ jumatate de centimetru spre varful crengutelor. Totusi nici urma de muguri noi.
Ma gandeam sa incerc sa aplic cu sera, sa-i fac o mini-sera din folie/bidon de plastic astfel incat sa incurajez aparitia noilor muguri. Ar trebui totusi sa dau si cu ceva ingrasamant care sa ajute la aparitita noilor muguri?

Daca aveti sfaturi sau idei, va rog sa ma ajutati!

Multumesc!
 

pork

Member
Din cate am mai citit eu pe la altii, sera era buna de pus inca de la inceput.
Ingrasamant nu cred ca trebuie, tinand cont ca nu prea este ce hrani...cel putin asa cred. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Si din sfaturile primite e contraindicat fertilizatul daca e tinut in sera.
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
Asadar...am taiat crengutele luand in considerare si sfaturile voastre...
Problema pe care consider eu ca o am acum este ca inca nu vad nici un mugur nou, din pacate.
Daca te-ai luat dupa noi... ce sa-ti fac?... :p :rofl:












PS: pune-i un pet in cap. Ajuta... :giggle:
 

vali

Active Member
Moderator
Alin, ficusul nu-si uita usor originile... Majoritatea speciilor cresc in locatii cu umiditate in aer de 100%.
In aerul uscat al apartamentelor noastre, normal ca e mai reticent un pic si sta pe ganduri daca sa inmugureasca, sau nu. O incinta care sa mentina umiditatea ridicata, va ajuta mult.
INSA! Problema acestor "ginseng" (si nu e prima oara cand o spun!) e aceea ca, in cvasitotalitatea cazurilor, vorbim de o baza (trunchi si radacini "sholduroase") ce apartine unei specii de clima desertica (Ficus cordata - http://www.jardiniere.ca/en/catalogue/f ... -cordata-4 ), ce nu se da in vant dupa un substrat vesnic umed. De fapt, acele trunchiuri ca niste napi :giggle: nu sunt altceva decat depozite de nutrienti pe care planta si le face pentru perioada secetoasa. Pe aceasta baza, cum spuneam, sunt grefate (din motive pur comerciale!) ramuri de Ficus microcarpa din varietati cu frunzis mic si des (var. Panda, de ex.), care au cu totul alte caracteristici si nevoi. In primul rand, umiditate mare si constanta.
Trebuie sa ai in minte toate astea cand te hotarasti sa-ti iei un ficus asa-zis ginseng. Vei fi in situatia delicata de a impaca si capra si varza :)

Dupa parerea mea, sunt niste tampenii create cu unicul scop de a lua banii celor ce intra prin florarii si au reactii de genul "Vaaaiiii, ce copacel dragalaaaass!"
Sa-mi fie cu iertare :oops:
Dar, intr-un fel sau altul, multi dintre noi ajungem sa detinem unul. Iar atunci, tre' sa facem ceva cu el...
 

pork

Member
Baga-i o punga sau pet in cap si nu-l mai uda in pamant decat atunci cand se va usca pamantul deasupra...find in "sera" asta se va intampla poate chiar si dupa o luna.

Eventual il poti scoate din cand in cand pentru un sfert, juma' de ora sa se aeriseasca, dupa care inapoi cu capul la cutie :giggle:
 

alien.alin

Member
Done. S-a pus imbracaminte noua la bonsai...acu sper sa-i dea muguri cat mai repede. Cum fac cu udatul? Mai raresc un pic, nu? Ca va fi umezeala destula datorita microserei.
 

alien.alin

Member
Salutare si bine v-am regasit!

Dupa o perioada in care n-am vrut nicicum sa ne dam drumul, sa inverzim, a venit si timpul pentru hainute noi. Ficusul meu, dupa ce a stat si inca sta de vreo luna cu microsera in cap, a inceput sa inmugureasca. Nu a inmugurit cum as fi vrut eu, dar asta e. E bine si asa rau.
Mai joc pun si cateva imagini cu el, sa-i vedeti noile vesminte.



Intrebarea mea acum este daca trebuie sa-i mai tin microsera in cap sau pot sa-l las sa respire cum vrea el?

Multumesc!
 

pork

Member
Pai daca ii merge bine, mai lasa-l cu sera o perioada.
Eu las de obicei ficusii cu punga in cap pana cand nu mai sunt muguri mici (adica s-au dezvoltat). Nu stiu daca e corect ce zic, dar merg pe ideea ca daca sunt mici si n-au umezelea se pot usca...probabil nu e adevarat :rofl: dar oricum, rau nu-i face.
 

alien.alin

Member
Salutare si bine v-am regasit!

Datorita unor probleme cu timpul, cu serviciul, etc etc, n-am prea reusit sa mai tin pasul cu voi pe forum...mai citeam din cand in cand cate putin, sa vad care cum ce mai faceti...

Si ma bucur nespus sa vad ca va merge bine tuturor!

Si noua la fel! :)

Copacelul meu si-a luat-o in cap rau de tot...de la ultima veste despre el l-am tuns deja de vreo 2 ori...ii dau crengi in toate directiile, si inca nu stiu care cum sa le pastrez. Ce-i drept, sunt inca destul de mici crengutele, si mi-e frica sa nu-l ranesc. Am zis ca anul asta inca il las sa-si faca de cap cum vrea el, dar totusi in limitele bunului simt... :D
Mai jos punem si niste poze, sa vedeti si voi cum arata coafura noastra. :)


Apropo, cele doua crengute care merg in sus au refuzat sa-si faca coafura, si din pricina asta am fost nevoit sa renunt la ele...dar nu-i problema, au aparut altele noi in locul celor doua.
 
Sus