Ajutor! Cactusi bolnavi

rodica05

Member
Cactusii tai par a fi Ferocactusi, daca aveai nevoie de identificare si sunt PLINI de PADUCHI LANOSI!!!!
La primul se vede foarte bine:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa scoti plantele din pamant, sa le faci un dus zdravan, inclusiv radacinilor si sa lasi plantele la aer pana se usuca (aprox. 4-5 zile).
Atentie! Daca mai ai cactusi e posibil sa fie toti infestati! Curata tot si arunca pamantul vechi.

Succes!

Rodica
 

miha

Member
multumesc frumos...m-am gandit eu ca e ceva destul de serios...asa ca azi trec la treaba...sper sa salvez ceva
 

miha

Member
Am reusit ieri sa spal toti cactusii....am avut ceva de munca...nu credeam ca s-au strans atatia...Pe langa faptul ca am reusit sa infund chiuveta in baie...sper sa aprecieze ce am facut ptr. ei si sa ma rasplateasca si cu cateva floricele...
Am sa-i fotografiez azi cum stau aliniati...la uscat....
Urmeaza partea cu spalatul de ghivece..preparatul pamantului (noroc ca mai am gramada cu nisip in curte) ...si transplantarea lor ...
Apoi am sa incerc sa fac un album cu ei...nu pot sa zic ca e o colectie...dar s-au strans cativa de cativa de ani de cand am inceput sa-i strang..
 

miha

Member
Rodica...help again please...
Am inceput azi sa transplantez cactusii...intr-un amestec de pamant si nisip in proportie aproximativ egala... Intrebarea mea este..cand incep sa-i ud? Acum am considerat ca nisipul are o oarecare umiditate...si nu i-am udat...
 

miha

Member
Asa arata cactusii mei spalati...cu pamantul schimbat...nu au cum sa se usuce din atata lucru, dimpotriva ...sigur le-a facut bine...baita...
:wink:

astia...inca sunt in "carantina"...mi s-au parut mai afectati si i-am pus separat...
 

miha

Member
Rodica..tot ai fost draguta si m-ai sfatuit pana acum...ce sa fac de-acum incolo? Tot stau cu inima stransa ca nu cumva sa fi ramas vreun individ de-asta "fioros" ascuns printre tepi ( cu toate ca am incercat sa-i studiez destul de mult) , oare e bine sa le aplic si vreo stropire cu insecticid...acum sau mai tarziu? Pana acum n-am aplicat stropiri cu insecticide la cactusi ...doar acum, inainte sa ii spal i-am stropit cu mospilan, pentru ca realizasem ca era vorba de o insecta... si intradevar atunci cand i-am spalat...am mai zarit si cate un "individ" din asta...mort. Problema e...ce fac de-acum incolo? :?
 

Leanna

Member
Am si eu o nelamurire cu unul din cactusii mei. Recunosc ca i-am cam neglijat, ma voi revansa numaidecit. Nu stiu de ce dar creste cucuiat. Mai are si o cicatrice. Cicatricea e mai veche. As vrea sa stiu unde am gresit si ce sa fac cu motzul? e pui sau rezultat al unei ingrijiri neadecvate?

 

Leanna

Member
In virf parca nu avea rani :?
Deci ce sa fac cu el cind va mai creste? sa-l las sau sa-l separ? :? Planta mama va creste mai departe ca o coloana?
 

rodica05

Member
Leanna va creste ca o coloana pentru ca-i un columnar. Cat despre separat... chiar daca-l separi, in acel loc vor da in continuare alti pui asa ca mai bine-l lasi sa creasca cum crede el.

Vio ar trebui sa te amendez, dar pentru ca i-ai facut un compliment Leannei am sa te iert :p
 

rodica05

Member
lumynel a spus:
un cactus care a facut un tzumburuc in varf ... si s-a mai deschis la culoare ... ce credeti ca are? e normal sa fie asa? eu zic ca este un Echinopsis. arata aproape ca un omulet cu gat si apoi cap ... prietenii mei care l-au avzut zic ca e ok, eu cred ca ar fi trebuit sa creasca uniform, nu? diseara pun poza...pentru ca ma exprim ca o cizmulitza :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o problema cu un cactus care nu-i in "apele lui". El statea de cativa ani pe casa scarii, pentru ca se facuse cat un elefant. (Aprox. 40cm diametrul). In imagine e mai putin de 1/2 din tufa mama. http://picasaweb.google.com/tzep2003/Ca ... 2699533650 In noiembrie a inceput nebunia in bloc, zugravirea holurilor si a scarilor, care a tinut pana in ajunul Pastelui. Au fost conditii vitrege pentru el, frig si foarte mult praf. Cand s-a terminat totul si l-am scos din ghiveciul care se deteriorase complet am vazut ca prin unele locuri era uscat de tot si prin altele era cam inmuiat. Am eliminat ce am crezut ca nu mai e bun si la mijloc a fost ok. Am separat foarte mult si la unul care l-am lasat un pic mai mare pe o parte se fleoscaieste. elimin partea afectata e bine si dupa un timp iar se mai inmoaie in acelasi loc.Asa arata cel bolnav http://picasaweb.google.com/tzep2003/Ca ... 8565412658
 

magda

Active Member
Moderator
daisy111 a spus:
Nu stiu daca e bine unde pun aceasta intrebare,dar am nevoie de ajutor.Am vazut ca pe cactuseii mei cei noi achizitionati au aparut niste pete pufoase,lanoase si albe precum scarbele de lanosi :x ...ce pot face?Ca nu mi s-a mai intamplat pana acum. :( De fotografiat nu prea pot pt ca nu prea mai merge camera si nu scoate clara fotografia daca incer de aproape :x
Gabiuta a spus:
Pai sunt chiar linosi findca si la cactusi se intimpla.Deci ii tratezi ca atare.Si iti trebuie muuuuuuuuuuulta rabdare.
daisy111 a spus:
Multumesc gabiut :* ...m-am gandit ca sunt lanosi,desi nu am mai vazut pana acum la nici o floare,dar nu eram sigura :oops:
Chiquitita a spus:
O colonie de lanosi am avut si eu pe nise cactusei, i-am starpit cu solutie de spirt cu apa
rodica05 a spus:
Pare a fi o Corynopuntia, dar nu sunt 100% sigura. Atentie, ca-i plina de lanosi!!!
mariucamariuca a spus:
am dus acasa puiutii de adenium ( de la birou),le-am schimbat ghiveciul, am adaugat si niste nisip si i-am pus pe pervaz afara in plin soare fara sa-i ud.
a doua zi am vazut ca erau deshidratati ( tulpina -aproape de pamant-era moale). le-am pus apa si i-am mutat mai la umbra.
cativa par sa-si revina( parca s-a mai intarit putin baza tulpinii) dar unul a ramas tot moale(cel mai mare, vreo 10 cm).
intrebarea e ce e de facut? il tai si-l pun in apa sa faca radacini? sau e pierdut? imi vine sa mor de ciuda, m-am chinuit toata iarna cu ei si acu, in ideea ca-i dau la soare si le fac un bine aproape ca i-am omorat.

va rog ajutati-ma :rugaciune: :rugaciune:
magda a spus:
eu zic sa mai astepti; nu-l taia inca. Am patit si eu cu unul asa si dupa 2-3 zile si-a revenit.
mariucamariuca a spus:
multumesc de raspuns, orice alta parere e bine venita.
dyayzh a spus:
Si ai mei dupa 3 saptamani de stat in colet erau tare necajiti, tulpina moale si scofilcita, dar udati normal si nu in soare direct au inflorit anul acesta :wink: :D
magda a spus:
Dya, ce hibrizi de adenium ai ? Ai mei au 1 an si nimic :(
dyayzh a spus:
Cel "banal" obesum :D
mariucamariuca a spus:
atunci mai astept, sa vad ce se intampla. va multumesc pentru sfaturi.
gino a spus:
Ideea cu scoaterea in plin soare acum in mijlocul verii, nu este cea mai fericita....daca aveau soare prin geam, era altceva. Plantutele tinere nu prea suporta soarele direct. Cred ca la umbra, dar cu lumina cat mai multa le va fi cu mult mai bine, cel putin pana reusesc sa se inradacineze cum trebuie.
Atentie mare la udari, nu trebuie exagerat cu apa, dar nici sa se usuce pamantul total.
 

magda

Active Member
Moderator
ALEX a spus:
Salut
De ce la unii cactusi apar niste pete ca rugina ???
care este cauza?
cornelia a spus:
Esti sigur ca nu e vorba de un atac al paianjenilor rosii?
ALEX a spus:
cornelia a spus:
Am patit o chestie similara cu ani in urma. Mie mi se parea a fi rugina dar s-a dovedit dupa aia ca a fost atac al paianjenilor rosii. Te sfatuiesc sa cumperi 1-2 acaricide (neoron, nissorun) si sa stropesti cacatusii bine-bine pe toate partile. Si peste o saptamana sa repeti stropirea cu alta substanta. Adica alternezi Neoron cu Nissorun. Vezi ce se intampla. Bafta.
gomez99 a spus:
revin cu aceeasi problema. a gasit cineva o explicatie/un remediu?
rodica05 a spus:
E un fung, un fel de mucegai si e posibil sa vina din interior. Tot la fel de posibil e sa fie necesara taierea partii afectate. Unii cactusi se pateaza si de la apa, desi... nu cred ca te referi la acest gen de plante...
Roxana a spus:
eu am observat o pata mica si cenusie pe Echinopsis. :( oare este din cauza daunatorilor?
gomez99 a spus:
rodica05 a spus:
E un fung, un fel de mucegai si e posibil sa vina din interior. Tot la fel de posibil e sa fie necesara taierea partii afectate.
bleah, nu-mi dai o veste buna :cry:
am dat cu un fungicid. sa vedem ce iese. daca incepe sa dispara, e de bine, daca nu tre sa tai juma de cactus. si are 5 ani. :(

LE: de disparut nu a disparut, da pare sa nu se mai intinda si culoarea e mai stearsa, a trecut spre un galben. am folosit un fungicid pentru castraveti.

Si mai LE: zona s-a lemnificat oarecum. arata destul de urit, crem-ruginiu, dar nu s-a manifestat decit pe partea expusa la soare, asa ca am intors preopinentul pe partea aialalata si nu se baga de seama. sper sa nu repete figura.
 
Sus