Aeonium arboreum

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Astazi e o zi importanta :mrgreen: De ani de zile imi doresc un Aeonium arboreum si iata ca in sfarsit dorinta a devenit realitate, multumita stradaniilor Gabiutei :wink: . Frumos foc si cu frunze purpurii, Aeonium are de astzi o noua casa :)
Am luat Enciclopedia Truffaut :incapatanat: si am analizat. o prima nelamurire, cica nu se uda vara :? asa e?
Daca sunteti si voi fericitii posesori ai unui Aeonium va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra :D
 

magda

Active Member
Moderator
am si eu 3 plante , 2 cu frunze rosii (forma atropurpurem) si una cu frunze verzi.Stau la soare de dimineata si pana pe la ora 14 si le ud cam la 3 zile.Daca nu sunt udati se blegesc si se usuca frunzele . Eu si iarna i-am udat o data pe saptamana, binenteles cateva picaturi. Ii am de 1 an si ceva si arata foarte bine. Aeonium arboreum(cel cu frunze verzi ) are si o ramificatie proaspata.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator


el este :mrgreen:

de la baza rozetelor cateva frunze au cazut zilele trecute, sper ca doar din cauza reacomodarii. m-am straduit sa-i ofer conditiile cele mai bune.
 

magda

Active Member
Moderator
arata foarte bine; pe masura ce creste rozeta frunzele bazale se usuca si cad, cam ca la dracene, dar fenomenul este mai accentuat la aeonium. Cel putin la mine asa se intampla si ii am de 1 an si ceva
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
orientarea feresterei pe al carei pervaz l-am pus este N-V. toata ziua se reflecta lumina de pe blocul din fata, si doar pe la 6 seara ajunge soarele sa bata direct pe el. o fi bine asa? sta impreuna cu restul familiei de suculente, care se simt cel mai bine in acest loc (cand au stat pe pervaz cu expunere sudica au fost atacate de lanosi...desigur din cauza aerului uscat)
 

enya

Member
al meu e inca mic asa ca nu ma paraseste asa de curind...mi-e tare drag de el si prefer sa nu infloreasca...ca sa nu-l pierd.

Sunt curioasa cum arata unul mare. Puneti, va rog, o poza!
 

enya

Member
Doamne cit e de frumos...nu-mi vine sa cred...nu ma asteptam sa vad asa frumusetze...sa-ti traiasca...sa ai grija de el...app...citzi ani are?
 

IZA

Active Member
Acum i-au mai cazut din frunze . Dupa ce se mai inzdraveneste si daca trebuie sa tai vre-o "ramurica", te tin minte Albela :wink:
 

adinal

Member
Ce conditii trebuie sa aiba aeoniumul in timpul iernii? Il mai ud, il tin la racoare? Am si eu unul pentru care ii multumesc Gabiutei si as vrea sa ma bucur de el mult timp de acum incolo.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Racoare si neudat.Eu asa o sa il tin.Sa-ti traiasca!A mai crescut putin?La mine nu prea...........sau nu observ eu???Oricum stiu ca are crestere lenta :D
 

gomez99

Well-Known Member
planta mea a mai ierbosit putin acum si i-a mai trecut din culoarea rosie

e o planta destul de rara pe la noi. exista si variegat care imi place tare mult. numa ca nu prea e de unde face rost. cine gaseste o sursa poate striga!
 

adinal

Member
Gabiuta a spus:
Racoare si neudat.Eu asa o sa il tin.Sa-ti traiasca!A mai crescut putin?La mine nu prea...........sau nu observ eu???Oricum stiu ca are crestere lenta :D
Uite cum arata al meu acum. E cam ciufulit ... :?
 

enya

Member
pe al meu acum l-a apucat ramificatziile...in prag de iarna,cind ar trebui sa hiberneze...sau nu?
 

adinal

Member
Trebuie adapostit iarna in casa. Nu cred ca rezista la temperaturile nostare de iarna. Eu il stiu afara in Malta, dar nu se compara cu clima de la noi.
Uite aici spune ca rezista la minim 10 grade C pe perioade mai lungi.
 
Sus