Adromischus

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
De 3 ani sunt fericita posesoare a doua exemplare de Adromischus cooperii, pe care i-am primit de la cineva din familie. In anul 2006 aratau asa:



In acesti trei ani au mai facut niste ramificatii de la baza cu frunze tinere, dar ca stare generala mi se pare ca au inceput sa imbatraneasca pierzandu-si tinuta. Din pacate nu am o poza recenta cu ei.
Daca aveti experienta cu aceasta specie va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra, iar eu am sa fac o fotografie cat de repede.
 

magda

Active Member
Moderator
Toate suculentele odata cu inaintarea in varsta se degarnisesc de frunzele bazale, dar lastaresc. Daca iti doresti plante cu aspect compact, tinere, poti rupe si pune la inradacinat in nisip putin umezit o frunza si cred ca intr-un an o sa ai o plantuta frumoasa si compacta. Si eu am procedat asa zilele trecute.Va tin la curent cu rezultatele.
 

Kati

Active Member
La adromiscus trebuie avut mare grija cu udatul, frunzele crapa foarte usor, daca planta primeste cu putin mai multa apa, decat are nevoie.
Nu e vorba ca moare planta, ci doar ca aspectul frunzelor va fi urat, ele nu-si vor mai reveni.
 
Sus